mówienie po angielsku, blokada językowa, nauka

Mówienie po angielsku bez blokady językowej? Jak najbardziej!

Żegnaj blokado językowa! Mówienie po angielsku może być przyjemnością nie dramatem – jeśli wybierzesz nie tylko szybką i przyjemną, ale przede wszystkim bezstresową metodę nauki angielskiego! Nigdy więcej nie znajdziesz się w sytuacji, w której słowa nie będą chciały przejść Ci przez gardło!


Lęk i strach przed mówieniem po angielsku

Znasz już trochę angielski, w końcu tyle lat był w szkole. Znasz sporo słówek i coś tam zawsze rozumiesz. Kiedy jednak trzeba coś powiedzieć, słowa stają Ci w gardle?

Po jakimś czasie może nawet ułożysz sobie słowa w całość, ale nie masz pewności, żeby wypowiedzieć je we właściwym momencie. Kompleksy, nieśmiałość, brak pewności siebie? Gdy trzeba mówić, zamieniasz się w kamienny posąg?

Nie jesteś w tym odosobniony ani odosobniona!

Lęk i strach przed mówieniem są bardzo popularną przypadłością ludzi uczących się języka angielskiego.

Na szczęście przypadłością wyleczalną!

can cannot cant czasowniki modalne
Kto to może zrobić? Ty to możesz zrobić! Czytaj również: Trzy życia czasownika modalnego can

Co to jest blokada językowa?

Blokada językowa to popularne zjawisko wśród ludzi uczących się nie tylko języka angielskiego, lecz generalnie języków obcych. Wynika dużej mierze z nauki języka angielskiego polegającej na wałkowaniu gramatyki i byciu z niej ocenianym, zamiast na rozmowie.

Szczególnie w szkole, gdzie dla nauczyciela w przepełnionej klasie utrzymanie dyscypliny jest nie lada wyzwaniem, nie trudno przemknąć przez swą edukację bez rozwinięcia umiejętności mówienia po angielsku. Ba! Można nawet mieć całkiem dobre oceny na świadectwie, ale nie potrafić mówić po angielsku!

Martin Bygate w książce Speaking już w 1988 roku fachowo wyróżnia takie psychologiczne, metodologiczne, kognitywne i społeczne przyczyny blokady językowej (inhibitions) jak:

 • brak wsparcia ze strony nauczyciela czy wręcz złośliwości innych uczniów
 • stresująca sytuacja w klasie
 • brak pewności siebie, niska samoocena
 • nudne, monotonne zajęcia nie angażujące uczniów
 • zbyt trudne, źle wyjaśnione zadania
 • nacisk na współzawodnictwo i oceny
 • nieznajomość języka, czy raczej zbyt wysokie oczekiwania
 • lęk przed „wyjściem na głupka” na forum publicznym
 • wyalienowanie ucznia

Uff! Trochę tego jest… Jak więc można pracować z tą sytuacją?

Najpopularniejsze metody nauki angielskiego
Czytaj również: Najpopularniejsze metody nauki języka angielskiego

Mówienie po angielsku z formułą MAP – Motivate, Activate, Participate

Co lepsi nauczyciele języka angielskiego próbują nie dopuszczać do powstania blokady językowej u swoich uczniów.

Niektórzy uczniowie są naturalnie otwarci i skorzy do mówienia po angielsku, niektórzy jednak są na tyle nieśmiali, że nauczyciele wręcz frustrują się ich lękiem przed mówieniem.

Zarówno nauczyciele jak i uczniowie, powinni zwrócić uwagę na formułę MAP, by nie dopuścić do powstania blokady językowej u co bardziej nieśmiałych uczniów.

O co w niej chodzi?

