Jakie teksty do czytania po angielsku warto czytać?

Jakie teksty do czytania po angielsku warto czytać?

Gdzie znaleźć ciekawe teksty do czytania po angielsku, żeby w ten prosty, skuteczny i przyjemny sposób uczyć się języka angielskiego?


Teksty po angielsku

Pamiętam jak w dzieciństwie, w „socjalistycznym raju”, gdy tylko udało nam znaleźć się jakikolwiek tekst po angielsku – gazetę, książkę czy chociażby puszkę po piwie – to skrzętnie kolekcjonowaliśmy takie artefakty z „lepszego” świata. Uczyliśmy się z nich angielskich słów typu brewery (browarnia) zamiast czegoś bardziej stosownego dla małolatów.

Dziś, dla odmiany, o najróżniejsze teksty po angielsku nie trudno. Problem jest wręcz odwrotny – jest ich tak wiele, że nie wiadomo, w co ręce włożyć!

Dlatego w tym tekście do czytania po polsku 😉 proponuję kilka źródeł, z których można pozyskać ciekawe teksty do czytania po angielsku, żeby podszlifować tę jakże ważną umiejętność językową.

Jak nauczyć się angielskiego z tekstów?

Zanim przejdziemy jednak do konkretnych propozycji tekstów do czytania po angielsku, czy raczej ich kategorii, powiedzmy sobie jeszcze kilka słów na temat samej nauki czytania w tym obcym języku.

1. Czytaj po angielsku to, co Cię interesuje!

tak, jak po polsku, czytamy teksty z różnych obszarów zainteresowań – przecież każdy z z nas jest trochę inny i lubimy różne rzeczy – tak i po angielsku czytajmy to, co nas kręci. Po cóż mamy się nudzić albo męczyć na siłę trudnymi i jeszcze obcymi słowami na tematy, które nas nie interesują?

To naprawdę nie ma sensu!

Jedni wolą komiksy, drudzy literaturę piękną, a jeszcze inni naukowe opracowania o kosmosie. Bez wątpienia wszystkie te teksty można przeczytać również po angielsku!

Nauka języka angielskiego nie musi być nudna ani trudna. Wręcz przeciwnie! Jeśli chcesz, by ten projekt na dłuższą metę się powiódł, musisz zadbać o to, by nauka angielskiego była prosta i przyjemna!

2. Wybieraj proste, a nie trudne teksty do czytania po angielsku!

Oczywiście miło jest połechtać swoje ego czy pochwalić się znajomym, że czytamy już opracowania naukowe z biologii molekularnej po angielsku. Jednak pytanie brzmi, czy rzeczywiście coś z tego wyciągniemy? Czy nie skończy się tak, że po prostu zniechęcimy się do czytania po angielsku i na tym się skończy nasza przygoda z anglojęzyczną literaturą? Tym bardziej, jeśli jesteśmy już dorośli i nie mamy zewnętrznego przymusu w postaci nauczycielki w szkole, nasz wybór tekstów do czytania po angielsku powinien sprawiać, że czytanie będzie sprawiać nam przyjemność – a nie czyste cierpienie i frustrację!

A swoją drogą, naukowe teksty po angielsku niekoniecznie muszą być dużo trudniejsze od tych napisanych po polsku. Nawet, jeśli opanujemy kilkadziesiąt kluczowych, branżowych słów anglojęzycznej literatury fachowej, to i tak nie będziemy ich rozumieć dokładnie tak, jak nie rozumiemy tych naukowych tekstów pisanych w naszym ojczystym języku. Chyba że rozumiemy, to wtedy i te naukowe teksty po angielsku zrozumiemy 😉

Jednak, jak uda nam się znaleźć dobrze napisany tekst naukowy po angielsku, bez tego „naukowego bełkotu” (tak, takie też istnieją!), to mając opanowane słownictwo w zakresie jego tematu, może się okazać, że będzie on zdecydowanie bardziej zrozumiały, niż komiksy z tym swoim slangiem, poezja z ukrytymi odwołaniami kulturowymi. Nawet bardziej zrozumiały niż memy z ich tajemnym językiem nastolatków.

3. Buduj słownictwo, ale bez przesady!

W kwestii słownictwa możemy popaść w dwie skrajności. Z jednej strony nie ma sensu tłumaczyć sobie każdego słówka w czytanej powieści. Nie oszukujmy się – i tak wszystkich angielskich słówek nigdy się nie nauczymy! Warto uczyć się tych najpopularniejszych czy najważniejszych dla nas osobiście. Nie ma więc co psuć sobie przyjemności czytania po angielsku ciągłym sprawdzaniem coraz to nowych angielskich słówek, których i tak nigdy nie zapamiętamy!

