pierdoły, poprawianie błedow gramatycznych, literówek

Według badań tylko pierdoły interesuje czepianie się i poprawianie błędów

Amerykańscy naukowcy potwierdzają – to neurotycy lubują się w ciągłym poprawianiu i literówek. Poprawianie błędów gramatycznych u innych jest tym, co kręci tak zwane „pierdoły”.


Gramatyczne pierdoły

Nazywamy ich bardzo różnie:

  • gramatycznymi nazistami (grammar nazis),
  • pedantami (pedants),
  • policją gramatyczną (grammar police),
  • czasami też preskryptywistami (prescriptivists).

Amerykańscy naukowcy wynaleźli dla nich nowe imię: są pierdołami (jerks).

angielski przysłówek adverb gramatyka
Nazwałeś przysłówek przymiotnikiem. I użyłeś go niepoprawnie! (Grammar Nazi). Czytaj więcej o poprawny zastosowaniu angielskich przymiotników (adjectives) i przysłówków (adverbs).

Naukowe badanie nad pierdołami, których kręci poprawianie błędów gramatycznych u innych

Naukowcy z uniwersytetu w Michigan opublikowali wyniki badań, w których odkryli silną korelację między typem osobowości, a tym jak poszczególni ludzie reagują na najróżniejsze literówki czy błędy ortograficzne w mailach.

Julia Boland mówi:

  • this is the first study to show that the personality traits of listeners/readers have an effect on the interpretation of language … in this experiment, we examined the social judgments that readers made about the writers.

[to pierwsze badanie by pokazać, że cechy osobowościowe słuchaczy/czytelników mają wpływ na interpretację języka (…) w tym eksperymencie zbadaliśmy oceny społeczne jakie czytelnicy czynili na temat autorów (wiadomości).]

83 uczestników badania dostało emaile z odpowiedzią na ogłoszenie od potencjalnego współlokatora. Maile te zostały przeredagowane i wpleciono w nie błędy ortograficzne, gramatyczne i literówki – na przykład teh zamiast przedimka thepopularny błąd native speakerów czyli to (dokądś) zamiast too (również) oraz brak apostrofu w its (tego) zamiast it’s (to jest).

W ten sposób naukowcy chcieli zaobserwować ile błędów czytelnicy wyłapią, jaka będzie korelacja ilości wytkniętych błędów do typu osobowość oraz jak odniosą się oni do tych błędów gramatycznych i literówek.

Читай также: Быстрое изучение английского языка согласно науке.
Patrz również: Co nauka mówi o szybkiej nauce języka angielskiego?

Pierdoły pod lupą naukowców

Następnie uczestników badania poproszono, żeby oceniły osobę, która napisała email – czy ich zdaniem jest inteligentna i przyjazna, czy generalnie nadaje się na współlokatora. Dopiero na koniec zapytano ich czy wyłapali jakieś błędy gramatyczne i literówki oraz jak bardzo im one przeszkadzały.

W kolejnym krok naukowcy zdiagnozowali partycypantów przy użyciu popularnego kwestionariusza badającego osobowość człowieka, tak zwanej Wielkiej Piątki, która bada czy u danego człowieka dominują takie cechy jak:

  1. neurotyczność versus stałość emocjonalna (neuroticism vs emotional stability) – czyli na ile ktoś jest (nie)zrównoważony emocjonalne i jak bardzo lubuje się w przeżywaniu negatywnych emocji i stresu
  2. ekstrawersja czy introwersja (extraversion vs introversion) – czyli ile i jakie człowiek ma interakcje społeczne, ile ma ogólnie energii i pozytywnych emocji
  3. otwartość na doświadczenie (openness to experience) – jest skłonnością do pozytywnego oceniania doświadczeń życiowych, ciekawość świata i otwartość na nieznane
  4. ugodowość (agreeableness) – czyli nastawienie do innych ludzi (pozytywne versus negatywne), które wyraża się między innymi jako altruizm albo antagonizm
  5. sumienność (conscientiousness) – czyli na ile ktoś jest ogarnięty i zorganizowany, wytrwały i zmotywowany – na przykład do nauki języka angielskiego!

Naukowcy zbadali też wiele innych zmiennych jak wiek, miejsce zamieszkania i to czy język jest dla nich jedynie narzędziem komunikacji, czy być może czymś więcej.

mówienie po angielsku, blokada językowa, nauka
Patrz również: Mówienie bez blokady językowej również dla nieśmiałych!

 

Pierdoły bardziej czepiają się błędów gramatycznych

Generalnie wszyscy badani gorzej ocenili fikcyjnych współlokatorów robiących błędy gramatyczne i literówki niż potencjalnych „bezbłędnych” mieszkańców.

