Patrz również: Pozytywne angielskie przysłowia (positive proverbs in English)

15 pozytywnych angielskich przysłów (positive proverbs in English)

Dziś kolejna dawka optymizmu i języka angielskiego! Poznaj 15 pozytywnych angielskich przysłów (positive proverbs in English), którymi błyśniesz w towarzystwie i pozytywnie nastawisz się do wszelkich wyzwań – w tym do nauki języka angielskiego!


Na obrazku: Wybierz radość!

Pozytywne angielskie przysłowia

Przysłowia, powiedzenia czy porzekadła (proverbs) to te utarte zwroty, które zrozumieć możemy dopiero, gdy znamy kontekst, z jakiego się wywodzą. Może z jakiejś bajki, może z opowieści, a może po prostu tak używa się danego zlepku słów, chociaż nikt już nie pamięta dlaczego.

Znajomość przysłów i idiomów jest bardzo ważna, ponieważ nauka samych słówek i gramatyki na nic nam się tu nie zda – zrozumiemy słowa, ale nie zrozumiemy sensu. Dlatego tak ważna jest nauka całych zdań po angielsku, chociaż jest to sposób nauki języka angielskiego o którym nikt nie mówi!

Dzisiejsza dawka powinna być w miarę łatwo zrozumiała, ponieważ w wielu europejskich językach funkcjonują bardzo podobne przysłowia – dlatego angielskiego łatwiej jest się nam nauczyć niż na przykład chińskiego!

Oczywiście angielskich przysłów jest bardzo dużo, w kolejnych tekstach będziemy je sobie tematycznie dawkować. Dziś skupmy się na motywujących i pozytywnych angielskich przysłowiach, żeby dobrze nastawić się do nauki języka angielskiego!

Patrz również: Pozytywne angielskie zwroty.

 

Positive proverbs in English

Poniżej 15 popularnych positive proverbs in English czyli pozytywnych przysłów po angielsku:

 • The first step is always the hardest.

„Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy”.

To prawda – ale jak się już za coś zabierzemy, to już idzie samo! Język angielski jest prosty, nawet jeśli może wydawać się czymś trudnym czy skomplikowanym. Nawet najdłuższą drogę trzeba zacząć od pierwszego kroku – zapisać się na jakiś kurs języka angielskiego i cierpliwie czekać na rezultaty, które bez wątpienia wcześniej czy później się pojawią!

[Zwróć uwagę na stopniowanie przymiotników w zdaniu: hard → harder → the hardest ]

 • If at first you don’t succeed, try, try again.

„Jeśli nie uda ci się za pierwszym razem, próbuj, próbuj znowu”.

Czyli pozytywna kontynuacja poprzedniego przysłowia. Czasami możemy zniechęcić się do nauki języka angielskiego, gdy coś nam się nie uda. Ale każdemu czasami coś nie wyjdzie, nawet najlepsi czasami czegoś nie rozumieją. Cała sztuka polega na tym właśnie, by się nie poddawać i iść dalej!

inspirujące cytaty motywacyjne po angielsku z tłumaczeniem
Patrz również: 32 inspirujące cytaty motywacyjne po angielsku.
 • No pain, no gain.

„Bez bólu, niczego nie zyskasz” (po angielsku to się rymuje).

Bez ciężkiej pracy trudno cokolwiek osiągnąć w życiu. Bez nauki języka angielskiego – może nawet niekoniecznie ciężkiej w sensie nieprzyjemnej, ale wytrwałej i regularnej – nigdy nie zaczniemy mówić językiem Szekspira. Ale jaka satysfakcja, gdy już w końcu uda nam się zrealizować nasz projekt!

[Patrz również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna, czyli nie bądź Januszem!]

 • Make hay while the sun shines.

„Rób siano podczas-gdy-jeszcze słońce świeci”.

