perfumy zapach angielski

Jak utrwalić zapach perfum na skórze?

Perfumy na każdej osobie pachną nieco inaczej. Wpływają na to takie czynniki, jak temperatura ciała i typ skóry. Jednak na trwałość perfum ma wpływ przede wszystkim ich skład – rodzaj olejków eterycznych i ich stężenie. Które wybrać, aby zapach zachwycał przez wiele godzin po rozpyleniu na skórze? Jak przedłużyć trwałość perfum, tak aby utrzymywały się na ciele?


[Wpis sponsorowany]

Jak działa zapach?

Wydaje Ci się, że zapach perfum ulatnia się zbyt szybko ze skóry? Może to być tylko pozorne wrażenie – zmysł węchu przyzwyczaja się do perfum i zdaje się go nie wyczuwać. Co nie oznacza, że Twoje perfumy są dla Twojego towarzystwa niewyczuwalne. Trwałość kompozycji z czasem jednak traci na sile, zmieniają się też nuty zapachowe, by po kilku godzinach całkiem wyparować z ciała. Można jednak nieco przedłużyć  trwałość wody zapachowej. Warto zacząć od pielęgnacji ciała i wybrania produktu z najwyższym stężeniem olejków eterycznych.

Różnica między perfumami a wodą perfumowaną

Najwyższe stężenie olejków eterycznych mają perfumy (parfum), dlatego to one mają szansę najdłużej utrzymać się na skórze. W drugiej kolejności są wody perfumowane (eau de parfum, EDP), następnie woda toaletowa (eau de toilette, EDT). Najmniej trwałe są mgiełki do ciała, ale one mogą w ciągu dnia podbijać zapach wody perfumowanej użytej o poranku. Noś je ze sobą w torebce zamiast flakonika z perfumami – to pierwszy trik na przedłużenie i podbicie zapachu.

Jakie zapachy są najtrwalsze?

Jeśli lubisz zapachy trwałe, szukaj perfum, które mają w bazie nuty piżmowe i drzewne – zwłaszcza te z białym piżmem i paczulą, jak Miss Dior. Są one trwalsze niż na przykład zapachy morskie i owocowe. Wśród zapachów kwiatowych prym wiodą tuberoza i frezja (zawierają je na przykład wyraziste J’adore). Są wyraziste, trwałe i charakteryzują się dużą projekcją, dlatego nie tylko dłużej utrzymają się na skórze i będą wyczuwalne, gdy wejdziesz do pokoju.

Perfumowanie ciała warstwami jako sposób na przedłużenie trwałości zapachu

Jeśli lubisz zapachy trwałe, wybierz żel pod prysznic o tej samej nucie zapachowej co perfumy. Po prysznicu zaaplikuj na ciało balsam lub olejek – na natłuszczonej skórze aromat utrzymuje się dłużej. Aplikuj zapach na ciało w miejscach, w których najłatwiej wyczuć puls. Skóra w tych obszarach jest ciepła i woń będzie intensywniejsza. Najlepsze miejsca to nadgarstki, obszar za uszami, dekolt, szyja, zgięcia w łokciach i pod kolanami, a także skronie. Perfumuj się na świeżo nawilżoną i natłuszczoną skórę – zapach na niej osiądzie na dłużej.

Wskazówka: nałóż na nadgarstki odrobinę wazeliny i zaaplikuj na to perfumy – ich woń pozostanie z Tobą na wiele godzin.

Spryskaj włosy perfumami

To kolejny sposób na utrwalenie zapachu, ale uwaga – perfumy nie służą włosom, ponieważ zawierają wysuszający je alkohol. Dlatego stosuj je na włosy tylko od czasu do czasu – pasma spryskane perfumami uwalniają zapach przy każdym poruszeniu fryzurą. Zamiast rozpylania mieszanki bezpośrednio na włosy, możesz też spryskać nią na szczotkę i przeczesać pasma.

Czego nie robić, aplikując perfumy?

  • Nie łącz ze sobą więcej niż dwóch ciężkich zapachów.
  • Nie zaleca się tez łączyć nut owocowych.
  • Nie pocieraj nadgarstków po aplikacji – to przyspiesza parowanie perfum, które powinny na skórze „leżeć”.
  • Nie używaj mocnych, kadzidlanych zapachów latem, ponieważ mogą być zbyt intensywne dla otoczenia i osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast wabić zapachem, będziesz nim odpychać. Na lato lepsze są zapachy świeże, owocowe lub kwiatowe.
  • Latem perfumuj nie ciało, lecz ubranie. Gdy temperatura wzrasta, nieco inaczej odbiera się nuty zapachowe. Ale uwaga! Perfumy mogą pozostawiać na niektórych tkaninach plamy. Nie lubi ich na przykład jedwab, dlatego trzeba zrobić próbę na mniej widocznym fragmencie odzieży.

Po aplikacji odczekaj chwilę, zanim się ubierzesz. Perfumy powinny osiąść na skórze.

Jak jest „zapach” po angielsku?

„Zapach” po angielsku to smell. Natomiast w kontekście perfum używamy ładnieszego słowa scent, tak jak w tytule słynnego filmu z Alem Pacino „Zapach Kobiety” – A Scent of a Woman.

Tego słówka – jak i wielu innych nauczysz się oczywiście na kursie języka angielskiego Speakingo! Zapisz się, by utrwalić… swoją znajomość języka angielskiego!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
prepositions, przyimki, przyimek
Przyimek. Preposition. Zero Logiki.

Angielski przyimek (preposition) rządzi się własnymi prawami… o ile w języku angielskim są jakieś prawa… Zresztą zobacz sama lub sam – poznajmy przyimki miejsca, przyimki czasu i… wszystkie inne prepositions!

Czytaj dalej »
znaczniki dyskursu, discourse markers
No wiesz, te znaczniki dyskursu (discourse markers)

W języku angielskim mamy wiele słów i wyrażeń, dzięki którym nasze wypowiedzi lepiej „płyną”. Nazywamy je znacznikami dyskursu (discourse markers). Jeśli chcesz brzmieć jak native speaker, naucz się używać m. in. well (no cóż), I mean (to znaczy), czy you know (no wiesz).

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!