Z drugiej strony przeczytać książkę po angielsku i nie wzbogacić swojego słownictwo o żadne słówko też trochę szkoda. W każdym tekście po angielsku dane słowa będą przewijać się częściej od innych i te słówka warto sobie przetłumaczyć. Można zrobić sobie listę takich słów na kartce do powieszenia na lodówce lub zapisywać w „zeszyciku chwały”. Wtedy poczujesz, że czas spędzony na czytaniu tekstu po angielsku był nie tylko przyjemny, ale również produktywny!

4. Angielska wymowa czytanych tekstów

Ostatnia rzecz to kwestia angielskiej wymowy. Niestety często bardzo rożni się ona od tego, jak dane słowo zapisujemy. Jest też coś takiego jak melodia całego zdania…

Dlatego tu trzy porady:

  1. Jeśli sprawdzasz słówka w słowniku online, sprawdzaj od razu jak się dane słówko wymawia. W większości internetowych słowników wystarczy dziś kliknąć w ikonkę głośniczka i od razu możemy usłyszeć na własne uszy jak robią to native speakerzy. Aktualnie nie musimy już w tym celu nawet uczyć się tych wszystkich fonetycznych krzaczków!
  2. Wiele książek funkcjonuje w postaci audiobooków, również po angielsku oczywiście. A może warto by połączyć tradycję z nowoczesnością – to znaczy oczami śledzić tekst, a uszami słuchać jak ktoś miłym głosem nam go czyta? Myślę, że to świetny sposób nauki języka angielskiego! Nawet jeśli dany tekst nie istnieje w formie audiobooka, to są programy (np. Adobe PDF Reader), które mogą nam go na głos przeczytać! Przyznaję, że ciągle trochę brzmi to nie jak „poczytaj mi mamo”, ale „poczytaj mi robociku”… Jeśli jednak nie zaśniemy od monotonnego głosu komputera, to tak czy inaczej dowiemy się jak poprawnie wymawiać czytane angielskie słowa.
  3. Przede wszystkim jednak nie ograniczaj swojej nauki wyłącznie do czytania tekstów po angielsku! Ale o tym więcej na koniec.
cytaty z Małego Księcia po angielsku Antoine de Saint-Exupéry
Patrz również: Cytaty z Małego Księcia po angielsku (Antoine de Saint-Exupéry).

Jakie teksty do czytania po angielsku wybrać?

Okej, zacznijmy więc od nieoczywistej oczywistości.

1. Czytaj czytanki z podręczników do nauki angielskiego!

Na rynku jest mnóstwo różnych podręczników do nauki języka angielskiego, które prześcigają się nie tylko w tym, by jak najlepiej metodologicznie przygotować materiał dydaktyczny, ale też jak najlepiej sprzedać swój produkt. W tym celu muszą dbać nie tylko o ciekawą szatę graficzną, lecz również o to, żeby materiał był zwyczajnie interesujący!

Nie ma nigdzie zakazu, że jak w szkole czy na kursie uczysz się powiedzmy z English File, to nie możesz w domu poczytać sobie readingów ze SpeakOut itd. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy samodzielnie uczysz się angielskiego. W dobrej księgarni bez problemu znajdziesz dodatkowy podręcznik na swoim poziomie. Użyte w nim teksty do czytania po angielsku („readingi”), słówka i struktury gramatyczne nie będą przypadkowe.

Wśród nauczycieli angielskiego często żartujemy sobie, że połowa naszej wiedzy o świecie pochodzi z czytanek z podręczników do nauki j. angielskiego – po prostu często są one bardzo ciekawe!

samouczek języka angielskiego
„Kiedy musisz nauczyć się przedmiotu sam, ponieważ twój nauczyciel jest bezużyteczny” ? Patrz również: Jaki samouczek języka angielskiego wybrać?

2. Simple Wikipedia – cała wiedza o świecie prostym angielskim!

Moim drugim ulubionym rodzajem tekstów do czytania po angielsku są wpisy na Wikipedii. Ale nie tej „normalnej”, ale w tak zwanej „prostej” wersji. Simple Wikipedia jest darmowa, odpowiednia dla dzieci i dorosłych. Znaleźć tam można informacje o wszystkim, cokolwiek nas by nie interesowało. Najlepsze jest tu jednak to, że do opisu całego świata wystarczy zaledwie 500 słów! Swoją drogą, zawarte są one również w liście 2000 najważniejszych angielskich słów na kursie Speakingo. Na „prostej Wikipedii” znajdziesz też wyłącznie podstawowe, zrozumiałe struktury gramatyczne. Nawet jeśli więc nie jesteś jeszcze orłem z angielskiego, spokojnie możesz czerpać stamtąd informacje – a wkrótce orłem z angielskiego się staniesz!

