Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Uczniowie często pytają mnie jak efektywnie uczyć się języka angielskiego? Oto kilka porad doktora filologii angielskiej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w nauczaniu jęz. angielskiego.


Na memie: Moja umiejętność (posługiwania się językiem) angielskim: Angielski w moim umyśle. Angielski którym mówię.

Jak efektywnie uczyć się angielskiego?

Gdyby nauczyciele języka angielskiego za każde pytanie „jak efektywnie uczyć się języka angielskiego” dostawali po dolarze bylibyśmy milionerami! Dlatego w tym wpisie chciałbym podzielić się kilkoma przemyśleniami i poradami na temat skutecznej nauki języka angielskiego, które na przestrzeni ponad 20 lat uczenia angielskiego nazbierały mi się w głowie.

A dokładniej:

 1. Co sprawia, że nasza nauka angielskiego jest nieefektywna?
 2. Jakie są metody efektywnej nauki języka angielskiego?
 3. Czy nauka angielskiego online może być efektywna?
 4. Praktyczne porady jak efektywnie uczyć się języka angielskiego.
 5. Jaki efektywny kurs języka angielskiego online polecam?

Zacznijmy od tego jak nie uczyć się języka angielskiego, to znaczy dlaczego nasza nauka do tej pory nie była tak skuteczna jak byśmy chcieli.

1. Co sprawia, że nasza nauka angielskiego jest nieefektywna?

Uczysz się już tyle lat, ale nadal nie nie możesz powiedzieć, że znasz już język angielski? Nie jesteś w tej sytuacji odosobniona ani odosobniony! Dlaczego więc nasza nauka języka angielskiego nie jest efektywna?

kurs języka angielskiego online speakingo

W tym miejscu mógłbym podać wiele zastrzeżeń do państwowego systemu edukacji, dlaczego uważam tę czy tamta metodę za nieskuteczną, ale myślę, że to nie jest sedno problemu.

O metodach efektywnej nauki powiemy sobie za chwilę. Tutaj chciałbym powiedzieć coś, co może nie będzie zbyt miłe ani odkrywcze ale… najprawdopodobniej nie znasz języka angielskiego tak dobrze jak byś chciała czy chciał ponieważ nie uczysz się go tak często i regularnie jak tego to przedsięwzięcie wymaga.

Prawda jest taka, że nawet jeśli wybierzemy najgorszą i najmniej skuteczną metodę nauki języka angielskiego, ale konsekwentnie będziemy się uczyć, to prędzej czy później nauczymy się mówić po angielsku.

I nie ma czegoś takiego jak „językowe beztalencie”. Większość ludzi na świecie, zwłaszcza w Afryce mówi w wielu językach. A angielski jest jednym z prostszych języków na świecie! Możesz nauczyć się języka angielskiego – to wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!

Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, ale generalnie problem polega na braku systematyczności. Jeśli pouczysz się przez miesiąc a potem przez rok nic, to po roku okaże się, że trzeba zaczynać od początku. Również nie oszukujmy się – przy godzinie korepetycji tygodniowo (zwykle odwoływanej „z braku czasu”) też nie poczyni się szalonych postępów…

Dlatego jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego to musisz tak w sobie postanowić, że to zrobisz. Choćby nie wiadomo co. Ustalić sobie plan, powiedzmy że zapiszesz się na kurs, albo będziesz codziennie pół godziny podczas przerwy w pracy powtarzać zdania. I wtedy po roku czy dwóch zobaczysz efekty.

Nie oszukujmy się – nauka angielskiego to duży projekt – ale każdą, nawet najdłuższą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku. Dlatego tym bardziej ważne jest, żeby ta droga była przyjemna!

dlaczego nie mogę nauczyc sie jezyka angielskiego?
Patrz również: Dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego?

