język angielski, podręczniki focus

Najtrudniejsze języki świata – ranking

Zobacz ranking najtrudniejszych języków świata oraz jak można się ich nauczyć.


[Wpis gościnny]

Wprowadzenie

Generalnie rzecz ujmując, każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nauka języków obcych nie jest usłana różami. Trzeba przyznać, że istnieje wiele bardziej przyjemnych aktywności. Niemniej znajomość takich języków umożliwia komunikację z osobami z zagranicy, co jest niezwykle przydatnym na rynku pracy atutem. Warto jednak – niestety – wspomnieć, iż języki najczęściej wybierane przez uczniów w Polsce (angielski, niemiecki, hiszpański) należą jednocześnie do najłatwiejszych.

W dzisiejszym artykule przedstawione zostanie 5 języków obcych, które uchodzą za najcięższe do opanowania.

Kryteria oceny

Nie jest niczym przedziwnym, że ocena stopnia skomplikowania i trudności języka obcego zawsze jest oparta przede wszystkim na kryteriach subiektywnych. Każdy przecież ma inne zdolności językowe, a ponadto nie każdy po prostu lubi się uczyć języków obcych. Z obiektywnych kryteriów, które warto wymienić są: ilość czasów, sposób pisania, alfabet, wymowa i akcentowanie czy też bogactwo słownictwa. Niemniej warto nadmienić, że niniejsze zestawienie jest poglądowe i nie oparte na żadnych badaniach naukowych.

Top 5 najtrudniejszych języków

Rozpoczynając wyliczenie, w pierwszej kolejności przedstawić należy języki azjatyckie – które trzeba opisać wspólnie, jako wywodzące się z tożsamej grupy językowej. Należy do nich między innymi mandaryński, chiński, czy też japoński. Trudność sprawia przede wszystkim pisanie – każdy z pewnością kojarzy swoiste krzaczki, których odwzorowanie dla wielu wydaje się być nie do przezwyciężenia. Po drugie – są to języki tonalne, w których kluczową jest wymowa. Z łatwością można zaobserwować, jak charakterystycznie Azjaci rozmawiają między sobą, wręcz wyśpiewując poszczególne słowa. Już na tym etapie wydaje się, iż jak na dłoni widać, dlaczego ranking jest subiektywny – z pewnością rodowity mieszkaniec Chin nie ustawiłby swojego języka jako najcięższego na świecie.

Drugi z najcięższych języków na świecie jest język naszych przysłowiowych „Bratanków”, czyli Węgrów. Węgierski należy do grupy języków ugrofińskich i charakteryzuje się wręcz niebywale trudną gramatyką, nienaturalną wymową i skomplikowaną pisownią. Ciekawostką – trudną do przyswojenia – jest fakt, że wyrazy w języku węgierskim są wręcz dziwnie długie, wobec czego ich nauka jest dużym kłopotem.

Podobne problemy wynikają z języka fińskiego, który wywodzi się z podobnej co język węgierski grupy językowej. Dlatego też wręcz nie wypada nie umieścić go na niniejszej liście.

Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!
Patrz również: Wielojęzyczność: nauka języka angielskiego sprawia że mądrzejesz!

Kolejnym z języków, o których warto po krótce wspomnieć, jest… nasz rodzimy język polski!

Każdy z pewnością przyzna, że nawet dla Polaków nauka polskiego nie zawsze była łatwa i przyjemna. Wszelkie reguły gramatyczne i ortograficzne, jak i bogactwo sformułowań i wyrazów, czyni ten język jednym z najcięższych w opinii cudzoziemców. Tym bardziej powinniśmy być dumni, gdyż potrafimy perfekcyjnie posługiwać się jednym z najtrudniejszych języków na świecie!

Ostatnim językiem, o którym warto w niniejszym wyliczeniu wspomnieć, jest język arabski. Jest on przy tym niezwykle przydatny, gdyż można się nim porozumiewać niemal w każdym państwie na bliskim wschodzie, które nadto obecnie uchodzą za bardzo bogate i chętne do nawiązywania relacji handlowych z Europą. Język arabski przede wszystkim słynie z zawiłego (jak dla nas) alfabetu i pisowni wspak w stosunku do tej, do której mieszkańcy reszty świata są przyzwyczajeni.

Podsumowanie

Oczywiście powyższa lista ma charakter subiektywny – oparta jest na wewnętrznym przekonaniu autora niniejszego artykułu oraz mniej lub bardziej obiektywnych poglądach ludzi, którzy tych języków się uczyli. Niemniej warto zachęcić do odwiedzenia platformy edukacyjnej BUKI. Platforma edukacyjna BUKI umożliwia skorzystanie z usług oferujących się na niej korepetytorów, którzy udzielają lekcji zdalnych zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie niemal z każdego miejsca w Polsce. Z pomocą korepetytorów z BUKI, nauka każdego – nawet najcięższego języka na świecie – może być czystą przyjemnością!


Jesteś na blogu kursu języka angielskiego online Speakingo.

Zarejestruj się poniżej, żeby za darmo wypróbować jak wygląda nauka języka angielskiego poprzez rozmowę po angielsku na głos!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!