samodzielna nauka jezyka angielskiego

Czy samodzielna nauka języka angielskiego jest możliwa?

W internecie zaleźć można wiele kursów języka angielskiego online, zachęcających do nauki języka angielskiego w domu. Czy jednak samodzielna nauka języka angielskiego jest w ogóle możliwa?


Samodzielna nauka angielskiego czy samodzielna nie-nauka?

Oczywiście samodzielna nauka języka angielskiego w domu, jak i każdego innego języka jest jak najbardziej możliwa. Świadczą o tym rzesze ludzi, którzy w ten sposób wyuczyli się języka. Jest natomiast jedno ale… wymaga to sporej dyscypliny!

Nie ma ustalonej godziny zajęć, nikt nie zapyta, czy wyuczyliśmy się słówek. Wolność wiąże się z odpowiedzialnością. Po początkowym okresie entuzjazmu, może nagle okazać się, że w ferworze innych aktywności zapominamy o nauce angielskiego w domu.

Jak nasza samodzielna nauka języka angielskiego może utrzymać tempo na przestrzeni miesięcy czy lat potrzebnych do wyuczenia języka obcego?

Z pomocą przyjść nam mogą nowe technologie.

internetowy angielski
Czytaj również: Internetowy angielski – czy nauka języka angielskiego online ma sens?

Samodzielna nauka angielskiego a nowe technologie

Oto kilka tricków, które mogą pomóc Ci w samodzielnej nauce języka angielskiego w domu:

  • Ustaw sobie codzienny alarm/przypomnienie w komórce, że właśnie wybiła godzina nauki angielskiego.
  • Instaluj angielskie wersje programów, szczególnie gier komputerowych.
  • Zapisz się do jednego z wielu serwisów wysyłających codziennie słówka i frazy do nauczenia (w praktyce tylko teoretycznie, ale zawsze można zmienić serwis, albo być w kilku na raz), na przykład Newslettera Speakingo przyciskiem poniżej (jeśli zarejestrujesz się na darmowy okres próbny, dostajesz go bezterminowo gratis).

  • Słuchaj anglojęzycznego radia w tle podczas pracy.
  • Pobierz aplikację Speakingo na telefon
  • Subskrybuj fanpage Speakingo na Facebooku poświęcony samodzielnej nauce języka angielskiego. Jeśli „lajkujesz” stronę do nauki języka angielskiego, na swojej ścianie otrzymywać będziesz nie tylko słówka, ale informacje o świeżych tekstach o nauce angielskiego, śmieszne filmiki i wszystko to, na czym opiera się samodzielna nauka języka angielskiego. Facebook ma specjalny algorytm dobierający treści wyskakujące na Twojej ścianie, więc jeśli coś Cię interesuje to lajkuj teksty i komentuj je, wtedy więcej podobnych wpisów Ci się wyświetli.
7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu
Patrz również: 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu.

Przeszkody jakie spotka samodzielna nauka języka angielskiego

Badania dowodzą, że samodzielna nauka języka angielskiego online może być bardzo skuteczna. Z kursami online i e-nauką jest jednak jeden poważny problem: ryzyko utknięcia.

Jeśli jakiś temat nie został przejrzyście wytłumaczony, lub jest szczególnie trudny, uczniowie często wpadają w frustrację i rezygnują z kursu.

Dlatego odpowiedzią jest tutaj: pytaj, pytaj, pytaj.

Jest wiele for internetowych poświęconych językowi angielskiemu, również zwykle jest możliwość komentowania i zadawania pytań pod publikowanymi tekstami.

Jeśli coś jest niejasne na moim blogu o nauce języka angielskiego online, lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś na dany temat, piszcie śmiało w komentarzach poniżej!

Z drugiej strony prawdopodobnie najlepszym wariantem jest połączenie samodzielnej nauki z pracą w grupie czy z nauczycielem. Nie trzeba ograniczać się do wyłącznie jednej metody nauki! Połączenie inspiracji płynącej z pracy z drugim człowiekiem oraz skuteczności i oszczędności płynących z nauki samemu jest świetnym pomysłem na szybkie postępy!