3. Proste książki po angielsku (papierowe i PDF)

Podobnie jak ma to miejsce z Wikipedią, również prostym językiem angielskim przepisano wiele klasyków literatury angielskiej i światowej. Oczywiście zwykle robią to wydawnictwa językowe, tak więc czasami w takich książkach znajdziemy różne udogodnienia do nauki angielskiego – słowniczki, ćwiczenia, nagrania. Funkcjonują w papierowych wersjach, jak i do pobrania w plikach PDF. A jak już pisałem – komputer bez problemu może nam dziś nawet przeczytać na głos po angielsku tekst w PDFie.

To również świetny pomysł na naukę języka angielskiego – nie tylko wzbogacamy swoje słownictwo i stylistykę, ale wzbijamy się również na wyżyny humanizmu i głębię ludzkiej myśli i intelektu. Dzięki dobrej literaturze stajemy się głębszymi, wykształconymi ludźmi! A dzięki nauce angielskiego mądrzejemy!

Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Jednym słowem: nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!
Od dawna wiadomo, że wielojęzyczność dobrze wpływa na nasze zdolności poznawcze. Żonglowanie językami przypomina gimnastykę dla umysłu, przez co, jak mięsień zmuszony jest do rozwoju. Wielojęzyczność zasadniczo zmienia strukturę mózgu – oczywiście na lepsze! Patrz również: Nauka języka angielskiego sprawia, że mądrzejesz!

4. Czy warto czytać teksty po angielsku w internecie?

Odpowiedź na pytanie, czy warto czytać teksty po angielsku w internecie nie jest jednoznaczna.

Z jednej strony jest wiele wartościowych tekstów do poczytania sobie po angielsku. Wspomniałem o Simple Wikipedii, ale wartościowych materiałów jest praktycznie nieograniczona ilość. Po prostu zwróciłbym uwagę, czy teksty redaguje jakaś renomowana instytucja czy firma. Na przykład dobre do nauki czytania po angielsku są teksty na Voice of America. Są to pisane prostym angielskim doniesienia prasowe (zwykle też z audio i/lub wideo) na temat sytuacji na świecie. Można więc nie tylko podszkolić swój angielski, ale też dowiedzieć się czegoś o świecie – a przynajmniej o tym, jak rozumieją go Amerykanie.

Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że internet jak i język angielski należy do wszystkich. To znaczy każdy może coś opublikować i nikt nie weryfikuje tego, czy informacje są prawdziwe albo napisane poprawnym językiem. Co prawda można powiedzieć, że czytanie nawet nie do końca poprawnie napisanych tekstów po „angielsku” ma swoją wartość. Zawsze przyzwyczajamy w ten sposób swój mózg do używania angielskiego, przez co przychodzi mu to z coraz większą łatwością. Jednak istnieje wówczas zagrożenie, że utrwalimy sobie błędne struktury językowe. A trudniej jest się czegoś oduczyć niż nauczyć.

Kiedyś, na przykład, złapałem się na tym, że nie byłem pewien, czy jakiś tam zwrot był kalką z języka polskiego czy poprawnym angielskim. Wyguglowałem więc go sobie i znalazłem obie wersje w internecie – z tym, że tę pierwszą wersję tylko na… polskich stronach „po angielsku”… Oczywiście znaczy to, że była to kalka językowa z polskiego, którą błędnie utrwala w sieci wielu rodaków. I co ciekawe – w ten sposób może w przyszłości wejść do kanonu „poprawnego” języka angielskiego, jak stało się tak już w wieloma jamajskimi zwrotami.

5. Teksty piosenek po angielsku?

Jednym z popularnych sposobów nauki angielskiego jest tłumaczenie sobie tekstów piosenek po angielsku na polski. Oczywiście jest to ciekawa metoda nauki angielskiego, ponieważ tak czy owak zapamiętujemy refreny piosenek, dlaczego więc nie poznać znaczenia mruczanych przez nas słów? Szczególnie, że możemy się tu czasami nieźle zdziwić!

Z drugiej strony jednak chyba większość tekstów angielskich piosenek… nie ma sensu. Co więcej, jest w nich również mnóstwo błędów gramatycznych. Dlatego, jeśli uczyć się z tekstów piosenek po angielsku – to najlepiej w dydaktycznym opracowaniu na blogu Speakingo!