2. Metody efektywnej nauki języka angielskiego

Klasycznie w metodyce nauczania wyróżnia się trzy najpopularniejsze metody nauki języka angielskiego:

 1. Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa polega na mozolnym tłumaczeniu zdań i uczeniu się gramatycznych regułek. Wszystko to, z czym dziś kojarzy się nam zła dydaktyka.
 2. Metoda komunikacyjna jest dziś najpopularniejsza, większość podręczników jest na niej dziś oparta. Jest odejściem od tradycyjnego nacisku na gramatykę, oprócz której pojawiają się słuchanki (listeningi), konwersacje grupowe, odtwarzane są praktyczne sytuacje komunikacyjne.
 3. Metoda bezpośrednia w zasadzie powinna nazywać się „skrajnie komunikacyjną” ponieważ nauka przypomina tu sposób, w jaki uczą się dzieci. Najpierw słuchają poprawnych zdań, a potem je powtarzają. Niekoniecznie nawet wszystko muszą rozumieć. Słownictwo i struktury gramatyczne wchodzą tu uczniom do głowy poprzez wielokrotne ich zastosowanie w praktyce, a nie za sprawą teoretycznych regułek. Przedstawicielami takiego podejścia będą na przykład Metoda Callana albo Kurs online Speakingo.

Osobiście uważam, że najlepsza metoda to taka, która podoba się uczniowi, odpowiada jego czy jej predyspozycjom i potrzebom. Jeden zadania załatwimy młotkiem a inne pincetą. Podobnie każda z metod nauki języka angielskiego ma swoje zalety i wady.

Jeśli potrzebujemy nauczyć się starożytnej greki na potrzeby analizy tekstów źródłowych do doktoratu z filozofii antycznej, to metoda gramatyczno-tłumaczeniowa będzie najlepsza. I tak z nikim w tym martwym już dziś języku sobie nie porozmawiasz! O ile jesteśmy osobą towarzyską, mamy czas i pieniądze na zajęcia w szkole językowej, to prawdopodobnie w takim wypadku metoda komunikacyjna świetnie się sprawdzi. Gdy przede wszystkim potrzebujemy praktycznie komunikować się po angielsku, przełamać blokadę językową i na słowo „gramatyka” dostajemy wysypki, metoda bezpośrednia powinna przynieść najlepsze efekty.

Dodatkowo dziś spora część nauki angielskiego przeniosła się do internetu. Jak wygląda skuteczna nauka języka angielskiego online?

Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi
Patrz również: Sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi

3. Czy nauka angielskiego online może być efektywna?

Jeśli dobrze przyjrzeć się większości kursów angielskiego online okaże się, że można zaklasyfikować je do metody gramatyczno-tłumaczeniowej. Rozwiązujemy gramatyczne zadania, uczymy się słówek – „podręcznik” jest może bardziej kolorowy i multimedialny niż manuskrypt Homera w oryginale, ale idea pozostała ta sama. Dlatego niestety nauka online często kończy się jedynie bierną znajomością języka angielskiego – coś tam rozumiemy, ale mamy spore problemy z mówieniem po angielsku.

Lekcje prowadzone metodą komunikacyjną w internecie to spotkania na Skypie czy Zoomie z lektorem lub całą grupą uczniów. Różnią się po prostu tym, że spotykamy się w przestrzeni wirtualnej, a nie w szkole.

W internecie od niedawna można również uczyć się w oparciu o metodę bezpośrednią. Na kursie języka angielskiego online Speakingo rozmawia się pełnymi zdaniami po angielsku z… komputerem lub telefonem, który dzięki technologii rozpoznawania mowy rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby poprawia. Natomiast w dydaktyce kursu zawarte jest 2000 najpopularniejszych słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% praktycznych konwersacji po angielsku oraz cała potrzebna Ci gramatyka. Oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz głosu native speakera i „tylko” odpowiadasz – a cała wiedza sama wchodzi Ci do głowy!

Nauka angielskiego online może okazać się efektywna, ponieważ daje dużo elastyczności. Szczególnie jeśli uczymy się na platformie e-learningowej a nie z żywymi ludźmi. Możemy wówczas uczyć się o każdej porze dnia i nocy, bez wychodzenia z domu, bez dojazdów. Pozwala to znacznie efektywniej spożytkować swój czas, a dodatkowo nauka online jest zwykle tańsza niż taka w realu. Na przykład po darmowym okresie próbnym cały miesiąc nauki na kursie Speakingo kosztuje tyle co jedna godzina korepetycji z lektorem.

angielskie konwersacje online
Patrz również: Angielskie konwersacje online – bo nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z książki!