Masz czas, pieniądze, motywację do nauki języka angielskiego? Zapisz się na kurs dzisiaj! Gdy urodzi Ci się kolejne dziecko czy dostaniesz dodatkowe obowiązki w pracy okazać się może, że będziesz wypominać sobie tylko, dlaczego nie podjęłaś czy podjąłeś tej decyzji lata wcześniej!

czas present continuous
Patrz również: Ulotna teraźniejszość czasu present continuous.

Pozytywne angielskie przysłowia

 • Don’t cry over spilled milk.

„Nie płacz nad rozlanym mlekiem”.

Nieważne ile masz lat – na naukę języka angielskiego nigdy nie jest za późno! To nieprawda, że dzieci uczą się szybciej – co najwyżej mają więcej czasu na naukę, ale jego z każdym rokiem mamy coraz mniej. Tak więc nie załamuj rąk, tylko zacznij naukę już dziś a Ty z przyszłości podziękujesz sobie za tę decyzję!

 • Good things come to those who wait.

„Dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy czekają”.

Cierpliwość (patience) to piękna cecha, podobnie jak wytrwałość w pracy (dilligence). Dzięki nim możemy osiągnąć wszystko! Niekoniecznie tak szybko i bezwysiłkowo jak mówią to magicy od motywacji z YouTuba, ale na pewno warto poczekać na wartościowe rzeczy – ale aktywnie nie biernie!

dlaczego nie mogę nauczyc sie jezyka angielskiego?
„Nie możesz być kiepski z angielskiego, jeśli nie uczysz się angielskiego” Patrz również: Dlaczego nie mogę nauczyć się języka angielskiego?
 • You reap what you sow.

„Zbierasz/kosisz to co zasiewasz”.

Na Dalekim Wschodzie mówią na to „karma” 🙂 Cokolwiek zrobimy wcześniej czy później do nas wraca, nawet jeśli sami zdążymy zapomnieć, że to nikt inny jak my sami zasadziliśmy kaktusy, które teraz zaczynają wyrastać nam pod siedzeniem!

A swoją drogą zdania o ponadczasowych prawdach takich jak ta wyrażamy w nieprostym czasie teraźniejszym prostym present simple. 

 • Better late than never.

„Lepiej późno niż wcale”.

Lepiej skończyć jest jakiś projekt po czasie niż nie dowieźć go do końca wcale. Wszystkie niezamknięte tematy, jak nieskończone studia czy nienauczony angielski ciągną się za nami latami, odbierają nam pewność siebie i energię. Lepiej skończyć to i mieć z głowy. Dopiero ewentualnie wtedy możemy radzić innym, że nie było warto!

angielski na silowni, William Shakespeare would put it: “Alas fair maiden, thy should get thyself to the choppa”
Patrz również: Angielski na siłowni.

Pozytywne angielskie przysłowia

 • Knowledge is power.

„Wiedza to moc”.

A szczególnie znajomość języka angielskiego! Dzięki niemu możesz łatwo podróżować, masz dostęp do informacji z całego świata, możesz poznawać różnych ludzi, a i podwyżka staje się dużo bardziej prawdopodobna!

 • Beauty is in the eye of the beholder.

„Piękno jest w oku patrzącego/obserwatora”.

To chyba moje ulubione angielskie przysłowie. Pokazuje jak relatywny jest świat. Wydaje się nam, że niby jesteśmy w tym samym lesie, ale poeta i drwal zobaczą tam zupełnie inne światy! Tak samo to, czy coś jest „ładne” czy „brzydkie” zależy od tego, jak – świadomie czy nieświadomie – to zinterpretujemy!

przymiotniki angielskie
Patrz również: Używaj przymiotników angielskich lepiej niż Donald Trump i poeta z mema.
 • Honesty is the best policy.

„Uczciwość jest najlepszą strategią/zasadą”.

