Strach przed matematyką to najczęstszy problem dzieciaków w szkole. Zobacz, jak pomóc dziecku ze strachem przed matematyką.
Oj ta matematyka!
Matematyka, matma, majza, mata – ma wiele określeń, ale za to jedno straaaszne oblicze. Na samą myśl o niej ludziom robi się słabo i mają ochotę uciekać, gdzie pieprz rośnie. Strach przed matematyką przejmuje nad nimi kontrolę.
Jak pokonać lęk przed matematyką?
Najchętniej bym powiedziała – daj spokój! Nie ma się czego bać!
Ale wiem, że tak to nie zadziała.
Skąd bierze się strach przed matematyką?
Strach wzbudza często nie przedmiot, a nauczyciel. Nauczyciel, który nie potrafi odpowiedzieć na pytania ucznia. Nauczyciel, któremu elastyczność umysłu zesztywniała, przez co nie potrafi wyjść poza utarty, “sprawdzony” sposób tłumaczenia i w odpowiedzi na pytania ucznia mówi wciąż to samo tylko głośniej i ostrzej.
Szczerze przyznam, że zaczęłam trochę bardziej rozumieć takich nauczycieli, gdy usłyszałam jak mało mają czasu na przerobienie całego materiału. Oni naprawdę starają się, jak mogą, przekazać wiedzę w najlepszej formie. Właśnie dlatego używają uniwersalnego sposobu tłumaczenia.
Niestety, uniwersalność się tutaj nie sprawdza i duża część uczniów nie rozumie tego, co nauczyciel mówi i to ich coraz bardziej zniechęca do matematyki. A matma przecież jest z nami od samego początku nie tylko szkoły, ale i życia!
Tuż po pierwszym oddechu nasze ciało jest ważone i mierzone. Później używamy liczb do określenia wielkości stopy, by kupić buty. I żeby je kupić, to uczymy się najpierw znaczeń monetarnych, które też są liczbami, jakby nie patrzeć. ◡̈
Następnie w szkole, w najmłodszych klasach, zaczynamy liczyć, rozwiązywać jakieś proste zadania, a nawet wyznaczamy jakiś iks. Zupełnie nie rozumiejąc, co robimy i po co, ale pani rysuje uśmiechnięte słoneczka w zeszycie, rodzice są zadowoleni ze zdolnego dziecka. No fajnie.
Później zaczynają się, tzw. abstrakcje – przerażająca algebra (więcej iksów i igreków) i jeszcze te funkcje (po co one komu?).
Zaczynamy się zastanawiać nad sensem – po co ten iks, o co chodzi z funkcjami? Przecież wszyscy mówią, że mamy się tego uczyć, bo przyda nam się w życiu! Ale jak to przenieść na życie codzienne? I dlaczego nauczyciel nie tłumaczy (ale to już sobie wyjaśniliśmy wyżej). Totalna abstrakcja. Z czasem jest tylko gorzej, a nauczyciele nie odpowiadają na pytania klarownie. Pojawia się w nas nie tylko opór i niechęć, ale i strach przed matematyką. Do tego jeszcze na prośbę o wytłumaczenie zadania dostajemy znów te same słowa (tylko trochę głośniej i bardziej szorstko), których nie zrozumieliśmy już za pierwszym razem.
Strach przed matematyką – jak się go pozbyć?
Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które boi się matematyki, zacznij od tego, żeby spróbować je zrozumieć. Prawdopodobnie dziecko samo nie wie, skąd się bierze ta emocja. Rodzic, który również się denerwuje na dziecko z powodu matematyki tylko wzmacnia w nim ten lęk przed matematyką. Spróbuj więc spojrzeć na swoje dziecko inaczej, spróbuj je zrozumieć. Ono nie jest winne tego, że nauczyciel nie mówi w “jego języku”.
Osobiście używam określenia “podstawa wszystkiego” zamiast “królowa nauk”, ponieważ określenie “królowa” kojarzy się jednak z czymś mocarnym i lekko zatrważającym – i to również proponuję Tobie. Zrób z matematyki coś przystępnego , coś codziennego, np. w grach i zabawach matematycznych. Spróbuj pokazać dziecku, że matematyka otacza nas wszędzie, np. będąc na zakupach zwróć uwagę na wielkie promocyjne plakaty i pobaw się w liczenie procentów. To jest właśnie matematyka w życiu codziennym.
