alkohol pomaga w nauce jezyka angielskiego

Alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

Sfrustrowani niepowodzeniami w nauce języka angielskiego czasami mamy ochotę chwycić za butelkę. Okazuje się, że według badań naukowych jest to… dokładnie to, co powinniśmy zrobić!


Czy alkohol rzeczywiście pomaga w nauce języka angielskiego?

Wyniki nowych badań zespołu naukowców z uniwersytetów w Liverpool, Maastricht i londyńskiego King’s College potwierdzają, że nasza umiejętność posługiwania się językiem obcym, na przykład angielskim polepsza się po spożyciu (umiarkowanej!) ilości alkoholu.

Jak dziwnie by to nie brzmiało, naprawdę alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

podwójne zaprzeczenia angielski double negative
Patrz również: Powiedz stanowcze „NIE!” podwójnym przeczeniom w języku angielskim!

Alkohol pomaga czy przeszkadza w nauce języka angielskiego?

Jest to wbrew temu, co intuicyjnie mogłoby się nam wydawać! Przecież wiemy, że alkohol upośledza funkcje poznawcze i motoryczne, to znaczy po jego spożyciu nie jesteśmy w stanie nie tylko prosto chodzić, ale też skoncentrować się ani niczego nie pamiętamy dnia następnego. Skoro pamięć i koncentracja są tak ważne w nauce języka angielskiego wydawać by się mogło, że alkohol może tylko zaszkodzić.

Z drugiej strony jednak wiemy również, że alkohol podnosi pewność siebie, obniża nieśmiałość w towarzystwie, redukuje blokadę językową, pozwala przezwyciężyć zdenerwowanie i niepewność w komunikacji z drugim człowiekiem.

kac, alkohol pomaga w nauce angielskiego, hangover
Najniższą formą zakwaterowania w wiktoriańskiej Anglii był ponoć dostęp do liny, przez którą można było się przewiesić za pensa za noc. Zwykle używana przez pijanych żeglarzy, którzy wydali wszystkie pieniądze na picie. Mówi się (chociaż być może to nieprawda), że stąd pochodzi słowo „hangover” czyli „kac” (dosłownie „wisieć nad”).

Naukowcy badają czy alkohol pomaga w nauce języka angielskiego

Wspomniany powyżej zespół naukowców postanowił sprawdzić jak jest naprawdę.

Przebadali grupkę 50 Niemców, którzy uczyli się holenderskiego na Uniwersytecie w Maastricht. Podzielili ich na dwie grupy – jednej dali do wypicia trochę alkoholu, a drugiej napój bezalkoholowy dla niepoznaki. Następnie mieli odbyć z niderlandzkim egzaminatorem rozmowę po holendersku, czyli dla Niemców w języku obcym.

Egzaminatorzy nie wiedzieli, kto był podpity, a kto nie. Mieli jedynie ocenić ich płynność w języku obcym.

Uczestnicy mieli też sami ocenić swoją płynność wypowiedzi.

Speakingo uczac sie angielskiego poprawiasz prace mozgu
Patrz również: 7 sposobów w jakie nauka języka angielskiego poprawia pracę mózgu.

Wyniki badań wpływu alkoholu na naukę języka

Okazało się, że spożycie alkoholu nie miało wpływu na to jak uczestnicy badania sami oceniali swoją płynność w wysławianiu się w języku obcym. Nie jest więc tak, że tylko im się wydawało, że tak świetnie rozmawiają.

To właśnie nieświadomi niczego badacze lepiej ich ocenili! Native speakerzy zdecydowanie lepiej ocenili płynność wypowiedzi akurat tych uczniów, którzy byli pod wpływem (umiarkowanej!) ilości alkoholu!

Co ciekawe, szczególnie lepiej ocenili ich wymowę.

Naukowcy przyznają, że ilość alkoholu wykorzystana w badaniach była niewielka i jego nadmiar mógłby przynieść efekt odwrotny. Dowiedli jednak, że umiarkowana ilość spożytego alkoholu obniża lęk przed mówieniem przez co zwiększa ich płynność wypowiedzi, co szczególnie ważne jest na egzaminach ustnych.

Jednym słowem: alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

seks pomaga w nauce języka angielskiego
Patrz również: 4 sposoby w jakie seks może pomóc w nauce języka angielskiego

Czy tylko alkohol pomaga w nauce języka angielskiego?

Nie znaczy to wcale, że aby nauczyć się języka angielskiego musisz zostać alkoholikiem!

Warto pamiętać, że wpływ alkoholu jest przemijający, a przecież chcielibyśmy zawsze móc płynnie mówić po angielsku!

Na szczęście jest jeszcze lepszy sposób polepszenia swojej płynności mówienia po angielsku! Jest nią oczywiście kurs języka angielskiego online Speakingo!

Nauka w 100% polega tu na rozmowie, tak więc od samego początku oswajamy się z mówieniem po angielsku tak, że opory przed wysławianiem się w tym języku są nam zupełnie obce. Tym bardziej, że rozmawiamy po angielsku zupełnie bez stresu, ponieważ gadamy ze swoim telefonem lub komputerem, który dzięki Speakingo rozumie nas, chwali lub w razie potrzeby poprawia.

Co więcej wszystkie zdania na kursie zawierają 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala nam zrozumieć 90% konwersacji w tym języku.

A jakby tego było mało, zawarta jest w nich również cała angielska gramatyka, której kiedykolwiek moglibyśmy potrzebować (do poziomu zaawansowanego C2). Nie musimy jednak ślęczeć nad nudnymi regułkami gramatycznymi lecz uczymy się jej jak dziecko uczące się swojego ojczystego języka – po prostu dzięki praktyce sama wchodzi nam do głowy!

Brzmi to jak niewiarygodne opowieści plecione przez pijanego doktora anglistyki?

Wypróbuj najlepiej na sobie, pierwszy tydzień próbny masz i tak za darmo i bez żadnych zobowiązań.

Tylko uwaga!

Nauka angielskiego na Speakingo uzależnia!!


Nie przelewaj czary goryczy!

Naucz się w końcu języka angielskiego!

Zapisz się na bezalkoholowy kurs języka angielskiego online Speakingo!

(Chociaż możesz również uczyć się ze Speakingo w domu z lampeczką wina przed kominkiem, tak tylko mówię 😉 )


A czy Waszym zdaniem alkohol pomaga w nauce języka angielskiego? Macie może jakieś…. doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się w komentarzach!

Tekst inspirowany artykułem Alcohol helps speak foreign languages better, according to study.

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
6 najpopularniejszych bledow w nauce angielskiego
5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego

Uczysz się już tyle lat, a nadal nie czujesz, że potrafisz mówić po angielsku? A może dopiero zaczynasz się uczyć? Nauka zawsze wymaga czasu i pracy, sprawdź jednak czy nie popełniasz któregoś z tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego – niestety mogą one zniweczyć twój zapał wkładany w naukę języka

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!