Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

Jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

Dużo słyszymy o gramatyce, o słówkach. Ale ich znajomość wcale nie gwarantuje nam, że będziemy w stanie się dogadać! Jak więc nauczyć się mówić po angielsku i to samemu w domu?


Na obrazku:  słówka  |  pisanie  |  mówienie

Dlaczego uczyć się mówić po angielsku samemu w domu?

Zwykle odpowiedź na pytanie jak nauczyć się mówić po angielsku wydaje się być oczywista: idź do szkoły językowej lub wynajmij sobie korepetytora. Nie zawsze jednak jest to opcja możliwa, a niekoniecznie też najlepsza. Dlaczego?

Problem polega na tym, że nie zawsze mamy czas, pieniądze oraz… ochotę na taką naukę.

  • Lekcje z żywym człowiekiem – czy to na kursie czy korepetycjach – wiążą się z poważnymi ograniczeniami czasowymi. Musimy się umawiać, tracimy elastyczność dnia – jeśli w ogóle taką posiadamy. Często natomiast zdarza się, że mamy w ciągu dnia kilka minut, które moglibyśmy spożytkować na naukę angielskiego. Niestety nauka w szkole językowej ani z lektorem takiej możliwości nam nie daje.
  • Nauka w szkole językowej nie należy do najtańszych, o korepetycjach wręcz nie wspominając. Szczególnie jeśli z powodu braku czasu okazuje się, że częściej nas na zajęciach nie ma niż jesteśmy. Co prawda raz wydane pieniądze na kurs angielskiego świetnie motywują do nauki, to jednak jeśli wydajemy ich zbyt wiele, może to skończyć się rezygnacją z nauki.
  • Nie zawsze też zwyczajnie mamy ochotę gdzieś jeszcze po pracy wychodzić z domu. Przecież przyjemniej jest uczyć się w domowym zaciszu niż gdzieś na mieście. Oprócz tego po ciężkim dniu w pracy niekoniecznie też mamy ochotę na spotkania z innymi ludźmi – nawet najfajniejszymi kursantami czy nauczycielami. Wolelibyśmy posiedzieć samemu w domu i odpocząć. Czy oznacza to jednak, że nie da się w ten sposób nauczyć mówić po angielsku – nie tylko samemu ale na dodatek w swoim własnym domu?
7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu
Patrz również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu.

 

Jak w domu można samemu nauczyć się mówić po angielsku?

Jeśli zapraszanie nauczyciela języka angielskiego do do naszego domu nie wchodzi w grę (bo to bardzo drogo kosztuje, albo nie mamy ochoty wpuszczać nikogo obcego do naszej twierdzy, lub… po prostu nie chce nam się sprzątać) nauka mówienia po angielsku w domu zaczyna być odrobinę problematyczna. Jak widać na żarcie z narysowanym koniem powyżej, można bez problemu porozwiązywać sobie jakieś ćwiczenia z gramatyki, z podręcznika czy online, może pooglądać film po angielsku, czy coś sobie poczytać – ale jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu? Co zrobić, żeby nasz angielski nie wyglądał jak ten niedorysowany rumak?

Otóż jest na to kilka sposobów!

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Patrz również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

 

Czytaj po angielsku na głos

Zawsze, szczególnie na początku trudno jest nam zacząć mówić po angielsku. Jest jakoś tak nieswojo, stajemy się nagle nieśmiali.

Dlatego musimy się oswoić z dźwiękiem swojego głosu mówiącego po angielsku. Prostym sposobem może tu być na przykład stare, dobre czytanie na głos.

Polecam tu jednak wybrać jakiś prosty tekst, w którym znasz wszystkie słowa.

Dlaczego?

Ponieważ nigdy nie wiadomo jak w języku angielskim wymawiać dane słowo. Język angielski jest mieszanką wielu języków i nigdy nie wiadomo czy dane słowo pochodzi z łaciny, języków Wikingów czy Anglosasów.

A nie ma niczego gorszego niż nauczyć się czegoś źle – czy to gramatyki czy wymowy. Oduczenie się raz nauczonej złej wymowy jest dużo trudniejsze, niż nauczenie się jej raz a dobrze!

angielski tarzan
Czytaj również: Yyyyy…czy jesteś nieśmiałym Tarzanem gdy trzeba powiedzieć coś po angielsku?

 

Małpuj dialogi z filmów i piosenek

Dlatego dobrym pomysłem na naukę mówienie po angielsku samemu w domu, oswajanie swojego gardła z anglojęzycznymi dźwiękami jest też małpowanie, czyli naśladowanie, powtarzanie zdań, które usłyszymy na filmach po angielsku, piosenkach czy w radio. Nawet jeśli nie do końca rozumiemy co powtarzamy!

Nasz język i buzia przyzwyczają się wtedy do wymawiania nowych dźwięków. Gimnastykują się tak, żeby potrafić wydać z siebie słowa wymawiane tak, jakbyśmy mieli przysłowiowe kluski w buzi. To wszystko wymaga jednak praktyki i treningu.

