najpopularniejsze angielskie nazwiska

Najpopularniejsze angielskie nazwiska i ich pochodzenie

Zobacz jakie są najpopularniejsze angielskie nazwiska, co znaczą i skąd się wzięły. Kto jest „angielskim Kowalskim”?


Na memie: Czy mówisz po angielsku? Tak. Jak się nazywasz? Tak.

Pochodzenie angielskich nazwisk

Na terenach Wielkiej Brytanii nazwisk zaczęto używać po 1066 roku, czyli po tym jak Normanowie (czyli wikingowie, którzy skolonizowali sobie Francję) skutecznie najechali brytyjskich Anglosasów. Przywieźli ze sobą również czasowniki nieregularne, ale nie o tym dziś mowa.

Nazwiska – zupełnie jak w Polsce – odzwierciedlają zawód danego człowieka. Odpowiadając na pytanie, kto jest „angielskim Kowalskim” to nie kto inny jak Smith czyli po angielsku „kowal”. Co ciekawe na początku nazwiska były dosyć płynną sprawą, to znaczy gdy człowiek zmienił pracę, z Johna Smitha mógł zostać Johnem Thatcherem (strzecharzem) lub na odwrót1!

Oprócz tego angielskie nazwiska pochodzą od określonego regionu lub miejsca. Ma tak na przykład Samuel Preston (akurat mieszkałem w tym miasteczku na północy Anglii przez rok) czy Jack London (a tu to ponad 8 lat).

Angielskie nazwiska mogą zawierać też imię ojca. To znaczy, że „Peter’s son” czyli „syn Piotra”, dostał na nazwisko Peterson lub po prostu Peters.

Czasami też imię ewulowało do rangi nazwiska, albo też drugie imię z bierzmowania otrzymywało taką funkcję, na przykład John Gilbert.

Nie bez wpływu pozostaje również imigracja. Na przykład dziś bardzo popularnym angielskim nazwiskiem jest hinduskie Patel – w Londynie to trzecie co do popularności nazwisko2. Dziś jest to również wiele polskich nazwisk, na przykład Kuśnierz. 🙂

Nazwisko po angielsku to surname czy last name?

W Wielkiej Brytanii zwyczajowo podaje się najpierw imię, a po nim nazwisko. Stąd potocznie przyjęło się, że last name czyli „ostatnie imię” to nazwisko właśnie. Dlatego surname jest bardziej precyzyjnym pojęciem, szczególnie jeśli używa się go poza Wielką Brytanią, gdzie zwyczaje mogą być inne.

dopełniacz saksoński, possessive 's, genitive, gramatyka angielska
Patrz również: Dlaczego angielski dopełniacz jest saksoński i kiedy używamy possessive 's?

Najpopularniejsze angielskich nazwisk

Jakie nazwiska są najbardziej popularne w Wielkiej Brytanii? Badacze z University of West England przez cztery lata badali pochodzenie różnych angielskich nazwisk. Poznajmy 25 najpopularniejszych angielskich nazwisk oraz zobaczmy co odkryli o ich pochodzeniu:

1. Najpopularniejsze angielskie nazwisko to Smith czyli nasz „angielski Kowalski”

W Wielkiej Brytanii jest 546,960 „Kowalskich”. To angielskie nazwisko pochodzi oczywiście od popularnego w średniowieczu zawodu.

2. Na drugim miejscu nazwisko Jones

Zaraz po Kowalskim jest Jones z 422,023 osobami z takim nazwiskiem w paszporcie. Nazwisko to popularność zdobyło dopiero w XVIII i XIX wieku i pochodzi od popularnego imienia Jon.

Pochodzi od niego nawet taki idiom: to keep up with the Joneses, co dosłownie znaczy „nadążać za, dorównywać Jonesom”, to znaczy nie być gorszym od sąsiada. Jak on sobie kupi samosterującą kosiarkę, to ja też muszę i tak dalej.

