Z tego wpisu dowiesz się jak jest Święto Trzech Króli po angielsku, co oni tam przynieśli i jak tradycyjnie wygląda Objawienie Pańskie w Anglii.
/Na obrazku: Gdy Trzej Mądrzy Mężczyźni wyszli, przyszły Trzy Jeszcze Mądrzejsze Kobiety (które przyniosły) świeże pieluszki, zapiekankę na cały tydzień i mnóstwo mleka w proszku./
Jak jest Trzech Króli po angielsku?
Dobra wiadomość jest taka, że w języku angielskim liczebnik główny ma tylko jedną formę: trzy = three, oraz „trzech” to też three!
Natomiast słowo king (król) ma regularną liczbę mnogą, więc dodajemy tylko końcówkę -s by uzyskać słowo kings (królowie). Tu znowu rzeczownika nie musimy odmieniać przez przypadki, więc trzech króli po angielsku to po prostu three kings! Angielski jest naprawdę prostym językiem!
Na upartego moglibyśmy również powiedzieć, że skoro to ich święto (kogo? króli) powinniśmy zastosować dopełniacz saksoński (possessive 's) (np. dom Tomka to jest Tom’s house). A ponieważ słowo kings (rzeczownik w prostej liczbie mnogiej) kończy się już na literę 's, to powinniśmy dać sam apostrof: three kings’ day. Ale większość native speakerów, w tym dziennikarzy piszących o święcie Trzech Króli po angielsku pominie ten apostrof…
Jak jest Objawienie Pańskie po angielsku?
Aby nie było za prosto jednak alternatywną nazwą dla święta Trzech Króli jest przecież Objawienie Pańskie, zwane również z łaciny Epifanią. A jako że w języku angielskim bardzo wiele słów pochodzi z łaciny, często na to święto mówi się właśnie Epiphany.
Jak jest więc Święto Trzech Króli po angielsku?
Tak więc aby opisać ten świąteczny dzień możemy powiedzieć po prostu Three Kings Day albo Epiphany.
Czasami spotkamy się też z Three Kings Feast („uczta” Trzech Króli).
Historia święta Trzech Króli
Historia święta Trzech Króli jest bardzo ciekawa.
Według ewangelii św. Mateusza (Gospel of Matthew) trzech mędrców (Three Wise Men), czy raczej magów (gr. magoi /μάγοι/) przyszło pokłonić się Jezusowi, Bogu który objawił się (teofania, epifania, inkarnacja) w ludzkim ciele, tym samym potwierdzając, że poganie „tylko wtedy mogą odkryć i wielbić Go jako Syna Bożego i Zbawiciela świata, gdy zwrócą się do Żydów” (por. J 4, 22).
Co ciekawe nie tylko historycy ale również bibliści kwestionują historyczność tego wydarzenia nadając mu raczej znaczenie symboliczne – widzą go swego rodzaju chrześcijański midrasz, żydowskie opowiadania wyjaśniające boskie interwencje¹. Porównują też do konsultacji u trzech mędrców, której ponad pięć wieków wcześniej zasięgnął zatroskany indyjski król, ojciec przyszłego Buddy.
Trzej królowie przynieśli do Betlejem podarunki:
- gold – złoto
- frankincense – kadzidło
- myrrh – mirra (wonna żywica używana m. in. do balsamowania zwłok)
Orygenes² (ur. ok. 185, zm. 254) tak tłumaczy znaczenie tych podarków:
- Gold, as to a king; myrrh, as to one who was mortal; and incense, as to a God.
(Złoto jak dla króla, mirra jak dla kogoś, kto jest śmiertelny, a kadzidło jak dla Boga.)
Zwykle powiemy po prostu incense zamiast długiego frankincense, stąd żart poniżej:
Jak wygląda święto Trzech Króli w Anglii?
W Anglii obchodzi się najbardziej już wieczorem 5 stycznia „wigilię święta Trzech Króli” (Epiphany Eve), zwaną również Dwunastą Nocą Twelfth Night (noc z 25 na 26 grudnia w Boże Narodzenie licząc jako pierwszą noc).
W samo święto Trzech Króli (6 stycznia) tradycyjnie w Anglii odbywały się spektakle teatralne zwane mumming oraz pito coś w stylu kompotu z suszu ale z cydru zwanego wassail. Do 6 stycznia miał płonąć również specjalny „świąteczny pieniek” Yule Log. Zwęglone resztki drewna przechowywano do następnych świąt Bożego Narodzenia, by odpalić od nich kolejny pieniek, miały też chronić dom przed piorunami i pożarem.
Co ciekawe w Anglii święto Trzech Króli przypominało kiedyś Prima Aprilis, ludzie płatali sobie różne psikusy!
Nawet jeśli bez psikusów to święto Trzech Króli nadal jest w Anglii obchodzone, chociaż być może nie tak hucznie jak w czasach, gdy Szekspir pisał inspirowaną tym świętem komedię Wieczór Trzech Króli³.
Tradycyjna potrawa na angielskie święto Trzech Króli
Na święto Trzech Króli w Anglii piecze się specjalne ciasto, placek z owocami (fruitcake). Zapieka się w nim ziarno fasoli i kto dostanie z nim kawałek, będzie miał szczęście, zostaje „królem dnia”.
Zagryzano czy opijano go gorącymi i/lub mocno przyprawionymi napojami, które miały przypominać o wonnych, kosztownych prezentach Trzech Króli.
Pieczono również dżemową tartę w kształcie sześcioramiennej gwiazdy betlejemskiej.
A co jeśli Trzech Króli zna tylko język angielski?
Trzech Króli przybywa w końcu zza granicy, więc z pewnością jako wykształceni mędrcy będą znali język angielski!
Jeśli chcesz się z nimi dogadać, Ty również musisz się go dobrze nauczyć!
Ale to dobrze się składa, ponieważ jesteś akurat na blogu kursu języka angielskiego online Speakingo!
Nauka języka angielskiego jest tu prosta, przyjemna i skuteczna. Polega na rozmowie z… komputerem, który dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby poprawia.
Takie cuda!
Zresztą najlepiej zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, by za darmo i bez żadnych zobowiązań wypróbować ten sposób skutecznej i przyjemnej nauki j. angielskiego!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
Przemów angielskim głosem!
Byliście może na Trzech Króli w Anglii? Coś szczególnego zwróciło Waszą uwagę w angielskich obchodach Objawienia Pańskiego? Podzielcie się z pozostałymi czytelnikami swoimi doświadczeniami w komentarzach!