harry meghan markle ślub

Książe Harry i Meghan Markle: Ślub którym żyła cała Anglia

Książe Harry i Meghan Markle powiedzieli sobie “tak”. Zaślubiny książęcej młodej pary śledziło niemal dwa miliardy ludzi. Ślubem całe tygodnie żyła też cała Anglia. Poznajmy więc bliżej sylwetki uwielbianego przez tłumy księcia Harry’ego i amerykanki Meghan Markle.

Ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle

Setki kremowo-białych kwiatów przyozdobiły zachodnie schody do kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Zakochana para młoda pocałowała się ku uciesze ponad 100 tysięcy widzów, którzy przyszli by życzyć młodej parze szczęścia i pomyślności. To jednak nic. Ceremonię w telewizji i internecie śledziło 1,9 miliarda ludzi!

Angielska rodzina królewska zorganizowała nawet specjalną transmisję na YouTube. Na rodzinnej imprezie na windsorskim zamku zjawiło się 600 osób, wiele gwiazd wielkiego ekranu i biznesu, jak i 30 angielskich arystokratów.

Książe Harry i Meghan Markle

Książę Harry jest wnukiem królowej Elżbiety II, synem księżnej Diany. Meghan Markle jest byłą aktorką, obecnie należy już jednak do brytyjskiej rodziny królewskiej. To dosyć niespotykane połączenie, które wywołało tyle przychylnych co nieprzychylnych komentarzy. Dowiedzmy się czegoś więcej o młodej parze, która jest dziś na ustach niemalże wszystkich Anglików.

Kim jest Meghan Markle?

Meghan Markle urodziła się 4 sierpnia 1981 roku w Los Angeles. Pochodzi z tak zwanej dzielnicy „Black Beverly Hills”, gdzie 84% mieszkańców to dobrze usytuowaniAfroamerykanie (dom kosztuje tam średnio tylko trzy miliony złotych).

Ojciec Meghan Markle jest biały, jej matka jest Afroamerykanką. W wywiadzie dla magazynu Elle powiedziała

  • While my mixed heritage may have created a grey area surrounding my self-identification, keeping me with a foot on both sides of the fence, I have come to embrace that.

(Chociaż moje mieszane dziedzictwo mogło stworzyć szarą strefę wokół mojej tożsamości, utrzymując mnie ze stopą po obu stronach muru, udało mi się to “objąć”, w sensie zaakceptować i nawet wykorzystać na swoją korzyść).

Meghan Markle zdobyła rozgłos jako aktorka. Jest też aktywistką społeczną i blogerką. Wszystko to przyćmiewa jednak fakt, że właśnie poslubiła księcia Harryego.

Młoda Meghan Markle poszła do prywatnej szkoły w Hollywood. Już w wieku 11 lat zaczęła działać na rzecz równouprawnienia płci. Gdy zobaczyła w telewizji reklamę płynu do naczyń, w której „Kobiety w całej Ameryce borykają się z tłustymi garnkami i patelniami” (Women all over America are fighting greasy pots and pans”), postanowiła napisać list do żony prezydenta USA Hillary Clinton. Miesiąc później, reklamodawca Procter and Gamble zmienił słowo „kobiety” na „ludzie”.

W późniejszym wywiadzie powiedziała, że sytuacja ta pokazała jej, iż jej działania mogą zmienić świat. Na swoim małym poziomie mogła wywrzeć wpływ na otaczający ją świat.

Jako piętnastolatka z katolickiej szkoły była wolontariuszką rozdającą zupy bezdomnym. W 2003 roku ukończyła komunikację społeczną na Northwestern Uniwersity.

Pracowała krótko w amerykańskiej ambasadzie w Argentynie. Rozważała wówczas karierę w polityce. Porzuciła jednak ten pomysł na rzecz kariery aktorskiej. Między przesłuchaniami do kolejnych ról, zarabiała pieniądze ucząc kaligrafii w zaproszeniach na śluby. Nic dziwnego, że zaproszenie na jej ślub to dzieło sztuki samo w sobie – symbolicznie pisane amerykańskim tuszem na angielskim papierze, złotym i czarnymi, polerowanymi literami i złoceniami wokół karty.

Kariera aktorska Meghan Markle to przede wszystkim rola prawniczki Rachel Lane w amerykańskim filmie Suits. Występowała również w dramacie medycznym General Hospital (2002), CSI, Without a Trace (Bez Śladu) oraz w filmie Castle (zamek) raz kilku innych pobocznych rolach.

