angielski na silowni, William Shakespeare would put it: “Alas fair maiden, thy should get thyself to the choppa”

Angielski na siłowni: Arnold Schwarzenegger „terminatoruje” wymówki przed powrotem na siłkę

W uroczym wideo słynny kulturysta, aktor i polityk Arnold Schwarzenegger niczym Terminator z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i akcentem miażdży wymówki, jakimi moglibyśmy zasłaniać się przed powrotem na siłownię… lub nauką języka angielskiego!


Arnold Schwarzenegger: Nie bądź babą!

Siłownia jest za daleko od domu? Nie wiesz co na niej robić jeśli już dotrzesz na siłkę? Zapomniałeś słuchawek w domu?

Bez względu jakich byśmy nie mieli wymówek przed powrotem na siłownię Arnold Schwarzenegger i Linda Hamilton, których oboje znamy ze słynnego filmu Terminator w poniższym wideo uroczym austriacko-angielskim zaraz wybiją Ci te lamerskie (lame=kulawy) wymówki z głowy!

angielski na silowni, arnie
„Twórz swoje własne szczęście!”

Arnold Schwarzenegger to nie tylko Terminator

Arnold Schwarzenegger (ur. 1947) jest austriacko-amerykańskim aktorem, biznesmenem, filantropem. Dwukrotnie był też gubernatorem Kalifornii. W wieku 20 lat zdobył kulturystyczny tytuł Mr Universe i siedmiokrotnie wygrał konkurs Mr Olympia.

Znamy go z takich kultowych filmów jak Conan Barbarzyńca, Bliźniacy czy Terminator. W tym ostatnim grał razem z Lindą Hamilton, z którą w poniższym trzyminutowym filmie zmiażdży nasze opory przed powrotem na siłownię.

Patrz również: Jak uczyć się języka angielskiego z filmów?

Arnold Schwarzenegger i wymówki przed powrotem na siłownię

Arnold Schwarzenegger ma uroczy, charakterystyczny austriacki akcent, przez co dosyć łatwo jest go zrozumieć.

Spróbuj więc najpierw wysłuchać poniższego wideo, a dopiero potem doczytać w transkrypcie czy wszystko dobrze zrozumiałeś.


Nic nie rozumiesz?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Arnold Schwarzenegger niczym Terminator miażdży wymówki przed powrotem na siłownię [tłumaczenie]

[Tym razem podaję tylko tłumaczenie, ponieważ angielskie napisy włączyć możesz sobie w YouTubowym odtwarzaczu. Nie są do końca dokładne, ale mogą pomóc. Myślę też, że gdy poznasz polskie tłumaczenie, to nagle zaczniesz rozumieć też angielskie słowa, tak to czasami bywa. Tu opatrzę tylko komentarzem co trudniejsze słówka i zwroty.]

Arnold Schwarzenegger: Biedne dziecko, Tak mi przykro/współczuję ci że zapomniałeś swoich słuchawek. Przestań być „dziewczyńskim facetem” i ćwicz. Nazywam się Arnold Schwarzenegger, znany również jako (pod pseudonimem) „sznycel” [to słowo pochodzi z języka niemieckiego, dlatego śmiesznie brzmi po angielsku]

Linda Hamilton: Jestem Linda Hamilton.

angielski na silowni
„Trener na siłowni: Wywołajmy Dzikiego Tygrysa wewnątrz siebie” „Dziki Tygrys wewnątrz mnie:

Arnold Schwarzenegger: I jestem tu by zniszczyć (terminator to dosłownie niszczyciel, morderca, pochodzi od czasownika to terminate, czyli kończyć, eliminować) twoje wymówki (przed chodzeniem na) siłownię. Powiedz hasta la vista do nich albo… biegnij do helikoptera (get to the choppa!).

