lekcje angielskiego z native speakerami, zalety i wady

Las ventajas y desventajas de aprender inglés con un hablante nativo

Lekcje z native speakerem mają swoje zalety i wady – jak wszystko na tym świecie. Chociaż są zwykle droższe niż korepetycje z rodzimymi nauczycielami języka angielskiego, to niekoniecznie muszą być od razu lepsze.


Na obrazku:

  • Język angielski jako język światowy (lingua franca)
  • Ludzie mówiący po angielsku
  • Native speakerzy uczący języka angielskiego

Język angielski jest językiem światowym!

Zdecydowanie więcej ludzi nauczyło się języka angielskiego jako drugiego czy kolejnego języka, niż jest rdzennych użytkowników tego języka.

Dlatego mówi się już, że nie uczymy się dziś British English ani American English, ale International English.

Okazuje się, że w prawdziwym życiu dużo częściej rozmawiać będziemy po angielsku z ludźmi, którzy wcale native speakerami nie są. Czy warto więc w ogóle przejmować się tym, czy nasz akcent jest wystarczająco „poprawny”? Czy warto przepłacać za lekcje z native speakerami?

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Kto to jest native speaker?
  2. Jakie są zalety i wady lekcji z native speakerami?
  3. Jakie są alternatywy dla drogich lekcji z lektorem angielskiego?
język angielski ciekawostki
Czytaj również: 10 ciekawostek o języku angielskim

1. Kto to jest native speaker?

Native speaker jest to osoba, która posługuje się danym językiem jako swoją mową ojczystą. Na przykład jako Polacy jesteśmy native speakerami języka polskiego. Natomiast Anglicy, Amerykanie, Australijczycy i tak dalej są native speakerami języka angielskiego.

Samo słowo native speaker (dosłownie rdzenny/natywny mówca) jest anglicyzmem, wyrażeniem z języka angielskiego, które przeniknęło do języka polskiego.

Różnice między amerykańską a brytyjską gramatyką w języku angielskim.
«Tylko broń (palna) może nas obronić. Podaj ten kieł narwala!» Patrz również: Różnice między amerykańską a brytyjską gramatyką w języku angielskim.

Lekcje języka angielskie z native speakerem

Często uczniowie pytają mnie, czy lepiej zapisać się na korepetycje i kursy prowadzone przez polskich nauczycieli języka angielskiego czy przez native speakerów.

Moim zdaniem najważniejsza jest osobowość nauczyciela języka angielskiego. Skąd pochodzi to sprawa drugorzędna. Po prostu musi być osobą, która inspiruje Cię do nauki.

Oczywiście nauczyciel musi być kompetentny, ale jak zaraz zobaczymy, pojęcie to w przypadku nauki języka angielskiego rozumieć możemy różnie. W praktyce z jednymi nauczycielami nam współpraca „zaskoczy”, a z drugimi nie do końca.  Tak więc w dużej mierze będzie to sytuacja indywidualna.

Nie zapominajmy również, że tak naprawdę jednak, najważniejszy jest uczeń! Jeśli ktoś naprawdę chce się nauczyć języka angielskiego, to nic go nie powstrzyma… nawet nauczyciel najgorszy!

Oczywiście jednak dobry nauczyciel może być bardzo pomocny w nauce języka angielskiego. Dlatego przyjrzyjmy się zaletom i wadom nauki języka angielskiego z polskimi nauczycielami, jak i lekcji z native speakerami.

internetowy angielski
Czytaj również: Internetowy angielski – a to się w ogóle tak da?

2. Zalety i wady lekcji z native speakerem

Zakładając jednak, że zarówno z polskim nauczycielem języka angielskiego jak i z native speakerem dobrze się nam współpracuje, oraz oboje są kompetentnymi nauczycielami, to jak wybrać między nimi?

Nauka języka angielskiego z native speakerem ma zarówno swoje zalety jak i wady, które postaram się poniżej wymienić i opisać.

e nauka, Zalety i wady nauki przez internet
Czytaj również: Zalety i wady nauki online

Zalety nauki języka angielskiego z Anglikiem

Zacznijmy więc od zalet lekcji angielskiego z lektorem, który jest native speakerem.

Poznajesz człowieka z innej kultury, co wspiera twoją integracyjną motywację do nauki angielskiego

Dużo łatwiej nauczyć się języka angielskiego (czy jakiegokolwiek innego języka obcego) jeśli na przykład zakochamy się w kimś z tego kraju, zafascynujemy ich kulturą i stylem życia. Tak zwana integracyjna motywacja do nauki języka angielskiego jest dużo skuteczniejsza od jedynie instrumentalnej motywacji, gdy zależy nam jedynie na zdaniu jakiegoś egzaminu.

