Jak nauczyć się angielskiego w domu?

Jak nauczyć się angielskiego w domu?

Doktor anglistyki i wieloletni nauczyciel angielskiego radzi jak skutecznie nauczyć się angielskiego w domu.


Na memie: Gdy uczę się w domu…

-gapię się na ścianę

-podjadam smakołyki

-robię sobie przerwę

-rzeczywiście się uczę

-myślę o przypadkowych bzdurach

O tym jak nauczyć się języka angielskiego samemu w domu opowiadam również na kanale Speakingo na YouTubie:

A teraz wersja dla czytających 🙂

Znowu pytasz się siebie czy może da się jednak nauczyć języka angielskiego w domu?

Znowu pojawił się zapał do nauki?

Po perypetiach na wakacjach, gdzie znowu nie mogłeś się dogadać w najprostszych sprawach postanawiasz wziąć się za naukę angielskiego. Albo może koleżanka dostała podwyżkę, chociaż jest na tym samym stanowisku – tylko dlatego, że zna angielski. A może po prostu chcesz poszerzyć swoje horyzonty i poćwiczyć mózg, żeby nie zwapniał z wiekiem?

Tak czy owak postanawiasz ostatecznie, raz na zawsze rozwiązać problem nieznajomości języka angielskiego.

Tylko jak to zrobić?

laczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego?
Patrz również: Dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego?

Jak NIE uczyć się angielskiego w domu?

Co zwykle robimy?

Najłatwiej jest kupić sobie podręcznik do angielskiego. Są ładne, kolorowe, zakupów szał.

I po kilku miesiącach orientujemy się, że nawet nie wyjęliśmy go z bagażnika samochodu!

Z mojego doświadczenia największą przeszkodą w nauce języka angielskiego u ludzi jest brak czasu. Czasami może też słaba jego organizacja, ponieważ to właśnie ludzie zajęci zwykle uczą się angielskiego i osiągają sukcesy. Tak czy owak powiedzmy to sobie z góry – nauka angielskiego wymaga czasu i regularności. Bez tego nie ma co liczyć na spektakularne sukcesy. Nie wierz w cudowne metody nauki przez sen czy w dwa tygodnie (tu „edu-byznesmeni” w reklamach padają różne niedorzeczne okresy nauki) na ich magicznym kursie za milion monet.

Z drugiej strony pomyśl gdzie chcesz być za te kilka lat. Tak czy owak gdzieś będziesz. Czy chcesz wtedy spojrzeć wstecz i powiedzieć „Yes, I did it!” – tak zrobiłem to, nauczyłam się języka angielskiego?

Jeśli tak to czytaj dalej!

Jak skutecznie zniechęcić się do nauki języka angielskiego? xD
Patrz również: 10 sposobów jak skutecznie zniechęcić się do nauki j. angielskiego? xD

Jak najlepiej nauczyć się języka angielskiego?

Najlepiej nauczyć się języka angielskiego jako dziecko w angielskiej szkole podstawowej 🙂 10 lat uczyłem w londyńskich szkołach państwowych i polecam. Natomiast nie jest to dla większości z nas, z racji adresu zameldowania jak i wieku jednak realna opcja 🙂

Co począć?

Mamy kilka opcji do wyboru. I tylko Ty znasz siebie i swoją sytuację, żeby wybrać najlepszą z nich.

Jak rozumiem skoro zainteresował Cię tekst pod tytułem „Jak nauczyć się angielskiego w domu” to możemy pominąć kursy w szkołach językowych, wyjazdy zagraniczne i tak dalej. Są fajne, ale mają też swoje minusy – czas, pieniądze, dostępność itd. Nie znaczy to jednak że wszystko stracone – wręcz przeciwnie!

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu
Patrz również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu.

Jak nauczyć się języka angielskiego w domu?

Nauka języka angielskiego polega na rozwoju czterech „kompetencji językowych”. Zobaczmy więc po kolei jak możemy rozwijać je w warunkach domowych:

1. Jak nauczyć się w domu czytać ze zrozumieniem angielskie teksty?

Internet pełen jest tekstów po angielsku, w zasadzie większość napisana jest w tym języku. I niekoniecznie wszystkie są trudne.

Osobiście polecam coś co nazywa się Simple Wikipedia – to ta sama encyklopedia ale przepisana przy użyciu prostej gramatyki i jedynie 500 słów! Jeśli lubisz informacje ze świata, możesz też posłuchać reportaży Voice of America, które również przeredagowane zostały pod kątem nauki języka angielskiego.

Swoją drogą na podstawie tych dwóch źródeł (oraz komputerowych statystyk użycia w internecie) skompilowałem swoją listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala rozumieć 90% konwersacji w tym języku. I na nich oparty jest kurs angielskiego Speakingo. Ale nie uprzedzajmy faktów 🙂

jaki kurs języka angielskiego polecacie
Nie jemy jajek, mięsa, ryb, nabiału ani glutenu. Co by Pani poleciła (zamówić)? Taksówkę. Patrz również: Jaki kurs języka angielskiego polecacie?

2. Jak nauczyć się rozumienia ze słuchu w domu?

Jeśli chodzi o rozumienie ze słuchu, to tutaj również internet jest nieocenioną pomocą. Przede wszystkim pomocny jest YouTube, na którym znaleźć można mnóstwo materiałów do nauki języka angielskiego w domu. Ciekawe i nudne, rzeczowe i trywialne, znajdziesz tam najróżniejsze nagrania, mówione w najróżniejszych akcentach, które pomogą Ci osłuchać się z angielskim.