W 2011 Meghan Markle wyszła po raz pierwszy za mąż za producenta filmowego Trevora Engelsona. Małżeństwo przetrwało jednak jedynie dwa lata. Plotka głosi, że producent kręci właśnie film o dramatycznej walce sądowej bohatera filmu przeciwko byłej żonie, która wślubiła się w brytyjską rodzinę szlachecką…

W 2014 roku Meghan Markle zaczęła swoją przygodę z blogowaniem. Jej wpisy oscylują wokół mody, podróży, jedzenia i urody. Na swoim blogu The Tig opisuje również własne przygody i przypadki. Jak sama mówi, na swoim blogu chce wzbogacić typowe treści związane z modą i urodą o tematy bardziej dające do myślenia, szczególnie w temacie budowania poczucia własnej wartości u kobiet. Jak sama napisała w jednym wpisie „I’ve never wanted to be a lady who lunches – I’ve always wanted to be a woman who works” (tu ciekawy idiom „ladies who lunch” to bogate, dobrze ubrane kobiety, które spotykają się na lunch podczas gdy ich mężowie są w pracy. Meghan Markle zawsze chciała sama zarabiać na siebie).

Co roku w swoje urodziny publikuje też szczere wpisy podsumowujące jej życie. W świecie, w którym wszystko jest okej i na pokaz, szokować może wpis solenizantki „My 20s were brutal – a constant battle with myself, judging my weight, my style, my desire to be as cool/as hip/as smart/as „whatever” as everyone else”. (Moje „lata dwudzieste” – czyli gdy miałam dwadzieścia parę lat – były brutalne. (Była to) ciągła walka z samą sobą, ocenianie mojej wagi, mojego stylu, mojej chęci bycia tak cool/ tak na czasie/ tak mądrą / tak „cokolwiek” jak wszyscy inni”).

Chociaż udało jej się zgromadzić niemal dwa miliony fanów na Instagramie i 350 tys. na Tweeterze, na początku tego roku zamknęła swojego bloga i skasowała profile w mediach społecznościowych .

Meghan Markle zawsze próbowała zmienić świat na lepsze. Czy to za sprawą tekstów do Times’a o stygmatyzacji zdrowia menstrualnego, czy w roli kanadyjskiego Vison Ambassadora, kampanii na rzecz wykształcenia i zdrowia dzieci na całym świecie. W tym kontekście na przykład pojechała do Rwandy, by pomagać jej mieszkańcom w uzyskaniu dostępu do czystej wody pitnej.

Z okazji Dnia Kobiet w 2015 roku wygłosiła porywające przemówienie w ONZ o równouprawnieniu kobiet, które wywołało owację na stojąco. Nikogo nie zdziwiło więc, że podczas ceremonii ślubu nie obiecała tradycyjnego posłuszeństwa (obey) Harry’emu.

Kim jest książę Harry?

Książę Harry urodził się 15 września 1984 roku. Ma 186 cm wzrostu i charakterystyczne, rude włosy. Jest młodszym synem księcia Charlesa i tragicznie zmarłej księżnej Diany. Na dzień dzisiejszy jest szósty w kolejce do angielskiego tronu (po ojcu, jego starszym bracie księciu Wiliamie i ich dzieciach). Jego majątek wycenia się na 40 milionów funtów.

Co ciekawe tak naprawdę nazywa się książę Henry Charles Albert David.

Książę Harry przez 10 lat służył w brytyjskiej armii. Dwukrotnie był na misji w Afganistanie i uzyskał stopień kapitana.

Dziś zajmuje się głównie pracą charytatywną. Stworzył na przykład zawody sportowe Invictus Games dla inwalidów wojennych. Pracuje również na rzecz świadomości kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym.

książę harry

Nie tylko ranni towarzysze broni są mu bliscy, lecz również ten drugi temat nie jest obcy księciu Henrykowi. Po tragicznej śmierci matki w wypadku samochodowym zmagał się z depresją, na dwie dekady musiał „shut down all his emotions” (wyłączył wszystkie swoje emocje), chodził na terapię i próbował rozładować napięcie trenując boks.

Nic dziwnego. Taka sytuacja i presja dla dziecka nie mogła być pożyteczna. Na pogrzebie matki w 1997 roku jako dziecko musiał iść za trumną matki w procesji obserwowanej przez milony ludzi. W późniejszym wywiadzie skwitował to słowami: “I don’t think any child should be asked to do that, under any circumstances.” (Nie myślę, że jakiekolwiek dziecko powinno zostać poproszone o zrobienie czegoś takiego, w żadnych okolicznościach”).

