Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu: mądrzejesz, rozwijasz zdolność do robienia kilku rzeczy naraz, zmniejszasz ryzyko demencji i Alzheimera, poprawiasz pamięć, zwiększasz swoją perceptywność i umiejętność podejmowania decyzji a nawet swój kunszt władania językiem polskim.
Nauka angielskiego to turbodoładowanie dla mózgu
Naukowcy odkryli, że nauka angielskiego lub innego języka obcego poprawia nasze zdolności kognitywne (poznawcze). Psychologowie potwierdzają, że mózgi osób dwujęzycznych działają sprawniej niż ludzi, mówiących tylko w jednym języku.
Poniżej przytaczam listę siedmiu sposobów, w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu.
Co prawda, by odnieść pełny pożytek, należy regularnie mówić w języku obcym – jeśli ostatnio zdarzyło ci się powiedzieć coś po angielsku na maturze ustnej z języka angielskiego możesz nie odnieść pełnego pożytku ze swej dwujęzyczności.
Ale hej, nic straconego!
Zawsze warto odświeżać swoją wiedzę i na przykład pokonwersować z komputerem na kursie języka angielskiego online Speakingo 🙂
Krótki filmik o błogosławiącym wpływie nauki angielskiego na Twój mózg
Co ciekawe, nie ma znaczenia w jakim wieku zaczynasz się uczyć języka angielskiego – Twój mózg skorzysta na tym w równym stopniu co młoda głowa.
Na początek może wszystko w skrócie w poniższym filmiku:
A teraz powoli i ze źródłami naukowymi wspomnianych rewelacji.
Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu ponieważ… mądrzejesz
Umiejętność mówienia po angielsku poprawia funkcjonalność Twojego mózgu, ponieważ zmuszasz go w ten sposób do pracy – rozumienia, negocjacji znaczenia i komunikacji w różnych systemach językowych. W ten sposób rozwijasz również zdolność negocjacji znaczenia w innych zadaniach wymagających rozwiązywania problemów językowych.
Statystyki są jasne: wielojęzyczni uczniowie mają lepsze oceny również na testach z czytania i pisania w języku ojczystym, a nawet z matematyki. Co więcej lepiej zarabiają i ponosi się ich jakość życia, a również gospodarka całego kraju ma się lepiej, jeśli jego mieszkańcy potrafią mówić po angielsku.
Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu ponieważ rozwijasz zdolność do robienia kilku rzeczy naraz (po angielsku multitasking)
Ludzie władający kilkoma językami z łatwością przełączają się na inne zadania. Według badań Uniwersytetu Pensylwania umiejętność żonglowania słownictwem i gramatyką różnych systemów językowych sprawia, że potrafią na przykład lepie prowadzić samochód jednocześnie rozwiązując zadane im przez psychologów zadania.
Mam tylko nadzieję, że nikt nie zginął w tym eksperymencie naukowym!
Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu ponieważ zmniejszasz ryzyko demencji i Alzheimera
Liczne badania przeprowadzone na ten temat niezbicie dowodzą, że nauka języka angielskiego zmniejsza ryzyko zapadnięcia na te przypadłości.
Jednojęzyczni zaczynają borykać się z nimi średnio w wieku 71.4 lat, podczas gdy osoby wielojęzyczne w wieku 75.5 lat.
Dostajemy cztery niezapomniane lata w prezencie!
Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu ponieważ polepszasz swoją pamięć
Nauczyciele często porównują mózg do mięśnia, ponieważ używany działa lepiej.
Nauka języka angielskiego to właśnie taki sport dla szarych komórek.
Badania naukowe dowodzą, że dzięki zapamiętywaniu angielskich słówek polepsza się Twoja umiejętność zapamiętywania sekwencji słów, na przykład listy zakupów, imion czy jak gdzieś trafić na mieście.
Niestety w moim przypadku to najwyraźniej nie działa: )
Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu ponieważ zwiększasz swoją perceptywność
Hiszpańscy naukowcy odkryli, że ludzie wielojęzyczni uważniej obserwują swoje otoczenie. Skuteczniej potrafią odcedzić ważne sprawy od informacyjnego szumu. Szybciej też wyłapują błędne informacje.
W tym świetle nikogo nie dziwi chyba fakt, że Sherlock Holmes i wielu innych geniuszy byli poliglotami!
Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu ponieważ polepszasz umiejętność podejmowania decyzji
Według naukowców z Uniwersytetu w Chicago osoby władające językiem obcym podejmują bardziej racjonalne decyzje. W każdym języku zawarte są subtelne niuanse i implikacje, które podświadomie wpływają na nasze decyzje.
Jeśli przemyślimy temat w drugim języku, okazuje się często że widzimy go w trochę innym świetle i jesteśmy w stanie podjąć właściwą decyzję.
Ucząc się języka angielskiego poprawiasz pracę mózgu ponieważ polepszasz swój język polski
Chociaż wydawać by się mogło, że języka angielski wyprze nasz język ojczysty (emigracyjne „Jak to było po polski?”), okazuje się że nauka angielskiego polepsza naszą znajomość języka polskiego!
Nauka obcego języka sprawia, że stajemy się bardziej świadomi sposobu, w jaki działa język, jak jest uformowany i jak można się nim bawić.
Dzięki temu lepiej się komunikujemy czy potrafimy pisać i edytować teksty.
Stajemy się też lepszymi słuchaczami, ponieważ łatwiej przychodzi nam oddzielanie sensu słów od otaczającego nas hałasu.
Chcesz polepszyć pracę swojego mózgu?
Jeśli chcesz polepszyć pracę swojego mózgu, a p oprócz tego zwiększyć swoją szansę na ciekawszą pracę i lepsze życie, wystarczy zacząć – lub kontynuować – naukę języka angielskiego!
Najlepiej na kursie języka angielskiego online Speakingo, ponieważ jest nie tylko skuteczna, lecz również przyjemna!
W zaciszu domowym siedzisz sobie spokojnie przed komputerem i rozmawiasz z nim poprawnymi zdaniami, a program rozumie Cię, chwali lub w razie potrzeby poprawia. Bez stresu, bez dojazdów, kiedy i gdzie chcesz, jak długo chcesz!
Zresztą wypróbuj najlepiej – za darmo i bez żadnych zobowiązań – pierwszy tydzień nauki.
Rozruszaj swój mózg, a potem już pójdzie samo!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!
A czy Wy słyszeliście o jeszcze jakieś innych sposobach w jakie nauka angielskiego poprawia pracę mózgu? Podzielcie się w komentarzach!
Opracowane na podst. Anne Merritt Why learn a foreign language? Benefits of bilingualism