Na lekcji z native speakerem zawsze możecie porozmawiać o tym „jak to jest u was, a jak u nas”, jak wygląda ich kultura i zwyczaje, co robią w wolnym czasie, jak myślą i rozumieją świat. To bardzo poszerza horyzonty poznawcze i otwiera umysł poza ramki, które wydawało się nam, że są „obowiązkowe”.

Dlatego lekcje z native speakerem mogą wzbudzić w nas głębszą motywację do nauki, przez co stanie się ona przyjemniejsza i przede wszystkim skuteczniejsza.

prośby po angielsku polite requests, uprzejmość
Patrz również: Prośby po angielsku czyli jak nie być barbarzyńcą?

Na lekcji z native speakerem oswajasz lęk przed rozmawianiem z „obcym”

Chociaż osobiście nigdy tego nie miałem, wiem że wielu ludzi „spina się”, gdy spotykają obcokrajowca, a szczególnie native speakera. To przecież nie jest żadne osiągnięcie, że ktoś potrafi dobrze mówić swoim własnym językiem! Absolutnie nie ma więc powodu, by czuć się «gorszym» czy – o zgrozo – głupszym. To nam należą się laury, ponieważ próbujemy uczyć się drugiego, czy czasami nawet trzeciego języka obcego!

Tak czy owak, jeśli mamy lekcje z native speakerem, na spokojnie możemy oswoić się z, jak by nie było, nową dla nas sytuacją komunikacyjną. Dzięki temu późniejsze rozmowy z innymi obcokrajowcami i native speakerami pójdą nam o wiele łatwiej.

angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś nieśmiałym Tarzanem gdy trzeba powiedzieć coś po angielsku?

Na lekcji z native speakerem osłuchujesz się z innym akcentem

Powiedziałbym, że jest to największa zaleta lekcji z native speakerem. Ucząc się danego języka ojczystego kształtujemy specyficzny aparat mowy, przez co ludzie z różnych krajów będą mówić po angielsku ze swoistym akcentem. Po tylu latach mieszkania w wielokulturowym Londynie, zwykle jestem już w stanie odgadnąć narodowość moich rozmówców już po ich pierwszym zdaniu po angielsku!

Problem polega na tym, że jeśli uczymy się języka angielskiego wyłącznie od Polaków, może okazać się, że rozumiemy jedynie… Polaków mówiących po angielsku.

Z drugiej jednak strony fakt, że zaczniemy rozumieć native speakera z Bath, nie znaczy że zrozumiemy innego native speakera z Manchesteru, Texasu czy Sydney, a o innych obcokrajowcach (Węgrach, Francuzach itd.) nie wspominając.

Dlatego polecam dużo słuchać i rozmawiać z różnymi ludźmi, korzystać z różnych źródeł, by jak najlepiej osłuchać się ze wszystkimi możliwymi akcentami.

native speaker akcent
Patrz również: Przestańmy stygmatyzować za akcent – język angielski należy do wszystkich!

Na lekcji z native speakerem poznajesz slang i potoczne sformułowania

Slang i potoczne sformułowania to zmora uczniów, którzy zaczynają już jako tako radzić sobie z językiem angielskim.

O ile lista idiomów jest długa, to da się jej wyuczyć. Natomiast slang i potoczne sformułowania żyją własnym życiem, cały czas ewoluują. Co gorsza, pewne określenia występują jedynie regionalnie, inne wyszły już z użytku. Jest jednak szansa, że native speaker będzie „czuł” dane sformułowania i wyjaśni cały kontekst z nim związany.

Nie zapominajmy jednak, że jeśli świetnie zaczniemy posługiwać się slangiem nasi rozmówcy mogą… przestać nas rozumieć!

angielskie zwroty dla początkujących
Patrz również: 20 najpopularniejszych zwrotów dla początkujących

Wady nauki języka angielskiego z native speakerem

Nauka języka angielskiego z lektorem, który jest native speakerem nie jest jednak wolna od kilku wad i niedogodności.

Wysoka cena lekcji z native speakerami

Tradycja wysokich cen korepetycji z native speakerem wywodzi się z dzikich, postsowieckich czasów, gdy wizytujący nas native speakerzy nie byli w stanie ogarnąć, że można pracować za parę dolarów na miesiąc. Na szczęście nastał ten straszny kapitalizm i okazuje się, że Polska jest już w pierwszym świecie, a różnice w zarobkach nie są już tak drastyczne – stąd obecna fala powrotów z UK do Polski. Co ciekawe, dziś lekcje angielskiego z native speakerem nie są już wcale droższe w Londynie niż w Polsce!