3. Williams

294,625 angielskich Williamsów swe nazwisko wywodzi od popularnego imienia William, które w średniowieczu Anglicy zapożyczyli z niemieckiego Willihelm, czyli „pożądanie i ochrona”.

4. Taylor

Taylor znaczy „krawiec”, chociaż dziś zapiszemy to słowo jako tailor. I jest ich w Wielkiej Brytanii 250,780, nie tylko Elisabeth (chociaż tak po prawdzie to aktorka ta była Amerykanką).

5. Davies

Nazwisko znanego historyka Normana Daviesa pochodzi od imienia któregoś z jego walijskich pra-pra-pra dziadków, który nazywał się Dafydd. I ma dziś 215,074 „krewnych”.

6. Angielskie nazwisko Brown

Brown to po angielsku kolor brązowy, ale też przezwisko osoby o brązowych włosach lub karnacji. W dzisiejszych czasach, chociaż jest 195,410 Brownów, to zalecam ostrożność w stosowaniu takich przezwisk.

7. Wilson

Wilson czyli „son of Will” – syn Willa, czyli Williama (186,540 osób).

8. Evans

Evan jest walijskim odpowiednikiem angielskiego Johna (Jana). W Wielkiej Brytanii jest ich 171,816.

9. Thomas

159,643 Anglików ma na nazwisko Thomas od imienia św. Tomasza.

10. Johnson

Premier Borys Johnson natomiast jest ewidentnie pra-pra-pra…wnukiem jakiegoś Johna. Jest ich 151,518. Samo imię John (Jan) pochodzi natomiast od hebrajskiego Johanan, czyli „ulubieniec Jahowy”.

kawały, dowcipy, żarty o Jasiu po angielsku w szkole, dziecko
Patrz również: Dowcipy po angielsku o Jasiu w szkole.

11. Angielskie nazwisko Roberts

Drugą dziesiątkę z 145,968 osobami otwiera angielski nazwisko Roberts. Pochodzi od normandzkiego imienia Robert.

12. Walker

Okazuje się, że Johnny Walker z okładki popularnej whisky to nie tyle „Jaś Wędrowniczek” (to walk = spacerować), co raczej Jaś… Folusznik czy też Pilśniarz, osoba folująca, to znaczy ubijająca tkaniny, by były grubsze. I musiało ich być całkiem sporo, skoro dziś w UK jest 133,929 Walkerów.

13. Wright

Przodkowie braci Wright (dziś 130,416 Brytyjczyków) musieli być budowlańcami, stolarzami czy cieślami, robotnikami budującymi na przykład statki, ponieważ tak przetłumaczylibyśmy słowo wright.

14. Robinson

Robinson to oczywiście „son of Robin” czyli „son of Robert” (128,225 takich nazwisk). Tak, tak, w lasach Nottingham grasował Robert Kaptur (Robin Hood).

15. Thompson

Thompson (lub po szkocku Thomson) to syn Tomasza (Tom’s son) i jest ich 127,966.

16. White

W średniowiecznej Anglii „białymi” nazywano ludzi o jasnych włosach lub karnacji (123,667 nazwisk).

17. Hughes

120,505 Brytyjczyków nosi nazwisko od imienia Hugh, które z kolei pochodzi od germańskiego Hugo.

18. Edwards

Nazwisko Edwards (118,840) pochodzi od imienia Edward, które pierwszy raz zapisano w spisie gruntowo-podatkowym Wilhelma Zdobywcy z 1086 roku – z niego wiemy również, że w całej Anglii mieszkało wówczas niewiele ponad milion ludzi3.