Choppa może znaczyć krótką wersję słowa helicopter lub chopper – taki motocykl – ale tu chodzi o to pierwsze, ponieważ jest to nawiązanie do cytatu z filmu Predator, w którym znany i lubiany bohater filmów akcji daje swojej towarzyszce dobra radę, którą królowa Anglii wyraziłaby raczej słowami:

 • Make haste now, go, make your way to the helicopter.

Śpiesz teraz, udaj się do helikoptera.

lub William Shakespeare

 • Alas fair maiden, thy should get thyself to the choppa.

– to średniowieczny angielski, nie ma co się tego uczyć, taki żart dla zaawansowanych.

Angielski na siłowni z Arnoldem Schwarzeneggerem: Pierwsza wymówka

[0:19] Arnold Schwarzenegger: Jednym z pierwszych pytań jest „Nie mam wystarczająco dużo czasu”, co jest największa bzdurą (bullshit dosłownie znaczy „kupa byka”, czasami jak chcemy powiedzieć to grzecznie literujemy BS czyli „bi-es”) jaką kiedykolwiek słyszałem […which I have ever heard – ładne zdanie w czasie present perfect], ponieważ mamy 24 godziny dziennie, a ty nie masz czasu na trening? Nie masz czasu żeby zadbać o swoje ciało? Czy Ty postradałeś zmysły (are you out of your mind)?

[0:33] Mam na myśli to, że sypiasz 6 godzin dziennie czyli zostaje ci jeszcze 18 i nawet jeśli pracujesz 10 godzin to nadal zostaje ci osiem. Czyli co się stało? Nie masz czasu? Lepiej zarządzaj swoim czasem, okej?! Bo inaczej się wkurzę, przyjdę do ciebie do domu i cię zterminatoruję.

strona bierna angielski future czas gramatyka
Zostałem przysłany tu z przyszłości by poprawić Twoje błędy gramatyczne

Angielski na siłowni z Arnoldem Schwarzeneggerem: Za dużo ludzi na siłce

[0:47] Arnold Schwarzenegger: Siłownia jest zbyt zajęta (too busy=jest tam za dużo ludzi). To przyjdź o 5 rano Ty głupolu (you forehead! – w potocznym użyciu „czoło” znaczy „głupek” sugerując brak szarych komórek za przednią częścią czaszki delikwenta)! Okay? czy kiedykolwiek widziałeś siłownię o 5 nad ranem? Niemal nikogo tam nie ma! Tak więc wstań wcześniej i wcześniej idź na siłownię.

[0:58] Linda Hamilton: Nie potrzebujesz karnetu (membership to dosłownie członkostwo) na siłownię, wyjdź i pobiegaj, porób sobie przysiady (squats). Nie potrzebujesz siłowni, potrzebujesz motywacji, prawda Arnold?

[1:08] Arnold Schwarzenegger: To moja dziewczyna [That’s my girl niekoniecznie znaczy girlfriend (partnerka miłosna), po prostu bardzo się z kimś zgadzamy]. Dokładnie!

Patrz również: 9 nieprzyzwoitych "frejzali" których nie poznasz w szkole.
Patrz również: 9 nieprzyzwoitych „frejzali” w memach, których nie poznasz w szkole.

Angielski na siłowni z Arnoldem Schwarzeneggerem: Nie wiem od czego zacząć treningi

[1:12] Arnold Schwarzenegger: Oj, to proste. Zacznij trochę biegać. Zacznij robić pompki (push-ups), brzuszki (sit-ups), pompki między krzesłami (dips). Kup sobie Encyklopedię Współczesnej Kulturystyki Arnolda, jest dostępna.

Jeśli siłownia jest za daleko od domu, to otwórz siłownię bliżej swojego domu! Ty ją otwórz!

Pamiętaj, nie siedzimy przed telewizorem, nie siedzimy w pokoju dziennym i narzekamy, robimy coś w tym temacie. O to chodzi w działaniu.

angielski na siłownie, arnold schwarzenegger
Mało kto wie, że już jako dwudziestoparolatek, zanim zagrał jeszcze w swoim pierwszym filmie Arnold Schwarzenegger był już milionerem, ponieważ pieniądze z zawodów kulturystycznych zainwestował w nieruchomości i sprzedaż suplementów i sprzętu kulturystycznego. Na zdjęciu chodząc bez spodni po mieście reklamuje swoją nową siłownię. Monachium 1967 rok.

