Zobacz ranking najtrudniejszych języków świata oraz jak można się ich nauczyć.
[Wpis gościnny]
Wprowadzenie
Generalnie rzecz ujmując, każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nauka języków obcych nie jest usłana różami. Trzeba przyznać, że istnieje wiele bardziej przyjemnych aktywności. Niemniej znajomość takich języków umożliwia komunikację z osobami z zagranicy, co jest niezwykle przydatnym na rynku pracy atutem. Warto jednak – niestety – wspomnieć, iż języki najczęściej wybierane przez uczniów w Polsce (angielski, niemiecki, hiszpański) należą jednocześnie do najłatwiejszych.
W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie 5 języków obcych, które uchodzą za najcięższe do opanowania.
Kryteria oceny
Nie jest niczym przedziwnym, że ocena stopnia skomplikowania i trudności języka obcego zawsze jest oparta przede wszystkim na kryteriach subiektywnych. Każdy przecież ma inne zdolności językowe, a ponadto nie każdy po prostu lubi się uczyć języków obcych. Z obiektywnych kryteriów, które warto wymienić są: ilość czasów, sposób pisania, alfabet, wymowa i akcentowanie czy też bogactwo słownictwa. Niemniej warto nadmienić, że niniejsze zestawienie jest poglądowe i nie oparte na żadnych badaniach naukowych.
Top 5 najtrudniejszych języków
Rozpoczynając wyliczenie, w pierwszej kolejności przedstawić należy języki azjatyckie – które trzeba opisać wspólnie, jako wywodzące się z tożsamej grupy językowej. Należy do nich między innymi mandaryński, chiński, czy też japoński. Trudność sprawia przede wszystkim pisanie – każdy z pewnością kojarzy swoiste krzaczki, których odwzorowanie dla wielu wydaje się być nie do przezwyciężenia. Po drugie – są to języki tonalne, w których kluczową jest wymowa. Z łatwością można zaobserwować, jak charakterystycznie Azjaci rozmawiają między sobą, wręcz wyśpiewując poszczególne słowa. Już na tym etapie wydaje się, iż jak na dłoni widać, dlaczego ranking jest subiektywny – z pewnością rodowity mieszkaniec Chin nie ustawiłby swojego języka jako najcięższego na świecie.
Drugi z najcięższych języków na świecie jest język naszych przysłowiowych „Bratanków”, czyli Węgrów. Węgierski należy do grupy języków ugrofińskich i charakteryzuje się wręcz niebywale trudną gramatyką, nienaturalną wymową i skomplikowaną pisownią. Ciekawostką – trudną do przyswojenia – jest fakt, że wyrazy w języku węgierskim są wręcz dziwnie długie, wobec czego ich nauka jest dużym kłopotem.
Podobne problemy wynikają z języka fińskiego, który wywodzi się z podobnej co język węgierski grupy językowej. Dlatego też wręcz nie wypada nie umieścić go na niniejszej liście.
Kolejnym z języków, o których warto po krótce wspomnieć, jest… nasz rodzimy język polski!
Każdy z pewnością przyzna, że nawet dla Polaków nauka polskiego nie zawsze była łatwa i przyjemna. Wszelkie reguły gramatyczne i ortograficzne, jak i bogactwo sformułowań i wyrazów, czyni ten język jednym z najcięższych w opinii cudzoziemców. Tym bardziej powinniśmy być dumni, gdyż potrafimy perfekcyjnie posługiwać się jednym z najtrudniejszych języków na świecie!
Ostatnim językiem, o którym warto w niniejszym wyliczeniu wspomnieć, jest język arabski. Jest on przy tym niezwykle przydatny, gdyż można się nim porozumiewać niemal w każdym państwie na bliskim wschodzie, które nadto obecnie uchodzą za bardzo bogate i chętne do nawiązywania relacji handlowych z Europą. Język arabski przede wszystkim słynie z zawiłego (jak dla nas) alfabetu i pisowni wspak w stosunku do tej, do której mieszkańcy reszty świata są przyzwyczajeni.
Podsumowanie
Oczywiście powyższa lista ma charakter subiektywny – oparta jest na wewnętrznym przekonaniu autora niniejszego artykułu oraz mniej lub bardziej obiektywnych poglądach ludzi, którzy tych języków się uczyli. Niemniej warto zachęcić do odwiedzenia platformy edukacyjnej BUKI. Platforma edukacyjna BUKI umożliwia skorzystanie z usług oferujących się na niej korepetytorów, którzy udzielają lekcji zdalnych zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie niemal z każdego miejsca w Polsce. Z pomocą korepetytorów z BUKI, nauka każdego – nawet najcięższego języka na świecie – może być czystą przyjemnością!
Jesteś na blogu kursu języka angielskiego online Speakingo.
Zarejestruj się poniżej, żeby za darmo wypróbować jak wygląda nauka języka angielskiego poprzez rozmowę po angielsku na głos!