19. Green

Green to kolor zielony. Natomiast angielskie nazwisko Green (114,774 osób) pochodzi od village green (dosłownie: zieleń wiejska), czyli „nawsia”, to znaczy skrawku zieleni w centrum wsi, na którym odbywały się targi, imprezy i zwykle stał też kościół. Mr Green natomiast przy village green najpewniej miał akurat swoją chatkę.

zwroty grzecznościowe po angielsku, mr, mrs, ms, miss, lady, madame
Patrz również: Zwroty grzecznościowe po angielsku: Mr, Mrs, Ms, Miss, Lady, Madame czy może Madam?

20. Lewis

Angielskie nazwisko Lewis (112,613) pochodzi od starofrancuskiego imienia Lewis, Leweis albo Lowis.

21. Wood

Wood (111,127 nazwisk) po angielsku to las, ewentualnie drewno. Czyli nazywano tak ludzi, którzy mieszkali w kniei lub jej pobliżu.

22. Harris

Harris (110,306 angielskich nazwisk) pochodzi od imienia Harry, czyli zdrobnienia od Henry (Henryk).

23. Martin

George Martin, autor Gry o Tron swe nazwisko (109,869) zawdzięcza łacińskiemu Martinus, które rozpowszechnił św. Marcin z Tours (316-397).

24. Jackson

Jackson (109,086) czyli „son of Jack”, a w zasadzie to syn Johna, ponieważ Jack pochodzi od imienia John.

25. Clarke

Clarke (108,022 osób) to stara pisownia słowa clerk (urzędnik), które zaś pochodzi od cleric. To ostatnie znaczyć może dziś „klerykalny”, ale również „biurowy”. dzieje się tak dlatego, ponieważ to księża potrafili czytać i pisać, toteż klerycy właśnie prowadzili różne parafialne dokumenty i spisy. Zresztą do dziś dzień po angielsku „gmina” to parish, czyli dosłownie „parafia”.

najpopularniejsze angielskie imiona
Patrz również: Angielskie imiona a Polacy nie gęsi.

Mów po angielsku jak Johnson i Smith!

Jeśli nie chcesz wyglądać jak kolega z mema na samym początku, warto regularnie ćwiczyć swój angielski!

Ten kto się nie rozwija, ten się cofa!

Jeśli więc chcesz intensywnie pogłębiać swoją umiejętność komunikowania się po angielsku, lub po prostu utrwalać swoją wiedzę, polecam kurs języka angielskiego Speakingo!

Nauka jest tu prosta i przyjemna ponieważ jak w metodzie Callana polega rozmowie pełnymi zdaniami po angielsku. Z tym że tutaj rozmawiasz z… komputerem lub telefonem, który rozumie Cię, chwali, a jak trzeba to i poprawia. Czyli uczysz się angielskiego jak dziecko, słuchasz, odpowiadasz na pytania, a cała wiedza sama wchodzi Ci do głowy!

Zresztą najlepiej przekonaj się sama lub sam!

Zarejestruj się by bez żadnych zobowiązań dostać pierwszy tydzień za darmo oraz pdf z listą 2000 najpopularniejszych angielskich słów, na których zbudowany jest kurs Speakingo!


Zapisz się na kurs języka angielskiego Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Czy zdziwiło Was skąd wzięły się najpopularniejsze angielskie nazwiska? A może znacie jakieś ciekawe historie z tym związane? Komentarze są do waszej dyspozycji!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
been to gone to
Have been to czy have gone to wakacje?

Wakacje to czas podróży i odpoczynku. Oby tylko angielski czas present perfect nie spłatał nam figla i nie okazało się, że zamiast rozkoszować się urlopem to już z naszych wakacji wróciliśmy, ponieważ pomyliliśmy have been to z have gone to!

Czytaj dalej »
like love hate ing or to
Like, love, hate + ing? A może z „to”?

Nasze sympatie czy animozje możemy wyrażać takimi uroczymi czasownikami jak like (lubić), love (uwielbiać) oraz hate (nie znosić). Pytanie za sto punktów: Czy jeśli uwielbiamy tańczyć to powiemy: „I like dancing” czy może raczej „I like to dance”?

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!