Nauka mówienia po angielsku: Motywuj (motivate)

 • Pamiętaj o motywacji do nauki języka angielskiego. Entuzjazm jest wielką siłą, która pozwala nam pokonać przeszkody. Jeśli jesteśmy optymistycznie nastawieni do nauki języka angielskiego, łatwiej będzie nam przełamać barierę językową, odezwać się po angielsku i uczyć się dalej.
 • W klasie powinna panować przyjazna i przyjacielska atmosfera. Tylko wtedy uczeń może się rozluźnić i odważyć coś powiedzieć.
 • Lekcje angielskiego powinny być praktyczne, a nie teoretyczne. Za dużo gramatyki jest stratą czasu, doskonale też potrafi zamordować całą frajdę z nauki języka angielskiego.
 • Jeśli jesteś nauczycielem angielskiego, utrzymuj pozytywną atmosferę nauki. „Linijką po łapach” nigdy nikt bariery językowej nie przełamał. Wręcz przeciwnie…
 • Zawsze chwal. Tak jak w angielskiej szkole podstawowej, największa krytyką jaka mogę dzieciakom udzielić to „Good try” czyli „dobra próba”. I wierz mi, nie boją się mówić, gadać, wypowiadać, naprawdę nie brak im pewności siebie, oj nie…
angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś nieśmiałym Tarzanem gdy trzeba powiedzieć coś po angielsku?

 

Nauka mówienia po angielsku: Aktywizuj (activate)

 • Nauka języka angielskiego nie może być nudna. Dobrze sprawdzają się dowcipy po angielsku, czy zabawne teksty. Co więcej wiedza lepiej zapada wówczas w pamięć.
 • Dlatego poruszane tematy powinny jakoś nas poruszać, wręcz szokować. Uczeń nie musi zgadzać się z nauczycielem, chodzi jedynie o sprowokowanie go do mówienia po angielsku!
 • Pozwalaj popełniać „błędy” gramatyczne. Można omówić je potem, najważniejsze jest mówić, mówić i jeszcze raz mówić po angielsku!
 • Badania wydają się również sugerować, że nauka poprzez sztukę i wspólne aktywności, które są dla uczniów pełne znaczenia mogą świetnie aktywizować i inspirować do mówienia po angielsku. Nie jest to jednak sytuacja prosta do zorganizowania dla nauczyciela..
Czytaj również: Czy nauka całych zdań po angielsku ma sens?
Czytaj również: Czy nauka całych zdań po angielsku ma sens?

Nauka mówienia po angielsku: Uczestnicz (participate)

 • Jako nauczyciel wyjdź z roli Wszechwiedzącego Guru i zejdź do ucznia. Bierz udział w zajęciach grupowych, rozmawiaj z uczniami jak równy z równym. W ten sposób poznasz ich silne i słabe strony i będziesz wiedzieć jak najlepiej można im pomóc. Również łatwiej będzie im wtedy mówić po angielsku, jeśli nawiążecie mniej oficjalną, a bardziej partnerską relację.
 • David Martin w podręczniku do nauki języka angielskiego Talk a lot (EFL Press) zaproponował takie porozumienie między nauczycielem angielskiego a uczniami:

“I promise to try to speak as much as possible. I promise not to be afraid of making mistakes. I promise to use English to communicate. I promise to ask questions when I do not understand. I promise to try to have fun!”

„Obiecuję próbować mówić tak dużo jak to możliwe. Obiecuję nie bać się popełniać błędów. Obiecuję używać języka angielskiego do komunikacji. Obiecuję zadawać pytania, gdy czegoś nie zrozumiem. Obiecuję spróbować dobrze się przy tym bawić!”

Umowa stoi? 🙂

angielski od zera do bohatera online
Patrz również: Angielski od zera do bohatera!

 

Czy mówienie po angielsku bez blokady językowej jest możliwe?

Jak najbardziej! Wszystko jest kwestią wyćwiczenia. Jak mawiał jednak Szekspir, zadania trzeba dopasować do umiejętności ucznia.

Dlatego nie ma co oczekiwać, że nieśmiali i wycofani uczniowie nagle „przekrzyczą” na zajęciach tych co bardziej wygadanych. W angielskich szkołach (w których uczę) dla nieśmiałych dzieci tworzone są podgrupy, mają indywidualne zajęcia w ramach zajęć. W polskiej szkole państwowej czy nawet prywatnej szkole językowej jest to jednak rozwiązanie trudne do wykonania.