Co więcej osłuchując się ze zdaniami po angielsku nawet jeśli ich jeszcze nie rozumiemy, podświadomie wchodzą nam do głowy angielskie struktury, szyk zdania i cała ta gramatyka. Jak również słownictwo – zwróć uwagę, że jeśli znasz jakąś piosenkę po angielsku i dopiero potem zobaczysz jej tłumaczenie, o ile łatwiej zapamiętać znaczenie słowa, które już od dawna znaliśmy, tylko nie wiedzieliśmy co ono znaczy!

jak nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu
Zdanie w moim umyśle | To samo zdanie, gdy próbuję powiedzieć je na głos.

 

Myśl na głos po angielsku

Gdy oswoimy się już trochę z mówieniem po angielsku samemu w domu poprzez powtarzanie zasłyszanych zdań, pora na naukę ich samodzielnego formułowania!

Skoro cały czas i tak o czymś myślimy, dlaczego by nie zacząć myśleć po angielsku! W ten sposób szybko zobaczymy, jakich słów i konstrukcji nam brakuje. Możemy wtedy sobie z ciekawości je sprawdzić w słowniku czy doczytać o gramatyce na blogu Speakingo. A na dodatek jest spore prawdopodobieństwo, że być może nasz wewnętrzny komentator zacznie produkować mniej myśli – co również może być całkiem zdrowe i przyjemne!

Z myśleniem i mówieniem na głos po angielsku jest jednak pewien problem – ten sam co z czytaniem na głos słów, których nie wiemy jak wymawiać.

Otóż może się okazać, że nauczymy się mówić niepoprawnie. A tu znowu nie ma nic gorszego, jak wyrobić sobie nawyk mówienia zdań, które są błędne, ponieważ trudno jest potem się ich oduczyć!

Oczywiście w rzeczywistej sytuacji konwersacyjnej, gdy naprawdę musimy się z kimś dogadać, to nie ma co się przejmować i zbytnio spinać błędami. Nawet jeśli nasza gramatyka nie będzie idealna to się dogadamy – a o to przecież chodzi.

Jednak jeśli chcemy sami w domu nauczyć się poprawnie mówić po angielsku to nie warto przesadzać z tą techniką. Z pomocą przyjść nam mogą tu rozmówki polsko-angielskie.

przydatne angielskie zwroty
Patrz również: 50 przydatnych angielskich zwrotów w rozmowie.

Rozmówki polsko-angielskie

Rozmówki polsko-angielskie to zestaw zdań ułożonych w konwersacje. Ucząc się z nich mamy gwarancję, że zdania które wypowiadamy są poprawne. Często również dołączone są do nich płyty CD lub nagrania online, na których usłyszymy ich poprawną wymowę.

Są o tyle lepsze o dialogów z filmów czy tekstów piosenek, że raczej nie ma w nich błędów gramatycznych. Co więcej zdania skonstruowane są tak, żeby zawierały przydatne słownictwo oraz całą gramatykę.

Możemy też nagrywać się i posłuchać, na ile podobnie wymawiamy te zdania do nagrań. Skąd mamy jednak wiedzieć, czy rzeczywiście nasze zdania przypominają poprawne oryginały? I czy rzeczywiście chce nam się uczyć mówić po angielsku z dyktafonem w ręce? Kiedyś nawet specjalnie kupiłem sobie w tym celu dyktafon – i nie użyłem go ani razu!

Czy nie dałoby się tego wszystkiego jakoś uprościć i uprzyjemnić?

kurs jezyka angielskiego online speakingo i kot

 

Naucz się mówić po angielsku samemu w domu ze Speakingo!

Moim zdaniem najprościej i najprzyjemniej nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu jest na kursie online Speakingo!

Dlaczego?

Na kursie języka angielskiego online Speakingo dostajemy ułożony przez doświadczonego nauczyciela, doktora anglistyki cykl pytań i odpowiedzi, przy pomocy których rozmawiamy sami w domu z komputerem lub telefonem.

Dzięki nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy program rozumie nas i chwali albo poprawia. Sami też decydujemy, jak bardzo chcemy żeby się nas „czepiał”.

W ten sposób mamy gwarancję, że uczymy się nie tylko poprawnej gramatyki (a w kursowych zdaniach zawarta jest cała gramatyka jakiej potrzebujemy), lecz również 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji w tym języku.

Co najważniejsze jednak, w tej metodzie nie uczymy się jak na większości kursów angielskiego online tylko niepraktycznej teorii gramatyki, lecz praktyki. Nie uczymy się „oczami”, lecz „gardłem” – po prostu cały czas mówimy!

Dzięki temu gdy naprawdę będziemy musieli coś powiedzieć po angielsku, nie będziemy mieli żadnej blokady językowej! Po prostu poprawnie odpowiemy na zadane nam pytanie!

angielskie konwersacje online
Patrz również: Angielskie konwersacje online – bo nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z książki!

A wszystko to bez dojazdów, w zaciszu domowym, kiedy i jak długo chcemy!

Co najlepsze natomiast, cały miesiąc nauki mówienia po angielsku na kursie Speakingo – chociażby nawet 24 godzinę na dobę, 7 dni w tygodniu – kosztuje tyle co jedna jedyna lekcja angielskiego z lektorem!

Zresztą wypróbować to cudo możesz zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań na darmowym tygodniu próbnym!

 


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!

Naucz się poprawnie mówić po angielsku samemu w domu!

A jak według Was najlepiej nauczyć się mówić po angielsku samemu w domu? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach [reklamy konkurencji jak zawsze będą kasowane 🙂 ]

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!