[1:40] Linda Hamilton: Pamiętaj, że nie ma przeznaczenia, tylko to co zrobisz dla siebie.

[1:42] Arnold Schwarzenegger: Już to gdzieś słyszałem.

[1:40] Linda Hamilton: Słyszałeś? (have you? czyli zastosowanie popularnej konstrukcji question tags). A myślałam, że to właśnie wymyśliłam…

[There’s no fate but what we make for ourselves jest motywem przewodnim w Terminatorze]

Angielski na siłowni z Arnoldem Schwarzeneggerem: Wstydzę się

[1:48] Arnold Schwarzenegger: Jestem zbyt zawstydzony (I’m too embarrassed) i świadomy siebie (too self-conscious – zbyt „świadomy siebie” ale nie w sensie transcendentalnym, tylko zwyczajnie się wstydzimy, ponieważ za bardzo koncentrujemy się na tym jak inni na nas patrzą) by ćwiczyć.

Jaja se robisz (Are you kidding me)? Właśnie dlatego, że jest ci wstyd powinieneś ćwiczyć! Hahaha!

you're kidding me, imiona, silownia
„Jestem w ciąży” „Żartujesz (dosłownie: dzieciakujesz mnie”) „Nie, to Ty mnie „zadzieciakowujesz” haha!. A więcej o angielskich imionach dla dziecka w osobnym wpisie

[1:54] Linda Hamilton: Jeśli będziesz trenować nie będzie ci wstyd!

[2:00] Arnold Schwarzenegger: Dokładnie! „Każdy na siłowni jest większy i sprawniejszy i silniejszy ode mnie” to kolejna z tych wymówek. Daj spokój, chyba w końcu kończą ci się wymówki. To szaleństwo. Po pierwsze kto powiedział, że większy znaczy lepszy. Czasami możesz być chudy (lean – to bardzo pozytywne słowo, bez tłuszczu) i w fantastycznej formie.

Więc zapomnij o tej „wielkości”. Tak czy owak idziesz do siłowni tak jak idzie się do lekarza, ponieważ potrzebujesz pomocy. Nie idziesz do lekarza by mówić, że wszyscy tam są bardziej ode mnie bardziej chorzy, więc nie pójdę do lekarza. To głupie!

[2:28] Linda Hamilton: Bardzo dobre!

angielski na siłowni, postanowienia
Pierwszy dzień z powrotem na siłowni. To ja próbujący założyć szorty. Patrz również: Amerykańscy psychologowie radzą jak dotrzymać postanowień noworocznych.

Angielski na siłowni z Lindą Hamilton: Zapomniałeś słuchawek?

[2:33] Linda Hamilton: Zapomniałeś słuchawek, więc nie możesz ćwiczyć?

[2:36] Arnold Schwarzenegger: Biedactwo. Tak mi przykro, że zapomniałeś słuchaweczek. Nie bądź babą i ćwicz!

[2:43] Linda Hamilton: Ile jeszcze wymówek może być, naprawdę!

[2:46] Arnold Schwarzenegger: Muszę powiedzieć, że zwykle brakuje ci motywacji, ponieważ nie masz celu. Ja zawsze byłem szczęśliwy w siłowni. Wszyscy zawsze zastanawiali się „Dlaczego Arnold jest zawsze zadowolony w siłowni?”. A to dlatego że wiedziałem, że każde powtórzenie (rep od repetition) przybliżało mnie do mojego celu, jakim było wygranie konkursu Mr Universe.

