5 naukowych tricków jak polepszyć pamięć, złota rybka

5 naukowych tricków jak polepszyć pamięć

Uczysz się i uczysz angielskiego, a potem pustka w głowie? Poznaj tych 5 ciekawych i zweryfikowanych naukowo tricków jak polepszyć pamięć i zdolność zapamiętywania.


Na memie: Tylko wyślę to sobie mailem jako przypominajkę. O, popatrz, e-mail!
Patrz również: Żydzi nauczyli złotą rybkę jeździć autem!

Jak poprawić swoją pamięć?

Ludowa mądrość głosi, że kobiety są lepszymi, bardziej wartościowymi ludźmi, natomiast mężczyźni są szczęśliwsi – ponieważ zapominają. W sumie tak wszystko pamiętać, to byłoby straszne! Zapominanie jest bardzo ważną funkcją mózgu – bez tej umiejętności szybko byśmy oszaleli!

Czasami jednak możemy poczuć się aż nazbyt zdrowi psychicznie, gdy wylatują nam z głowy nawet najprostsze sprawy. Wtedy zaczynamy zastanawiać się na poważnie jak polepszyć swoją pamięć!

Oczywiście w internetach znajdziemy mnóstwo fenomenalnych kursów szybkiego zapamiętywania czy leków na pamięć. Nie zawsze są to jednak opcje potwierdzone naukowo. Dlatego poniżej prezentuję 5 polepszających pamięć tricków, które zostały eksperymentalnie zbadane przez neurologów.

„Moja pamięć jest taka kiepska” „Jak kiepska” „Co jest kiepskie?” Patrz również: Jak się uczyć angielskiego by zapamiętać a nie zapomnieć?

5 tricków jak polepszyć pamięć

Zacznijmy od chyba najbardziej szalonego tricku na polepszenie pamięci:

1. Zapamiętuj chodząc do tyłu

Najzabawniejszym z tricków jak polepszyć pamięć jest porada, by uczyć się języka angielskiego… spacerując sobie do tyłu! Naukowcy sami nie potrafią nawet wyjaśnić, dlaczego to działa – ale działa!

Naukowcy z University of Roehampton podzielili swoich badanych na trzy grupy – jedna spacerowała do przodu, druga chodziła do tyłu, a trzecia grupa siedziała sobie na krześle. Ich zadaniem było obejrzenie krótkiego filmu, zapamiętanie słów lub przestudiowanie zestawu obrazków. I okazało się, że ci, którzy poruszali się tropem raka, mieli najlepsze wyniki!

Jedna z teorii mówi, że mózg organizuje wspomnienia przestrzennie, więc tworzenie rzadszych doświadczeń – jak chodzenie tyłem – prowadzi do tego, że wspomnienia są przechowywane w inny sposób. Moja – nie poparta niczym teoria – jest taka, że chodzenie tyłem wymaga większej uwagi i koncentracji (żeby się nie wywalić), i dlatego lepiej zapamiętują. Dlatego naukowcom z Roehampton proponuję zrobić kolejny eksperyment z nauką angielskiego podczas chodzenia do przodu, ale z bananem na głowie! 🙂

Speakingo uczac sie angielskiego poprawiasz prace mozgu
Patrz również: Jak nauka angielskiego poprawia pracę mózgu.

2. Nie zapomnij włączyć światła!

Badania na Uniwersytecie Stanowym Michigan wykazały, że praca w przy słabym oświetleniu może:

  • change the brain’s structure and hurt one’s ability to remember and learn.

(„zmienić strukturę mózgu i zaszkodzić zdolności zapamiętywania i uczenia się”.)

A przynajmniej jest tak w przypadku szczurów, które naukowcy męczyli. Te trzymane w kiepsko oświetlonym pomieszczeniu:

  • lost about 30 percent of capacity in the hippocampus, a critical brain region for learning and memory, and performed poorly on a spatial task they had trained on previously.

„straciły około 30 procent pojemności w hipokampie, krytycznym (kluczowym) regionie mózgu dla uczenia się i pamięci i słabo radziły sobie z zadaniem przestrzennym, (które) przetrenowały wcześniej”.