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Czytaj również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Największy problem związany z samodzielną nauką języka angielskiego zostawiłem jednak na koniec:

Samodzielna nauka języka angielskiego zwykle owocuje wyłącznie pasywną znajomością materiału

Mieliście może kiedyś wrażenie, że wszystko rozumiecie, ale nie potraficie niczego powiedzieć? Znacie wszystkie regułki gramatyczne, ale jakoś słowa nie chcą przejść Wam przez gardło?

To jest właśnie pasywna wiedza, którą daje szkolne zakuwanie pod egzaminy lub też często samodzielna nauka języka angielskiego z książki, audiobooków czy samo rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych w internecie.

Jeśli uczysz się wyłącznie „oczami”, niekoniecznie przełoży się to w płynność w rozmowie. Jeszcze nikt nie nauczył się jeździć na rowerze z podręcznika do aerodynamiki – aby zacząć mówić po angielsku musisz… zacząć mówić po angielsku!

W przeciwnym wypadku grozi Ci „syndrom Tarzana” 😉

angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś Tarzanem z języka angielskiego?

Jeśli chcesz mówić po angielsku, musisz zacząć… samodzielnie mówić po angielsku!

Musisz nauczyć swój mózg i gardło nowych zwyczajów. Jest to ogromna zaleta kursów językowych, na których uczniowie rozmawiają między sobą, niekoniecznie nawet z nauczycielem.

Jest to też coś, na co zwróci uwagę dobry korepetytor – nie będzie paplał całą lekcję, ale zmusi Ciebie do mówienia. Oczywiście dobrze jest też, żeby ktoś nas poprawiał – w przeciwnym wypadku możemy utrwalić błędy. A raz wyuczony zły nawyk bardzo trudno wyplenić…

Czy znaczy to, że samodzielna nauka języka angielskiego musi skończyć się porażką?

Speakingo opinie

Samodzielna nauka angielskiego, która naprawdę uczy mówić

Z pomocą znowu przyjść nam mogą nowe technologie. Kurs języka angielskiego online Speakingo wykorzystuje nowoczesną technologię rozpoznawania mowy, dzięki której możesz rozmawiać z komputerem jak z nauczycielem! Okazuje się, że gadanie do swojego komputera to wcale nie szaleństwo!

Co więcej, program metodyczny kursu zbudowany jest na bazie 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala Ci zrozumieć około 90% wszystkich konwersacji w tym języku. Oprócz tego zawiera również całą potrzebną Ci gramatykę. Co najważniejsze jednak, nie uczysz się suchej teorii, nie zakuwasz nudnych list słówek – które potem bardzo trudno „z biegu” zastosować poprawnie w praktyce – lecz uczysz się całych, poprawnych zdań, odpowiednich dla każdego poziomu zaawansowania.

Metodyka oparta na metodzie bezpośredniej zmusza do mówienia niemalże w automatyczny sposób. Dzięki takiemu treningowi, w rzeczywistej sytuacji komunikacyjnej nie będziesz zastanawiać się nad regułkami, tylko po prostu odpowiesz – w końcu tyle razy robiłaś czy robiłeś to już z komputerem w domu albo na telefonie!

Po prostu uczysz się języka angielskiego jak dziecko uczące się mówić – słuchasz i mówisz! A komputer cierpliwie słucha, chwali lub poprawia. Bez stresu, z anielską cierpliwością!

Jak wygląda nauka języka angielskiego ze Speakingo dowiesz się z poniższego filmiku:

Czy koniec końców samodzielna nauka języka angielskiego jest więc możliwa?

Reasumując, samodzielna nauka języka angielskiego jest jak najbardziej możliwa!

Dzięki znajomości języka angielskiego masz dużą szansę dostać lepszą pracę, możesz swobodnie podróżować po całym świecie, otrzymujesz dostęp do praktycznie nieograniczonej wiedzy w internecie. Nauka angielskiego jest również zdrowa – chroni mózg i polepsza jego funkcjonowanie!

Jeśli zdecydujesz się na naukę przez internet ważne jest jednak, by nie skończyła się jednak jedynie pasywną znajomością języka obcego, co wymaga zręcznego doboru skutecznych, nowoczesnych metod i technologii. Na przykład skutecznego i przyjemnego kursu języka angielskiego online Speakingo! 🙂


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A jak Waszym zdaniem najlepiej samodzielnie nauczyć się języka angielskiego? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach [oczywiście reklamy będą usuwane].

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!