4. Praktyczne porady jak efektywnie uczyć się języka angielskiego

A teraz kilka praktycznych porad jak efektywnie uczyć się języka angielskiego:

 • Zapisz się na kurs języka angielskiego i się go trzymaj! Najlepiej taki płatny, żeby żal Ci było z niego nie korzystać!
 • Ustal sobie jak długo i jak często chcesz się uczyć. Nauka „z doskoku” lub „gdy będę miał ochotę” się nie uda.
 • Nie przejmuj się za bardzo gramatyką. To ważne żeby się dogadać, mówić płynnie i komunikatywnie, a nie dukać lub w ogóle milczeć. A stresowanie się gramatyką w tym nie pomaga! To naturalne, że czasami zrobi się jakiś błąd. Wszyscy je robią, nawet native speakerzy. A poświęcanie zbyt dużej uwagi gramatyce nie jest często grą wartą świeczki. Lepiej spożytkować ten czas na mówienie po angielsku, ponieważ to zwykle jest właśnie nasza pieta achillesowa.
 • Zbombarduj się angielskim. Słuchaj angielskiego radia (nawet jeśli nic nie rozumiesz, niech sobie leci w tle), oglądaj filmy z napisami nie z lektorem, porozklejaj po domu naklejki ze słówkami, lub jeszcze lepiej frazami i zdaniami. Otocz się angielskim, by Twój mózg zrozumiał, że to dla Ciebie ważne.
 • Nie ograniczaj się do jednej metody. Oczywiście dobrze jest mieć główną ścieżkę dydaktyczną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją sobie urozmaicić. Uzupełnij lekcje ćwiczeniami online, czytaj proste wersje książek po angielsku, zapisz się na Facebookowe grupy o nauce angielskiego. Wszystkie chwyty dozwolone!
 • Weź odpowiedzialność za swoją naukę. Nie oczekuj że Twój korepetytor nauczy się angielskiego za Ciebie! To Ty dzięki angielskiemu będziesz lepiej zarabiać, usprawnisz pracę mózgu, będziesz swobodnie czuć się w podróży, zdobędziesz dostęp do całej wiedzy świata!

Nauka języka angielskiego to jedna z większych przysług, jakie możesz zrobić sobie, swojej rodzinie i światu. Pamiętaj o tym i krok po kroku zmierzaj do wymarzonego celu!

praktyczny kurs języka angielskiego
Patrz również: Praktyczny kurs języka angielskiego… czyli jaki?

5. Jaki efektywny kurs języka angielskiego online polecam?

Oczywiście nie będę tu obiektywny, ale szczerze polecam kurs języka angielskiego online Speakingo. Zaprojektowałem go tak właśnie, żeby nauka na nim była jak najbardziej efektywna – a jednocześnie przyjemna i ciekawa.

Świetnie nadaje się jak główna metoda nauki jak i uzupełnienie dla innych metod nauki. Szczególnie że kurs Speakingo pracuje z tym, z czym zwykle mamy największy problem – z mówieniem po angielsku. Na Speakingo niczym amerykański Marines widzisz cel i strzelasz, nie zastanawiasz się nad regułkami, ponieważ zanim przypomnisz sobie teorię zastosowania czasu present perfect continuous rozmowa już dawno się skończy. Uczysz się mówić poprawnie „z automatu” – a tego właśnie potrzebujemy w językowej praktyce!

Jeśli brzmi to ciekawie o metodzie Speakingo poczytać możesz więcej w tych tekstach:

Lub po prostu zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć jak wygląda ta fenomenalnie efektywna metoda nauki języka angielskiego poprzez rozmowę!

kurs języka angielskiego online speakingo

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A jakie są Wasze sprawdzone pomysły na to jak efektywnie uczyć się języka angielskiego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!