Spock to charakterystyczny bohater kultowego serialu Star Trek. Bank of Canada przestrzega jednak fanów podróży kosmicznych przed spockingowaniem ich pięciodolarowych banknotów. Nowy prąd w sztuce zdążył opanować już jednak cały świat!
Co to jest spocking?
Śmierć aktora Leonarda Nimoya zainspirowała kanadyjskich fanów kultowego serialu by w hołdzie przerobić na jego podobiznę pięciodolarowe banknoty (fivers = piątaki). W Star Treku nazywał się Spock i stąd nazwa artystycznej obróbki banknotów (spock-ing czyli „spockingowanie”, przerabianie na Spocka).
Jego charakterystyczny gest dłoni, w slangu znaczyć może również… przynoszenie przyjemności tymi dwoma palcami kobiecie, ale to już zupełnie inna historia.
Natomiast również w slangu to spock znaczy zepsuć żart jego nudnie logicznym wyjaśnieniem…
Bank of Canada zaniepokojony spockingiem fanów Gwiezdnych Wojen
Przedstawicielka Bank of Canada , Josianne Menard potwierdza, że nie jest to nielegalny proceder, jednak Bank Kanady przestrzega przed masowym “poprawianiem” kanadyjskich banknotów:
- “It is not illegal to write or make other markings on bank notes… However, there are important reasons why it should not be done. Writing on a bank note may interfere with the security features and reduces its lifespan. Markings on a note may also prevent it from being accepted in a transaction. Furthermore, the Bank of Canada feels that writing and markings on bank notes are inappropriate as they are a symbol of our country and a source of national pride.”
To nie jest nielegalne żeby pisać lub robić inne zapisy na banknotach (…) Jednak są ważne powody, dlaczego nie powinno się tego robić. Pisanie na banknotach może wpłynąć na cechy bezpieczeństwa i zmniejszyć jego długość życia. Zaznaczenia na banknocie mogą również uniemożliwić przyjęcia go w transakcji. Co więcej Bank Kanady czuje, że pisanie i oznaczanie na banknotach jest niestosowne ponieważ są symbolem naszego kraju i źródłem dumy narodowej.
Spockingowcy wszystkich galaktyk łączcie się!
Cóż, najwyraźniej nie zgadza się z nią nie tylko wielu Kanadyjczyków, którzy uznają, że były premier Kanady Wilfrid Laurier wygląda lepiej ze spiczastymi uszami i krzaczastymi brwiami.
W ślad za Kanadyjczykami poszło również również wielu obywateli wielu innych anglojęzycznych krajów, którzy postanowili uwiecznić ikony pop-kultury na banknotach swoich krajów.
Spocking w Australii
W odpowiedzi na pomysłowość Kanadyjczyków, bardzo szybko Australijczycy zaczęli udoskonalać swoje dziesięciodolarowe banknoty.
Batman
Maleficent (czyli po polsku zbrodniczy)
Khan Noonien Singh ze Star Treka
Frank Zappa
No i oczywiście Joda!
Źródło: imgur
Spocking w innych krajach
A potem już poszło…
Królowa popu, czyli podobizna królowej Anglii Elżbiety II przerobiona na Amy Winehouse.
Amerykański piątak przerobiony na terminatora.
Jeden vaderowy dolar.
Piątak z apokalipsą zombie (które swoją drogą mogą pomóc Ci w nauce angielskiej strony biernej!)
Zdziwiony Waszyngton. Kreatywność nie zna granic!
Spocking dociera nawet do Azji!
(Zdjęcia za brytyjskim The Sun )
Podobał Ci się wpis?
Na pewno spodoba Ci się również mój kurs języka angielskiego online Speakingo.
Nauka polega na nim na rozmowie pełnymi zdaniami z komputerem, który rozumie co do niego mówisz, poprawia i chwali. A Ty oglądasz piękne zdjęcia, słuchasz głosu native speakera i „tylko” rozmawiasz po angielsku – a cała skrupulatnie zawarta w metodyce kursu gramatyka i słownictwo same wchodzą Ci do głowy!
Technologia jak ze Star Treka!
Zresztą najlepiej zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby bez żadnych zobowiązań zobaczyć jak wygląda nauka angielskiego na tak kosmicznym kursie!
Chcesz mówić po angielsku jak Spock?
Zapisz się na kurs angielskiego online Speakingo!
Czy Spock jest Waszym ulubionym bohaterem Star Treka? Co sądzicie o nowych odcinkach? Napiszcie w komentarzach – najlepiej po angielsku!
Jedna odpowiedź
Dla chcących pogłębić swoją wiedzę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Spock