Ekstrawertykom jednak błędy gramatyczne praktycznie nie przeszkadzały, chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym współlokatorze niż tylko skupiać się jedynie na powierzchownych błędach ortograficznych.

Na błędy gramatyczne i literówki już bardziej wyczuleni byli introwertycy.

Jednak jeden typ osób ocenił ludzi popełniających błędy gramatyczne i literówki dużo ostrzej niż pozostali badani. Neurotyczne osoby najmniej ugodowe – czepliwe pierdoły – czuły się wręcz osobiście obrażone błędami gramatycznymi w emailu do nich!

dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki
Czytaj również: 4 powody dlaczego nie warto uczyć się angielskiej gramatyki.

Naukowcy uznali, że dzieje się tak ponieważ najmniej ugodowe pierdoły nie są w stanie stolerować nawet najmniejszego odchyłku od normy. To ich najbardziej kręci poprawianie błędów u innych.

Tym samym dużo bardziej skorzy byli do oceniania ludzi poprzez pryzmat ich błędów gramatycznych i literówek.

Nie daj się wkręcić w naukę angielskiego jak w filmie Dzień Świra!

Oczywiście na podstawie tak skromnie zakrojonych badań nie można generalizować.

Jednak myślę, że wyniki tych badań są całkiem spójne z odkryciami, o których już dawno w Polsce wiemy z lekcji angielskiego w filmie Dzień Świra.

Ale czy tak da się nauczyć języka angielskiego?

Nie ma co za bardzo przejmować się błędami!

Największym błędem w nauce języka angielskiego jest sytuacja, w której w ogóle się nie uczymy ani nie próbujemy w ogóle mówić!

Oczywiście zawsze warto dążyć do perfekcji i ćwiczyć też swoją ortografię na dyktandzie online, oraz gramatykę i wymowę na kursie języka angielskiego Speakingo.

Ale każdy popełnia błędy i to zupełnie normalne! To nieodzowny element procesu! Ważne żeby z uśmiechem na ustach iść naprzód!

A jeśli zbyt ostro będziemy oceniać innych przez pryzmat ich błędów… to uważajmy czy przypadkiem sami nie stajemy się… pierdołą!

smieszne błędy ortograficzne, spelling mistakes, pisownia po angielsku
Patrz również: 14 śmiesznych błędów ortograficznych po angielsku.

Jak uczyć się angielskiego, żeby poprawianie błędów nie było potrzebne?

Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą nauki języka angielskiego nie jest wcale nadmierne studiowanie gramatyki, ponieważ gdy trzeba będzie coś powiedzieć po angielsku albo nie zdążymy sobie wszystkich tych regułek „przeliczyć” w głowie, albo w ogóle nic nie powiemy z lęku przed popełnieniem błędu.

Najlepsza jest natomiast nauka całych, poprawnych zdań i fraz, całych bloków językowych. Wtedy to działa. Zaczynamy mówić jak dziecko, które nie zastanawia się dlaczego tak się poprawnie mówi – po prostu to czuje.

Na tym właśnie polega nauka języka angielskiego na kursie online Speakingo. Bez najmniejszego stresu rozmawiasz ze swoim komputerem lub telefonem, który rozumie Cię, chwali, a jeśli cos powiesz nie tak to koryguje. Ale taki poprawianie błędów nie jest przecież tak straszne – w końcu nie poprawia Cię żywa osoba. Dzięki temu nie powstaje w Tobie blokada językowa, ale też nie utrwalasz sobie błędnych konstrukcji gramatycznych.

Zresztą najlepiej zobacz sama lub sam jak to wygląda. Zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby bez żadnych zobowiązań przez tydzień pouczyć się angielskiego na kursie Speakingo!


Nie bądź pierdołą!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Pierwszy tydzień i tak jest za darmo i bez żadnych zobowiązań.


Tekst inspirowany artykułem People who constantly point out grammatical mistakes are jerks, study finds.

A co Wy myślicie o tych badaniach i nauczycielach angielskiego, dla których najważniejsze jest poprawianie błędów? Czy znacie z życia takie językowe pierdoły jak „tato” z Dnia Świra? Opiszcie swoje przejścia w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
czas na angielska herbata
Głodny? Czas na angielską herbatę (?!)

Angielska herbata to jedno ze sztampowych skojarzeń z brytyjską kulturą. Dowiedz się skąd wzięła się ta tradycja i czy aby na pewno chodzi w niej o samo picie, oraz jakie są herbaciane idiomy ze słowem „tea”. A na koniec poznaj rodzaje angielskich herbat.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!