Gdy byłam dzieckiem bardzo lubiłam “samochodową” zabawę, która polegała na tym, że dodawałam i mnożyłam cyfry na tablicach rejestracyjnych samochodów przed nami. Może i Twoje dziecko polubi tę zabawę? ッ
Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie dla dziecka dodatkowej pomocy z zewnątrz. Korepetytorzy to często osoby, które mają zamiłowanie do matematyki i z chęcią dzielą się swoją wiedzą z innymi. Prowadzą indywidualne zajęcia, co pomaga w skoncentrowaniu się na potrzebach ucznia. Korepetytorzy mają też tą przewagę, że raczej nie są zmęczonymi pracą nauczycielami i mają świeższe, bardziej elastyczne umysły, dzięki czemu potrafią dostosować sposób tłumaczenia do każdej osoby!
Jeśli natomiast jesteś taką osobą, która czuje strach przed matematyką, to zapraszam do siebie na lekcje. Oswajanie ludzi z tym przedmiotem idzie mi bardzo dobrze. Tobie też postaram się pomóc! ♡
Strach przed matematyką – pozbądź się go ze mną!
Jestem Adrianna ? – matematyczka z zamiłowania i wykształcenia. Studia matematyczne były moim dziecięcym marzeniem, które udało mi się spełnić na Uniwersytecie Opolskim. W międzyczasie studiowałam również na Universidade de Évora w Portugalii oraz na Università del Salento we Włoszech.
Korepetycji z przyjemnością udzielam od około 10 lat (z szerokiego zakresu – od pierwszych klas podstawówki aż do końca szkoły ponadpodstawowej) i sprawia mi to niezłą frajdę. Szczególnie, gdy widzę, jak uczniowie stają się coraz pewniejsi na lekcjach. Przygotowuję również do egzaminów 8-klasisty oraz maturalnego. A jak dostaje wiadomości o wynikach (np. taką, jak poniżej poniżej), to skaczę z radości. 😀 ? Sukcesy uczniów są poniekąd moimi sukcesami i pokazują, że ta praca ma sens. Więc chcę przekazywać swoją wiedzę, jak najszerszemu gronu odbiorców! ?
Jak przezwyciężam strach przed matematyką u uczniów?
Matematyka jest bardzo ciekawa i można naprawdę na wiele ciekawych (lub nie ?) sposobów ją opowiedzieć, czy jej nauczyć. I to właśnie staram się robić podczas zajęć – pokazywać różne sposoby rozwiązywania zadań, żeby uczeń mógł wybrać “swój sposób”. Oczywiście wszystko jest w ramach klucza odpowiedzi, żeby jednak oceny z klasówek i wyniki egzaminów były bardzo dobre. ?
Podczas lekcji używam tableta graficznego, dzięki czemu uczeń widzi na monitorze to, co piszę i rysuję. Używam kolorów, by łatwiej mu się było połapać w tym, co się dzieje oraz podkreślam ważne rzeczy.
Co ważne, lekcje prowadzę w formule 1 na 1. Staram się poznać dziecko na tyle, żeby wiedzieć w jaki sposób się z nim komunikować. Gdy widzę, że dziecko jest zestresowane albo zwyczajnie boi się zadawać pytania (co jest dosyć częste w przypadku lekcji matematyki), to tak prowadzę zajęcia, by jak najszybciej pozbyć się tego strachu.
Z doświadczenia widzę, że uczenie z pozycji bardziej koleżeńskiej niż nauczycielskiej przynosi bardzo dobre rezultaty. Strach przed matematyką z czasem odchodzi w niepamięć, a w jego miejsce pojawia się często zwyczajna radość na lekcję matematyki (ze mną). Oczywiście, gdy trzeba, przywołam ucznia do porządku. Jak to się mówi – na głowę nie da sobie wejść ?
Czy już wiesz jak pokonać strach przed matematyką? Jeśli nie, to zapraszam na korepetycje!
Rok szkolny tuż tuż. Nie ma co czekać, aż brzuchy znowu zaczną boleć przed pierwszą kartkówka. Strach przed matematyką niech przestanie być Ci straszny! Zacznij sobie z nim radzić już od samego początku roku szkolnego!
Bardzo chętnie Tobie lub Twojemu dziecku w tym pomogę! Zapraszam na indywidualne korepetycje z matematyki online lub we Wrocławiu na miejscu z dojazdem do korepetytora (czyli do mnie 🙂 od września! Cena to orientacyjnie 100zł za godzinę (ale nie jest to sztywna sprawa. Możemy się dogadać 🙂 Korepetycje z matematyki udzielam oczywiście po polsku.
Pozdrawiam cieplutko!
Adrianna Szymanowicz
Pisz śmiało:
adaszymanowicz@gmail.com
tel. 578 413 815
lub na messengerze 🙂
Do zobaczenia! 🙂