Jak książę Harry poznał Meghan Markle?

Telegraph donosi, że poznali się na randce w ciemno. Po raz pierwszy Pałac Kensington potwierdził, że Meghan Markle jest dziewczyną księcia Harryego w listopadzie 2016 roku. Książę Harry znany jest z dosyć imprezowego stylu życia, miał wiele oficjalnych i nieoficjalnych dziewczyn, więc informacja nie trafiła na pierwsze strony gazet. Dziennikarze po raz pierwszy przyuważyli ich chodzących trzymając się za ręce po Londynie w lutym 2017 roku. W maju tego roku Meghan Markle po raz pierwszy wystąpiła jako jego oficjalna dziewczyna, dopingowała swojemu księciu w meczu polo. Książę Harry i Meghan Markle poszli razem również na ślub Pippy Middleton i Jamesa Matthewsa.

27 listopada2017 roku oficjalnie się zaręczyli. 19 maja w kaplicy św. Jerzego na windsorskim zamku złączył ich małżeński węzeł.

Na mocy Prawa Sukcesji do Korony (Succession to the Crown Act) zgodę na jego ślub z Meghan Markle musiała udzielić sama królowa. Przystała na to następującymi słowami:

“’My Lords, I declare My Consent to a Contract of Matrimony between My Most Dearly Beloved Grandson Prince Henry Charles Albert David of Wales and Rachel Meghan Markle, which Consent I am causing to be signified under the Great Seal and to be entered in the Books of the Privy Council.”

„Moi lordowie, deklaruję swoje przyzwolenie na małżeństwo między moim najbardziej ukochanym wnukiem księciem Henrym Charlesem Albertem Davidem Walii i Rachel Meghan Markle, które to przyzwolenie powoduję by było podpisane pod Wielką Pieczęcią i wpisane w Księgi Tajnej Rady Wielkiej Brytanii”.

krolówa elżbieta
„Boże chroń królową?” Boże, chroń ich przede mną! Czytaj również ekskluzywny wywiad Speakingo z królową Anglii Elżbietą II

Jak życie zmieni się teraz dla Meghan Markle?

Każda dziewczyna po kryjomu marzy pewnie o poślubieniu księcia. Życie księżniczki niekoniecznie musi jednak być pasmem rozkoszy. Meghan Markle musi pożegnać się z wieloma rzeczami, do których do tej pory była przyzwyczajona. Na przykład:

  • Zakaz robienia sobie selfie. Królowa ich nie lubi. Media społecznościowe już zamknęła.
  • Koniec z samotnymi spacerami czy joggingiem w parku. Jako członkini jednej z bardziej rozpoznawalnych rodzin na świecie, będzie musiała przyzwyczaić się do ochrony, gdzie tylko się nie ruszy.
  • Koniec z głosowaniem. Według Anglików monarcha nie powinien głosować, to byłoby dla nich niekonstytucjonalne. Co prawda dotyczy to bezpośrednio tylko królowej, ale zwyczajowo cała rodzina królewska nie chodzi na wybory.
  • Koniec z malowaniem paznokci i tipsami. Arystokratom to nie przystoi.
  • Koniec z autografami dla fanów. Etykieta zabrania arystokratom dawać swoje podpisy prostej gawiedzi.
  • Do łóżka dopiero po królowej. Jeśli rodzina królewska jest w jednym domu (czy raczej zamku) to zwyczajowo kłaść mogą się dopiero po tym, jak na spoczynek uda się monarcha.
  • Koniec z krótkimi spódniczkami. Niestety wejście na salony pozbawi nas widoku zgrabnych nóg Meghan Markle.

Angielski humor

A na koniec odrobina angielskiego humoru dla zaawansowanych. Komicy podkładający tekst „odczytany z ruchu warg” 😉

Tak czy owak, najlepsze życzenia dla młodej pary! Niech im się powodzi, a miłość kwitnie! Oby wszyscy byli zawsze tak szczęśliwi jak młodzi zakochani!


A życzenia młodej parze najlepiej złóżcie po angielsku,

którego najlepiej nauczyć się na kursie języka angielskiego online Speakingo! 🙂


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Cytaty o kotach po angielsku
Cytaty o kotach po angielsku

Poniższe 22 cytaty o kotach po angielsku z polskim tłumaczeniem przypadną do gustu nie tylko wielbicielom tych zwierzaków, ale również wszystkim tym, którzy chcą podszkolić swój język angielski… lub błysnąć ciekawym podpisem pod zdjęciem na Facebooku!

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!