Czy istnieje jakiś sposób, żeby bezstresowo „rozgadać się” bez wyjeżdżania do Anglii, na spokojnie poćwiczyć swoje mówienie po angielsku, przełamać blokadę językową… i jednocześnie przy tym nie zbankrutować?

Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego dla początkujących powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!
Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego dla początkujących powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!

 

Bezstresowa nauka języka angielskiego z komputerem… jak z nauczycielem!

Odpowiedź brzmi znowu: jak najbardziej! Taką możliwość daje nam nowoczesna technologia zaprzęgnięta na potrzeby starannie skonstruowanego kursu angielskiego.

Dziś komputer czy telefon, dzięki technologii rozpoznawania mowy, potrafi zrozumieć co do niego się mówi. Dlatego dziś można mówić po angielsku z komputerem jak z prywatnym nauczycielem, czy native speakerem!

Na takiej nauce mówienia po angielsku oparty jest kurs języka angielskiego online Speakingo! Osadzony jest w Metodzie Bezpośredniej (tak jak na przykład metoda Callana) i w 100% koncentruje się na mówieniu. Wprowadza całą potrzebną gramatykę, bez niepotrzebnego stresu i oceniania.

Co ciekawe „rozgadujesz się” tutaj zupełnie bez stresu, ponieważ rozmawiasz po angielsku ze swoim telefonem lub komputerem właśnie. A on rozumie Cię, chwali za każdą poprawną odpowiedź, a w razie potrzeby cierpliwie poprawia. A Ty oglądasz śliczne zdjęcia, rozluźniasz się i „tylko” odpowiadasz – a cała wiedza sama wchodzi Ci do głowy!

Metodyka zawarta na kursie języka angielskiego online Speakingo obejmuje 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% rozmów po angielsku oraz całą potrzebną Ci gramatykę. Ale nie zanudzasz się niezrozumiałą teorią ani suchymi listami słów tylko uczysz się jak dziecko – słuchasz powtarzasz, aż nagle okazuje się, że wszystko rozumiesz i potrafisz powiedzieć!

speakingo angielski

Jest to zdecydowanie najlepsza metoda nauki języka angielskiego dla wszystkich tych, którzy:

 • potrzebują przełamać blokadę mówienia
 • chcą poćwiczyć mówienie po angielsku
 • nie mają czasu albo pieniędzy na szkoły językowe i korepetycje
 • chcą mieć swobodę uczenia się gdzie i kiedy chcą
 • wiedzą, że dzięki językowi angielskiemu człowiek jest zdrowszy, więcej zarabia, a jego jakoś życia wzrasta!

Dlatego polecam naukę mówienia po angielsku na kursie języka angielskiego online Speakingo właśnie!

Pierwszy tydzień na wypróbowanie jest za darmo i bez żadnych zobowiązań.

Wystarczy się zarejestrować… i powiedziećbye, bye blokado językowa!”


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Mów swobodnie po angielsku bez blokady językowej!


A czy Wy spotkaliście się z czymś takim jak blokada językowa? Jakie macie pomysły na naukę mówienia po angielsku, gdy zżera nas stres i lęk przed mówieniem? Napiszcie proszę w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
śmieszne opisy na tindera bio angielski
Śmieszne opisy na Tindera po angielsku

Tinder może budzić dużo najróżniejszych emocji, a szczególnie pisanie swojego bio po angielsku. Zobacz 40 śmiesznych opisów na Tindera po angielsku dla dziewczyn i facetów, oraz przeczytaj kilka porad o tym, jak napisać swoje bio.

Czytaj dalej »
"I would like to" czyli dialog w restauracji po angielsku
„I would like to” czyli dialog w restauracji po angielsku

Gdy wylądujesz w angielskiej, lub jakiejkolwiek zagranicznej restauracji i zapragniesz zamówić coś do jedzenia, w Twoim dialogu z kelnerem na pewno padną takie frazy jak: I would like to, I’d like to, I’ll have. Zapoznaj się z poniższymi zwrotami w restauracji po angielsku, by nie stresować się przy posiłku, bo

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!