Po prostu na dłuższą metę bardziej opłaca się mówić prawdę niż kłamać. Dzięki temu nie musimy zaprzątać sobie głowy tym, co komu nakłamaliśmy, nigdy też nikt nie nakryje nas na kłamstwie, którego nie powiedzieliśmy! Nawet jeśli przez chwilę prawda może być nieprzyjemna, to w szerszej perspektywie nasz spokój umysłu jest tego wart!

 • Two heads are better than one.

„Dwie głowy są lepsze niż jedna”.

Trudne zadanie dla jednej osoby, okazuje się przyjemnością dla dwóch. Czasami warto poprosić kogoś o pomoc. Szczególnie jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego, dobrze mieć kogoś z kim możemy po angielsku sobie porozmawiać, kto będzie inspirował nas do dalszej nauki. Ale jeśli nie mamy nikogo takiego to też nie koniec świata – języka angielskiego można też nauczyć się samodzielnie w domu!

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Patrz również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
 • No man is an island

„Żaden człowiek nie jest wyspą”

To piękny cytat z wiersza XVII wiecznego, angielskiego poety Johna Donne’a. Przysłowie szczególnie aktualne w Anglii, gdzie ludzie są dużo bardziej wyalienowani i zindywidualizowani niż u nas. Dlatego warto czasami przypomnieć sobie, że również w erze komórek i Netflixa człowiek nadal jest istotą społeczną i zwyczajnie potrzebuje rodziny, przyjaciół i towarzystwa.

 • Practice makes perfect.

„Praktyka czyni doskonałym”.

Nie ważne na jakim jesteśmy poziomie zaawansowania, zawsze trzeba ćwiczyć. Jeśli nie ćwiczymy to nie stoimy wcale w miejscu, tylko się cofamy! Szczególnie jeśli chodzi o znajomość języka angielskiego – jeśli nie będziemy go przynajmniej od czasu do czasu używać, powoli zacznie wypadać nam z głowy…

 • Don’t put off until tomorrow what you can do today.

„Nie odkładaj do jutra co możesz zrobić dzisiaj”.

Odwlekanie na potem być może jest na chwilę przyjemna, ale tak naprawdę same z tym problemy. Czyż nie większą satysfakcją jest zakasać rękawy, zrobić co mamy do zrobienia i wtedy dopiero z czystym sumieniem i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku sobie odpocząć? Dopiero taki relaks, bez myśli o czekających nas zadaniach z tyłu głowy, może nas zregenerować i pozwala naprawdę odpocząć!

Speakingo opinie

Wybierz język angielski!

Jeśli dzięki tym pozytywnym angielskim przysłowiom (positive English proverbs) poczułaś się zmotywowana czy zmotywowany do nauki języka angielskiego, polecam oczywiście kurs języka angielskiego online Speakingo!

Nauka polega tu na rozmowie pełnymi zdaniami z komputerem czy aplikacją w telefonie, przez co jak dziecko przyswajasz całą potrzebną Ci gramatykę i słownictwo. Tak, to nie żart! Dzięki technologii rozpoznawania mowy Speakingo rozumie co mówisz, chwali lub poprawia. I nigdy nie odwołuje zajęć ani się nie niecierpliwi!

Kurs obejmuje wszystkie poziomy zaawansowania i wypróbować go można przez tydzień za darmo po kilkosekundowej rejestracji przyciskiem poniżej:

A jakie są Wasze ulubione, pozytywne angielskie przysłowia (positive proverbs in English)? Dopiszcie w komentarzach jeśli znacie jeszcze jakieś fajne, pozytywne angielskie przysłowia!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
the da coconut song, piosenka o kokosie
The Coconut Nut Song: Czy kokos to owoc?

Internet oszalał na punkcie Da Coconut song, w którym filipińscy piosenkarze pięknymi głosami śpiewają o kokosach. Poznaj kilka podstawowych słów o tym zdrowym i smacznym owocu! I posłuchaj jak mówi się po angielsku z orientalnym akcentem!

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!