Chloe Moriondo, Sammy, piosenka o psie, po polsku, tekst
Patrz również: Chloe Moriondo „Sammy” czyli piosenka o psie.

6. Czytaj angielską kulturę

Język angielski jest wszędzie. Dziś nie trzeba już polować na stare puszki po piwie, żeby zobaczyć jakikolwiek napis po angielsku. Językoznawcy mówią tu o analizie dyskursu, badaniu języka, jakim posługują się reklamy, ogłoszenia po angielsku, media, filmy, piosenki po angielsku i tak dalej.

Oczywiście najlepiej uczyć się „poprawnego angielskiego” z podręczników. Zauważyłem na przykład jak pod wpływem kampanii McDonald’s „I’m lovin’ it”, w której „zabawnie” (może dla Amerykanów) użyli błędu językowego, polscy uczniowie są święcie przekonani, że tak się mówi po angielsku…

No i najwyraźniej się mówi. Język angielski nie został wyryty w kamieniu, niezmienny na wieki. Angielskim posługuje się nim ponad miliard ludzi na świecie, nic więc dziwnego, że ciągle ewoluuje. Dlatego, czerpiąc z różnych stron, będziemy mieli szerszy ogląd sytuacji. Nie zapomnijmy jednak o solidnych podstawach, żebyśmy w ogóle wiedzieli, co jest regułą, a co odstępstwem od niej!

Teksty i zdania do czytania po angielsku

Jeśli jesteś jednak raczej z tych, co bardziej kupują książki niż je czytają, ponieważ nigdy nie masz na to czasu ani siły, to nie wszystko stracone!

Nie trzeba od razu czytać całej książki, angielskiego można uczyć się również z całych, poprawnych zdań!

Tak wygląda właśnie nauka na kursie angielskiego Speakingo. Oglądasz piękne zdjęcia i czytasz poprawne zdania po angielsku (pytania i odpowiedzi), które native speaker dla Ciebie czyta. Następnie musisz – na głos! – mu odpowiedzieć, a dzięki technologii rozpoznawania mowy Speakingo rozumie Cię, chwali lub poprawia. Dzięki temu unikniesz blokady językowej, największego problemu związanego z nauką angielskiego z tekstów.

kurs języka angielskiego online speakingo

Największy problem z nauką angielskiego z tekstów

Przypominasz sobie może sytuację, w której chciałaś lub chciałeś coś powiedzieć, ale słowa jakoś nie chciały przejść Ci przez gardło? W głowie ułożyłaś czy ułożyłeś sobie poprawną gramatycznie odpowiedź… godzinę po tym, jak rozmowa dobiegła końca? Mimo dobrej oceny na teście z angielskiego nadal boisz się mówić po angielsku?

Niestety taki jest właśnie efekt nauki angielskiego z tekstów, czy raczej przykładania zbyt dużej wagi do teorii. Do nauki oczami, a nie praktyki gardłem. To bardzo popularna przypadłość, nie tylko wśród Polaków. Na szczęście z tym problemem właśnie pracujemy na kursie Speakingo!

Tutaj nacisk kładziemy przede wszystkim na mówienie po angielsku. Chociaż obecny jest element czytania (są teksty po angielsku z tłumaczeniem na polski), jak i rozumieniem ze słuchu (studyjne nagrania native speakera), jednak najważniejsze jest to, że od samego początku uczeń zmuszony zostaje do mówienia po angielsku. Bezpiecznie, w domowym zaciszu, do swojego telefonu czy komputera. A program złego słowa nie powie, nie wyśmieje. Zamiast tego pochwali za dobrą odpowiedź. Oswajanie się z mówieniem wydarza się w odpowiednim, dla każdego ucznia, tempie.

W dydaktyce kursu Speakingo, w przerabianych zdaniach po angielsku, na sześciu poziomach zaawansowania (od A1 do C2) niepostrzeżenie zawarta jest cała potrzebna Ci gramatyka oraz 2000 najpopularniejszych słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji w tym języku. Taka nauka jest nie tylko niezwykle praktyczna i skuteczna, ale zwyczajnie przyjemna!

Zresztą najlepiej przekonaj się o tym sama lub sam! Zarejestruj się, by za darmo i bez żadnych zobowiązań przez tydzień sprawdzić, czy podoba Ci się metoda nauki angielskiego przez rozmowę po angielsku!


Wypróbuj kurs języka angielskiego Speakingo za darmo!

Chcesz rozumieć Anglików?

Zacznij mówić jak oni!


A jakie są Wasze ulubione teksty do czytania po angielsku? Podzielcie się swoimi ulubionymi tekstami po angielsku w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!