Tak więc bieg z przeszkodami po ciemku również nie jest dobrym pomysłem!

jak polepszyć poprawić pamięć, nauka angielskiego, kot
Nie tylko mam krotką pamięć, ale mam też krótką pamięć. Patrz również: Cytaty o kotach po angielsku

3. Pamiętaj… by jeść warzywa!

Naukowcy z Harvard School of Public Health w zakrojonym na bardzo szeroką skalę badaniu (zbadali 27 tysięcy mężczyzn) potwierdzili, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców (nawet soków owocowych) najwyraźniej jest jednym ze sposobów jak polepszyć sobie pamięć. Wygląda na to, że najlepsze są tu ciemnopomarańczowe i czerwone warzywa, zielone liście i różne berries (jagody, poziomki, truskawki, porzeczki itd.).

Badanie było też rozłożone na przestrzeni lat. To znaczy, że jeśli chcesz zachować lepszą pamięć na starość, to wszystkie te warzywa i owoce jeść trzeba już za młodu. Niestety jeśli do 60 będziesz jeść tylko fast foody, to żadna ilość soku z gumijagód nie pomoże…

Nauka języka angielskiego dla seniorów online
Patrz również: Nauka języka angielskiego dla seniorów online.

4. Albo całkiem zapomnij o jedzeniu!

Dr Sandrine Thuret z londyńskiego King’s College postanowiła natomiast pogłodzić trochę swoich badanych. Pierwsza grupa ochotników jadła normalnie, druga dostała mało jedzenia, a trzecia w ogóle nic nie jadła (intermittent fasting czyli taka krótka głodówka). I okazało się, że głodujący

  • improved long-term memory retention compared to the other groups,

(polepszyli długoterminowe zachowanie pamięci w porównaniu do innych grup.)

Pojawiły się też im nowe neurony, polepszył nastrój oraz wydawali się młodnieć. Jeśli dobrze już radzisz sobie angielskim, możesz posłuchać o tym na jej wykładzie na TED Talks.

4 powody dlaczego warto uczyć się języka angielskiego, TED Talks, john whorter
Patrz również: 4 powody dlaczego warto uczyć się języka angielskiego [listening TED Talks].

5. Ucz się angielskiego!

Od dawna wiadomo, że nauka języków – w tym oczywiście angielskiego – ma błogosławiący wpływ na pracę mózgu. Jak mięsień, używany i ćwiczony, również mózg staje się silniejszy i zdrowszy. To znaczy dokładniej mózg nie rośnie, ale staje się „gęstszy”. Stwierdzono to w przypadku dwujęzycznych ludzi, których mózgi porównano do ich kolegów władających jedynie jednym językiem.

Dlatego nie zapomnij zapisać się na kurs języka angielskiego Speakingo!

Nauka jest tu prosta i przyjemna! Słuchasz native speakera, oglądasz śliczne zdjęcia i rozmawiasz po angielsku ze swoim telefonem lub komputerem, który dzięki Speakingo rozumie Cię, chwali, czasami poprawia. A 2000 najważniejszych angielskich słów i cała gramatyka same wchodzą Ci do głowy!

Zresztą najlepiej przekonaj się sama lub sam. Pierwszy tydzień dostajesz za darmo i bez żadnych zobowiązań!

A może znacie jakieś inne, naukowe bądź „ludowe” sposoby na to, jak polepszyć pamięć i poprawić koncentrację? Podzielcie się koniecznie w komentarzach!


Jak polepszyć pamięć? Zapisz się na kurs angielskiego!

Ucz się na komputerze lub pobierz aplikację na telefon!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
the da coconut song, piosenka o kokosie
The Coconut Nut Song: Czy kokos to owoc?

Internet oszalał na punkcie Da Coconut song, w którym filipińscy piosenkarze pięknymi głosami śpiewają o kokosach. Poznaj kilka podstawowych słów o tym zdrowym i smacznym owocu! I posłuchaj jak mówi się po angielsku z orientalnym akcentem!

Czytaj dalej »
The Beatles, Let it be
The Beatles: Tłumaczenie tekstu piosenki Let It Be

O czym jest klasyka angielskiego rocka Let It Be, prawdopodobnie najbardziej znanego angielskiego zespołu rockowego The Beatles? Poznaj tłumaczenie tekstu na polski tej piosenki po angielsku oraz jej historię. A na deser kilka gramatycznych uwag o samym czasowniku „to let”.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!