[3:04] Być może to nie jest Twój cel, może tylko chcesz być w formie, ale przynajmniej masz cel. Ale każde powtórzenie czy seria (zestaw set), które zrobiłem, każdy funt który podniosłem, każde podciągnięcie się na drążku (chin-up czyli dosłownie „broda w górę”), każdy brzuszek (situp) – uśmiechałem się, ponieważ zbliżałem się o krok bliżej celu, jakim było zdobycie tytułu Mistera Wszechświata. Dlatego ćwiczenie było radosne, ponieważ miałem cel. Tak więc pamiętaj o tym, okej?

[3:25] A gdy już osiągniesz swój cel, daj mi trochę swojego uznania (podziękuj), okej?

angielski do słuchania
Patrz również: Angielski do słuchania.

[A teraz przewiń stronę do góry i posłuchaj jeszcze raz by zobaczyć, czy teraz uda Ci się dużo więcej zrozumieć z wideo]

Słowniczek jeśli pójdziesz na siłownię w Anglii

Na koniec kilka słówek, które mogą przydać Ci się za granicą na siłowni:

 • abs – mięśnie brzucha, absy
 • bar – sztanga
 • biceps – biceps („bajseps”)
 • bench – ławka
 • bench press – wyciskanie sztangi na ławeczce
 • deadlift – martwy ciąg
 • dumbbell – hantel (dosłownie: „głupi dzwon” 🙂 )
 • exercise ball – piłka do ćwiczeń
 • grip, gripper – uchwyt
 • indoor rower – urządzenie do wiosłowania (nie rower = bicycle)
 •  jumping rope  –  skakanka
 • kettlebell – ketel, odważnik/kula
 • leg press – wyciskanie na maszynie na nogi
 • locker room  –  przebieralnia na siłowni (z lockerami czyli szafkami na klucz)
 • muscles – mięśnie
 • personal trainer  –  trener osobisty
 • pull-up bar – drążek do podciągania
 • punching bag – worek treningowy „do boksu”
 • snatch – rwanie (też świsnąć, ukraść coś komuś)
 • shoulder fly – ćwiczenie na poszerzanie „latanie” barków
 • sweat – pot
 • treadmill – bieżnia
 • triceps – triceps
 • weight – ciężarek
 • yoga mat – mata do jogi
 • weightlifting  –  podnoszenie ciężarów

Wymówki przed nauką języka angielskiego?

Wszystko to co mówił Arnold Schwarzenegger zupełnie przypomina mi wymówki, jakie słyszę od ludzi wykręcających się przed nauką języka angielskiego. Co lepsze, angielskiego można uczyć się nawet bez wychodzenia z domu na kursie języka angielskiego online Speakingo, który w głównej mierze opiera się na rozmowie. Uczysz się jak dziecko – słuchasz native speakera, oglądasz śliczne zdjęcia i po prostu mówisz po angielsku.

Co ciekawe, na tym kursie angielskiego online rozmawiasz z komputerem lub telefonem, który rozumie Cię, chwali i poprawia, podczas gdy cała potrzebna gramatyka i słówka same wchodzą Ci do głowy.

To nie tylko przyjemna, ale nader skuteczna metoda nauki języka angielskiego!

Zresztą wypróbuj pierwszy tydzień nauki zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Zapisz się na kurs języka angielskiego Speakingo i mów po angielsku jak – albo nawet lepiej niż – Arnold Schwarzenegger!


A jak tam Wasza kondycja sportowa? Uprawiacie coś? Napiszcie jak zmotywować się do ćwiczeń w komentarzach!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Zostań Herkulesem języka angielskiego!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Lista 2000 najpopularniejszych angielskich słów
Lista 2000 najpopularniejszych angielskich słów

Zobacz ile jest słówek w języku angielskim, ile musisz ich znać, żeby się dogadać oraz jak wygląda lista 2000 najpopularniejszych angielskich słów na kursie online Speakingo. Słownictwo angielskie Bardzo trudno jest komunikować się bez słów… Dlatego nauka słownictwa angielskiego jest bardzo ważna! Natomiast z góry uprzedzam – najlepiej przyswajać sobie

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!