Cena lekcji z native speakerem zależy w głównej mierze od wielkości miasta. Generalnie zawsze korepetycje są droższe w większych miastach, ponieważ koszty utrzymania również są tam wyższe.

angielski cena zarobki
Czytaj również: Praca z językiem angielskim jest lepiej płatna, a jakość życia wyższa [badanie]

Native speakerzy zwykle nie znają języków obcych

I co z tego? Można by zapytać. Otóż tylko człowiek, który na własnej skórze doświadczył jak to jest uczyć się języka obcego będzie w stanie zrozumieć problemy, z jakimi borykają się jego uczniowie.

Co więcej poprzez naukę języka obcego poszerza się nasze zrozumienie gramatyki, a raczej tego, jak różnie funkcjonować może ona w poszczególnych językach.

Nie mówiąc już o wiedzy praktycznej – jak się uczyć, jak zapamiętywać i tak dalej.

Niestety angielskojęzyczni native speakerzy (podobnie jak Francuzi zresztą) uważają, że nie muszą uczyć się języków obcych, tylko wszyscy mają uczyć się języka angielskiego…

Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!
Patrz również: Nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!

Native speaker nie zna języka polskiego

Część ludzi uznałaby to za zaletę. Mówi się o zanurzeniu w języku. Konieczność rozmawiania w języku obcym jest bardzo motywująca. Jednak moim zdaniem na poziomie początkowym odrobina instrukcji w języku polskim jest jak najbardziej wskazana.

Przede wszystkim sprawa dotyczy gramatyki. Jest ona już wystarczająco skomplikowana sama w sobie, nie widzę więc większego sensu w dodatkowym komplikowaniu jej obcą terminologią gramatyki opisowej. Moim zdaniem tłumaczenie gramatyki po angielsku jest dobre na studiach filologii angielskiej, ale niekoniecznie już na kursie języka angielskiego! Uczniowie potrzebują zrozumieć podstawowe struktury gramatyczne – a nie nauczyć się jak pisać podręczniki do lingwistyki stosowanej! Szczególnie na poziomie poczatkującym!

Dlatego też cały blog Speakingo jest po polsku a nie po angielsku!

angielski native speaker lektor
Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna (czyli nie bądź Januszem)

Przygotowywanie do egzaminów z gramatyki? Tylko z Polakiem!

Co najważniejsze natomiast, to właśnie polski nauczyciel będzie wiedział, które obszary angielskiej gramatyki są szczególnie problematyczne dla Polaków (na przykład to, że w języku polskim nie ma niczego takiego jak czas present perfect czy inny sposób tworzenia trybów warunkowych).

Co więcej, polscy nauczyciele dokładnie wiedzą jakiego typu pytania i zadania pojawiają się na maturze czy innych egzaminach, bo sami na nich zęby zjedli. Niestety zdawanie egzaminów to sztuka sama w sobie i nie zdziwiłbym się, gdyby niejeden native speaker nie zdał wielu z nich na najlepszych ocenach!

Dlatego jeśli chodzi o przygotowywanie do egzaminów opierających się na gramatyce. Dobrze wykształcony nauczyciel z Polski będzie zdecydowanie lepszy, ponieważ ma teoretyczne przygotowanie do nauczania takich tematów. Co z tego, że wiemy «jak to się mówi» jeśli nie potrafimy tego wytłumaczyć? Kto z nas w końcu pamięta, co to jest ta partykuła w naszym ojczystym języku? Jeśli więc chcesz nauczyć się gramatyki, to prawdopodobnie native speaker nie jest najlepszym pomysłem.

Gramatyka angielska, speakingo, grammar nauka, kurs
Patrz również: Gramatyka angielska – wszystko co potrzebujesz wiedzieć!

Native speakerzy często nie są w ogóle nauczycielami

Native speakerzy zwykle mają marne przygotowanie pedagogiczne, miesięczny kurs albo w ogóle nic. Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że nikt się nie przejmuje kwalifikacjami. Nawet słynna CELTA, która pozwala uczyć języka angielskiego na całym świecie, to zaledwie kilkutygodniowe szkolenie.

Uczenie języka angielskiego jest dla wielu native speakerów szansą na przygodę, okazją by zwiedzić świat, a nie życiową pasją. Nie ma w tym nic złego, natomiast dobrze jest wiedzieć jednak, czego możemy się spodziewać.

komunukacja miedzykulturowa co anglik mówi
Patrz również: Komunikacja międzykulturowa: Co Anglik mówi a co ma na myśli?

Native speakerzy też robią błędy

Mamy często takie romantyczne przekonanie, że na lekcjach z native speakerem nauczymy się tego «prawdziwego angielskiego». Prawdziwego może i tak – co nie znaczy wcale, że tego dobrego i ładnego!