Tylko jak wybrać ciekawe nagrania i to na swoim poziomie. I co jeśli nie będziesz w stanie ich zrozumieć?

Na blogu Speakingo wyławiam co ciekawsze (przynajmniej dla mnie!) nagrania, skecze najróżniejszej treści i formatu. Robię z nich taką „lekcję online” do samodzielnej nauki w domu, często ze słowniczkiem i komentarzem. Dlatego polecam śledzić mojego bloga. A jeśli zarejestrujesz się na mój kurs Speakingo, to nawet po końcu darmowego okresu próbnego za darmo dostawać będziesz na maila informacje o nowych materiałach edukacyjnych na blogu.

Angielski dla mamy w domu, nauka, angielski na urlopie macierzyńskim
Patrz również: Angielski dla niewyspanej mamy w domu? A to się tak da?

3. Jak nauczyć się pisać po angielsku w domu?

Z tym będzie problem. Jeśli chodzi o pisanie po angielsku, przynajmniej od pewnego poziomu rzeczywiście ważne jest, by doświadczony nauczyciel przejrzał nasze wypracowanie po angielsku. Nie chodzi tylko o poprawianie błędów, ale także o kwestie stylistyczne.

Natomiast na pewno jeśli będziesz dużo czytać, to wesprze to Twoją umiejętność pisania.

Pozostaje też kwestia ortografii, czyli spelling. Ale to akurat w miarę prosta sprawa do ogarnięcia, trzeba po prostu ćwiczyć. Po to na kursie języka angielskiego Speakingo są dyktanda.

Chociaż metoda ta może wydawać się trochę staroświecka, ale nadal jest bardzo skuteczna!

Dlatego też jestem zwolennikiem metody hybrydowej, to znaczy trochę nauki na kursie online, a trochę z żywym nauczycielem. Zaprzęgnij swojego korepetytora do sprawdzania swoich prac – a jak nie masz dobrego nauczyciela, zapraszam na lekcje angielskiego online do mnie!

smieszne błędy ortograficzne, spelling mistakes, pisownia po angielsku
Patrz również: Śmieszne błędy ortograficzne (spelling mistakes).

4. Jak nauczyć się mówić po angielsku w domu?

Do niedawna z tym również był ogromny problem. Zwykle na stronach do nauki angielskiego w domu rozwiązywało się gramatyczne ćwiczenia, może coś tam posłuchało, ale o mówieniu zapomnij. I potem klasyka – wiele rozumiemy, ale gdy trzeba coś powiedzieć słowa jakoś nie chcą przejść nam przez gardło.

Ale te czasy się już skończyły!

Teraz możesz uczyć się również rozmawiać po angielsku w domu… ze swoim komputerem lub aplikacją w telefonie do nauki angielskiego! Gadanie „do siebie” to już nie szaleństwo!

Co więcej, jeśli uczysz się w domu angielskiego na kursie Speakingo nie utrwalisz sobie w ten sposób błędów, ponieważ program rozumie Cię, chwali, ale też poprawia. Uczeń sam ustawia sobie jak bardzo precyzyjnie chce, żeby Speakingo korygowało poprawności wypowiedzi.

Do tego słuchasz nagrań native speakera, oglądasz śliczne zdjęcia i odpowiadasz na głos na pytania.

Dzięki temu uczysz się angielskiego w domu jak dziecko uczące się mówić. Poprzez praktykę a nie teorię (chociaż cała potrzebna Ci gramatyka zawarta jest w dydaktyce kursu).

Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?
Patrz również: Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

Jak zapisać się na kurs Speakino, żeby nauczyć się angielskiego w domu?

Jak zapisać się na kurs Speakino, żeby nauczyć się angielskiego w domu? Nic prostszego!

Wystarczy kliknąć w czerwony przycisk poniżej, żeby otrzymać darmowy tydzień na wypróbowanie tej nowatorskiej metody.

Możesz też pobrać aplikację z App Store (iPhone) lub Play Store (Android).

Do niczego Cię to nie zobowiązuje, nie musisz za nic płacić.

A po tygodniu będziesz wiedzieć, czy podoba Ci się taka metoda nauki języka angielskiego w domu czy nie.

A wtedy miesiąc nauki kosztuje mniej niż jedna jedyna korepetycja – czyli chyba nie tak źle. Dzięki temu mogę dalej rozwijać stronę, pisać teksty na bloga i dodawać nowe funkcjonalności do aplikacji. A Ty szybko i skutecznie możesz nauczyć się języka angielskiego w domu!

A jakie Wy macie pomysły na to jak nauczyć się angielskiego w domu? [Oczywiście reklamy będą kasowane, chodzi o sprawdzone pomysły uczniów!]


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
6 najpopularniejszych bledow w nauce angielskiego
5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego

Uczysz się już tyle lat, a nadal nie czujesz, że potrafisz mówić po angielsku? A może dopiero zaczynasz się uczyć? Nauka zawsze wymaga czasu i pracy, sprawdź jednak czy nie popełniasz któregoś z tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego – niestety mogą one zniweczyć twój zapał wkładany w naukę języka

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!