12 angielskich słówek żydowskiego pochodzenia

12 angielskich słówek żydowskiego pochodzenia i gaśnica

Język angielski w dużej mierze jest zlepkiem różnych języków – anglosaksońskiego, francuskiego, łaciny czy języków wikingów. Szczególnie w amerykańskiej odmianie angielskiego znajdziemy też wiele słów żydowskiego pochodzenia. Jakie to popularne słówka?


Na memie: Słowo „muscles” to po angielsku mięśnie. A o co chodzi w tym żarcie zrozumiesz, jak zobaczysz listę najpopularniejszych słów w języku angielskim żydowskiego pochodzenia poniżej!

Kto nie lubi Żydów?

Miałem przyjemność uczyć kilka dni w żydowskiej szkole podstawowej w Londynie. Naprawdę szkoda było mi dzieci i rodziców, którzy by do niej wejść, musieli przechodzić przez odprawę niemal jak na lotnisku, szkoła ogrodzona jest drutem kolczastym. Już w środku natomiast miałem przyjemność uczyć jedne z najinteligentniejszych dzieciaków, jakie w życiu widziałem (a uczyłem w ok 100 różnych londyńskich szkołach). Potrafiły recytować z pamięci długie fragmenty swoich świętych tekstów, podczas gdy w wielu innych szkołach nauczenie dzieciaków w tym samym wieku kilku linijek na przedstawienie szkolne było niebywałym wyzwaniem…

Nic więc dziwnego, że ludzie nienawidzą Żydów – kto lubi kogoś kto jest inteligentniejszy i bardziej zaradny od nas? I na dodatek uważa się za wybrańca. Zazdrośni i zakompleksieni ludzie zamiast się uczyć, wolą nienawidzić.

Jak jest „gaśnica” po angielsku?

Spektakularnym wyrazem zaściankowego antysemityzmu była akcja z gaśnicą w polskim parlamencie w grudniowe obchody chanuki 2023 roku, do której nawiązuję w tym 60-sekundowym nagraniu:

Amerykańscy Żydzi

Nie jest tak jednak wszędzie. W Ameryce jest takie fajne powiedzenie:

 • If you can’t beat them, join them.

Jeśli nie potrafisz ich pokonać, dołącz do nich.

W zachodniej Europie również jest wiele antysemityzmu, chociaż tu raczej za sprawą dżihadu licznych emigrantów z krajów muzułmańskich, którzy nie mogą im wybaczyć, że Żydzi zbudowali jedyne wolne i demokratyczne, do tego bogate państwo na Bliskim Wschodzie. I to na chyba jedynym tam skrawku ziemi bez ropy!

Ja osobiście pierwszy raz prawdziwych, tradycyjnych Żydów widziałem nie na Starym Kontynencie, lecz dopiero podczas wizyty w Nowym Jorku. Amerykanie w charakterystyczny dla siebie sposób, zamiast nienawidzić, postanowili się uczyć. A przy okazji przejęli do swojego języka kilka słów, które mają wyraźnie żydowskie pochodzenie.

11 amerykańskich zasad których nie nauczysz się w szkole, billa gatesa
Patrz również: 11 amerykańskich zasad „Billa Gatesa” których nie nauczysz się w szkole.

Yinglish words: Angielskie słówka żydowskiego pochodzenia

Większość angielskich słówek żydowskiego pochodzenia pochodzi z języka jidisz, czyli takiej trochę mieszanki języka niemieckiego i polskiego. Co ciekawe, słówka te nie trafiły do języka angielskiego bezpośrednio z języka niemieckiego czy polskiego, ale za sprawą żydowskich imigrantów właśnie. Dlatego jeśli mówisz w tych dwóch językach, możesz zdziwić się, że niektóre z poniższych angielskich słówek będziesz już znać!

Natomiast na mieszankę angielskiego z jidisz, czyli angielskie słówka żydowskiego pochodzenia właśnie, mówi się po angielsku Yinglish1.

Żydzi nauczyli złotą rybkę jeździć autem
Patrz również: Żydzi nauczyli złotą rybkę jeździć autem!

Jakie są więc najpopularniejsze angielskie słówka żydowskiego pochodzenia?

Jeśli lubisz oglądać amerykańskie seriale, nie zdziw się jeśli usłyszysz któreś z tych popularnych angielskich słów żydowskiego pochodzenia:

 • bagel

bajgl czyli rodzaj bułki w kształcie pierścienia

 • chutzpah

w języku angielskim to pozytywne słowo, znaczy odwagę, pewność siebie, nawet jeśli odrobinę zuchwałą

 • gelt

pieniądze

 • glitch

błąd w funkcjonowaniu, jak słynny „glitch in the Matrix” czyli „błąd w Matiksie”

 • golem

potwór stworzony przez człowieka, taki pierwowzór Frankensteina

 • heimish

domowy, przyjazny, ludowy

 • mazel tov!

powodzenia, wszystkiego najlepszego!

(mazel brzmi trochę jak muscle! – stąd żart na obrazku)

 • mensch

dobry, poczciwy, uczciwy człowiek

 • schelp

wlec się, zaciągnąć gdzieś swoje własne ciało

 • schamtte

stare i zniszczone ubranie, szmaty

 • schmo

głupek, idiota

 • schmooze

ucinać sobie pogawędkę, rozmawiać, plotkować o niczym

 • zaftig

krągła kobieta o pełnych, „rubensowskich” kształtach

Bądź mądry i ucz się języka angielskiego!

Jeśli chcesz rozwijać swoją inteligencję jak najbystrzejsi rabini, oraz mieć tyle pieniędzy, ile mają najbogatsi żydowscy bankierzy – najlepiej naucz się mówić po angielsku!

Dzięki językowi angielskiemu cały świat stanie przed Tobą otworem!

A najszybciej i najprzyjemniej nauczysz się języka angielskiego na kursie SPEAKINGO!

Rozmawiasz tu po angielsku na głos, bez stresu, kiedy chcesz i jak długo chcesz ze swoim telefonem w aplikacji lub komputerem. A dzięki technologii rozpoznawania mowy SPEAKINGO rozumie Cię, chwali, a jak trzeba to również poprawia!

Co więcej uczysz się tylko najczęściej używanych angielskich słów (nie są to więc słówka żydowskiego pochodzenia), dzięki którym będziesz w stanie zrozumieć aż 90% wszystkich angielskich konwersacji. Nie martw się gramatyką – też jest cała zawarta w dydaktyce kursu, z tym że uczysz się jej nie w nudnej teorii, ale w praktyce. Jak dziecko uczące się mówić!

Zresztą najlepiej przekonaj się sama lub sam jak wygląda ta fenomenalna metoda nauki, pierwszy tydzień po rejestracji dostajesz za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
jak i od czego zacząć naukę języka angielskiego online na kursie speakingo
Jak i od czego zacząć naukę języka angielskiego?

Nawet najdalszą drogę zawsze trzeba zacząć od pierwszego kroku! W tym wpisie z nauczycielskiego doświadczenia dzielę się przemyśleniami o tym jak zacząć naukę języka angielskiego, żeby w końcu dotrzeć do upragnionego celu! Oraz jak wygląda pierwsza lekcja na kursie online Speakingo.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!