Tak jak my popełniamy często błędy w języku polskim, tak samo słabo wykształcony native speaker będzie również kaleczył język angielski. Szczególnie dotyczyć to będzie pisowni (pracowałem trochę w obsłudze klienta w Anglii więc wiem o czym mówię), ale również i gramatyki. Umówmy się, nie każdy Anglik mówi jak królowa Elżbieta!

Zresztą błędom native speakerów poświęciłem osobny wpis:

błędy native speakerów
Patrz również: 10 błędów, których nauczysz się od native speakera.

3. Rodak, native speaker… a może zamiast z lektorem z komputerem?

Reasumując, nauka z polskim nauczycielem jak i lekcje z native speakerem mają swoje zalety i wady. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy.

Jeśli potrzebujemy zdać jakiś egzamin, czy nauczyć się pisać służbowe emaile, osobiście doradzałbym raczej polskiego korepetytora.

Jeśli chcemy jednak wyjechać do pracy do Anglii, lekcje z native speakerem będą bardziej pomocne w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości kulturowo-językowej.

Na cokolwiek się jednak nie zdecydujecie, każdą z tych opcji można wesprzeć kursem online!

Nauka z żywym człowiekiem zawsze będzie droga, dużo droższa od nauki z komputerem. Dlatego osobiście zawsze polecam łączenie tradycyjnych metod z nauką języka angielskiego online (tzw. blended learning).

Korepetycje z języka angielskiego online (Wrocław), dr Grzegorz Kuśnierz, speakingo
Patrz również: Korepetycje z języka angielskiego online (Wrocław) z dr Grzegorzem kuśnierzem, twórcą SPEAKINGO.

Blended learning: korepetycje + aplikacja

Świetnym uzupełnieniem takich korepetycji będzie kurs języka angielskiego online Speakingo. Koncentrujemy się tu przede wszystkim na mówieniu, podczas gdy zawarta w kursie gramatyka naturalnie wchodzi nam do głowy. Uczymy się angielskiego jak dziecko, po prostu poprzez prostą rozmowę.

Co ciekawe nasz telefon czy komputer rozumie nas, chwali, lub w razie potrzeby poprawia. I nigdy nie traci cierpliwości ani nie odwołuje zajęć!

Ty natomiast oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz studyjnych nagrań native speakera i «tylko» odpowiadasz na pytania, w których zawarta jest cała potrzebna Ci gramatyka i słownictwo. Taka nauka jest nie tylko szybka i skuteczna, ale po prostu też zwyczajnie przyjemna!

Zresztą, najlepiej wypróbuj na własnej skórze czy spodoba Ci się taka metoda nauki języka angielskiego! Pierwszy tydzień dostajesz i tak zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Patrz również: Aplikacja na telefon do nauki języka angielskiego Speakingo.

A czy Wy uczyliście się już może języka angielskiego z native speakerem?

Co sądzicie o lekcjach z «nejtiwami»?


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo

Chcesz rozumieć native speakerów? Zacznij mówić jak oni!


Regístrate ahora!

¡Regístrate para obtener la primera semana de aprendizaje gratis!
Haz clic en el icono a continuación (por lo que será más rápido) ...
... o ingresa tu dirección de correo electrónico y contraseña segura si no usas Facebook o Gmail

Descarga la aplicación para aprender inglés en tu teléfono:

Condividi questo post sul tuo profilo:
categorías de textos en el blog:
Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Encuentre en el blog:
Últimos textos:

Al hacer clic en los anuncios, me ayudas a crear textos valiosos para mi blog.

Entradas del día de hoy:
Dictado de inglés en línea
Dictado de inglés en línea

Aunque en el curso de inglés online de Speakingo aprendemos sobre todo a hablar, a veces también es bueno practicar la escritura. Para eso tenemos el dictado de inglés en línea.

Leer más »
Últimos artículos del blog:

Descarga la aplicación para aprender inglés en tu teléfono:

Pasemos al aprendizaje

Haga clic a continuación para practicar hablar inglés en el curso en línea Speakingo!
blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
Dr. Greg Kay

tener suficiente teoría?
¿Necesita práctica?

Aprender gramática inglesa – especialmente en el blog de Speakingo, por supuesto! – puede ser incluso simple y agradable, pero lo más importante es siempre la práctica!
Por lo tanto, te invito al curso de inglés en sí, donde toda esta gramática y vocabulario descritos en el blog se incluyen en frases interesantes, que hablas con tu teléfono o computadora como con el mejor profesor que te entiende, elogia o mejora – ¡y nunca pierde la paciencia!
Haga clic a continuación para probar este método de idioma inglés de forma gratuita sin ninguna obligación!

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *