co wolno, a czego nie wolno w UK

UK: wolno wzywać do dżihadu, nie wolno publikować memów

Zobacz za co możesz zostać aresztowanym w Wielkiej Brytanii. Niedawne wydarzenia pokazują, że w UK wolno wzywać do dżihadu, nie wolno publikować niepoprawnych politycznie memów.


Co wolno w UK?

Brytyjski pisarz George Orwell zapewne przewraca się w grobie. Chociaż w Anglii zawsze podburzanie do nienawiści było nielegalne, wygląda na to że poprawność polityczna w UK przybiera dziś karykaturalne formy. Bo za co możesz dziś wylądować w Anglii w areszcie?

W UK wolno wzywać do dżihadu

W październiku 2023 roku terroryści z Hamasu napadli na Izrael. Rozpętali krwawy konflikt, mordowali cywilów, do niewoli wzięli kobiety dzieci i starców. Brytyjska organizacja fundamentalistyczna Hizub ut-Tahir, która pragnie wprowadzić szariat w Europie oficjalnie pochwaliła te działania. Na demonstracji w Londynie skandowali „Allah Akbar” – co można rozumieć jako „duchową walkę wewnętrzną w dążeniu do zwycięstwa nad grzechem”. Jednak transparent wzywający „muzułmańskie armie” do ataku sugerował raczej ten bardzo dosłowny wymiar islamistycznej świętej wojny, który znamy z nagłówków gazet…

Co na to brytyjska policja?

MET Police opublikowali oświadczenie, że wzywanie do świętej wojny przeciwko Izraelowi nie jest przestępstwem. Po czym policjanci poczęli tłumaczyć Brytyjczykom, że islam jest religią pokoju.

Angielscy policjanci zasłynęli również klękaniem przed protestującymi na marszu Black Lives Matter...

wolność wypowiedzi angielskich amerykanskich uczelniach

Patrz również: Czy jest jeszcze wolność wypowiedzi na angielskich i amerykańskich uczelniach?

Czego nie wolno w UK?

Spolegliwość brytyjskiej policji może dziwić jednak w kontekście zdecydowanej reakcji na inne protesty w kraju.

Ludzie protestujący przeciwko lockdownowi byli brutalnie aresztowani. Przed koronacją króla Karola III protestujący republikanie wylądowali w areszcie zanim nawet zdążyli wypakować swoje transparenty.

W West Yorkshire policjanci aresztowali autystyczną 16-latkę, ponieważ jej zdaniem policjant przypominał jej „nianię-lesbijkę”. Chrześcijański kaznodzieja został aresztowany, ponieważ nie chciał nazwać swojego rozmówcy wymaganym przez transseksualistę zaimkiem osobowym. Gdy w Liverpoolu ktoś rozwiesił wlepki głoszące, że „kobiety nie mają penisów”, zszokowani tą obrazoburczą informacją funkcjonariusze wszczęli dochodzenie policyjne.

Aresztowany został brytyjski weteran, który opublikował niepoprawnego politycznie mema, ponieważ działaniem swym wywołał społeczny niepokój.

Z pewnością nie wywołało jednak żadnego niepokoju, szczególnie wśród brytyjskiej mniejszości żydowskiej, wzywanie bojowników Allacha do świętej wojny na ulicach Londynu…

Miss Paul Bixler, Lindsey Graham, mama w przebraniu kota, transgenderowi nauczyciele
Patrz również: Mama przebrana za kota na wywiadówce w USA przeciwko transgenderowym nauczycielom.

Co wolno a czego nie wolno w UK?

Ostatecznie wszyscy aresztowani zostali zwolnieni.

Oczywiście każdy z przypadków jest inny i zahacza o inne przepisy. Zastanawia jednak fakt, że policja tak różnie podchodzi do poszczególnych sytuacji. Nasuwa się wniosek, że w Wielkiej Brytanii funkcjonują podwójne standardy. Jeśli Twój protest jest poprawny politycznie, możesz robić co chcesz. Jeśli jest niepoprawny politycznie, przyłożą Ci z paragrafu.. o myślozbrodni.

Po fali krytyki (szczególnie ze strony mniejszości żydowskiej) policja zapowiedziała, że tajniacy będą wyłapywać co bardziej krewkich zwolenników islamistycznego terroryzmu demonstrujących na ulicach największego miasta Europy1.

Zabrania się zabraniać

Moim zdaniem cenzura nie jest odpowiedzią na problemy tego świata. Zło trzeba konfrontować swoimi demonstracjami czy słowami. Poglądy cenzurowane jedynie schodzą do podziemia, gdzie stają się jeszcze radykalniejsze i bardziej niebezpieczne.

Tylko swoboda wypowiedzi może zagwarantować na dłuższą metę harmonijny rozwój społeczny i wzajemne poszanowanie. Na pewno natomiast nie pozwoli na to poprawność polityczna ani podwójne standardy w kwestii tego, co wolno, a czego nie wolno powiedzieć na głos.

Posłuchaj o tym co wolno a czego nie wolno w UK

Wpis ten inspirowany jest nagraniem wolnościowego, brytyjskiego think-tanku Spiked, którego nagranie teraz, gdy wiesz już o czym będzie, powinniście bez problemu zrozumieć. Tym bardziej że dziennikarz mówi z pięknym i wyraźnym, angielskim akcentem!

I jak tam, udało się wszystko zrozumieć?

Wolno Ci nauczyć się języka angielskiego!

Jeśli chcesz podnieść swój poziom angielskiego, to masz do tego pełne prawo!

Ze swojej strony polecam oczywiście kurs języka angielskiego online SPEAKINGO!

Nauka polega tu na rozmowie pełnymi zdaniami na głos po angielsku. A w dydaktyce nauczania zawarta jest cała potrzebna Ci gramatyka i najpopularniejsze angielskie słowa.

Zresztą przekonaj się najlepiej sama lub sam – pierwszy tydzień nauki angielskiego dostajesz za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Have to & must
Have to & must. Musisz to wiedzieć!

W języku angielskim mamy dwa podstawowe sposoby, w jakie możemy powiedzieć, że coś musimy: have to oraz must. Co ciekawe, have to (has to) dużo bardziej przypomina nasze „muszę” niż samo must. Jak i kiedy ich używamy i jaka jest między nimi różnica?

Czytaj dalej »
najpopularniejsze angielskie imiona
Angielskie imiona a Polacy nie gęsi

Pytanie o angielskie imiona jest nader popularne. Mieszkasz w Anglii i myślisz jakie imię dać dziecku? Chcesz wiedzieć jak Twoje imię brzmi po angielsku i jakie są najpopularniejsze angielskie imiona? A może jednak polskie imiona też są fajne?

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!