angielskie nastolatki

Angielskie nastolatki najgorzej w Europie znają języki obce

Stresujesz się, że kaleczysz mówiąc po angielsku? Pamiętaj, że Anglik z którym rozmawiasz w ogóle nie zna języków obcych. Na egzaminach angielskie nastolatki wypadły najgorzej w Europie!


Angielskie nastolatki w zaklętym kręgu

Angielskie nastolatki łapią się w tak zwany “zaklęty krąg jednojęzyczności”.

Wdaje im się, że skoro wszyscy na całym świecie mówią po angielsku, to nie muszą uczyć się języków obcych. Nie wychodzi im to jednak wcale na dobre.

Chociaż teoretycznie angielskie dzieci uczą się w szkole języka francuskiego, nie odnoszą na tym polu większych sukcesów. Spośród czternastu przebadanych krajów, w testach European Survey on Language Competences (ESLC) z czytania, pisania i słuchania w języku obcym, angielskie nastolatki zajęły najgorsze miejsce.

dzień w angielskiej szkole podstawowej
Patrz również: Dzień w angielskiej szkole podstawowej.

Angielskie nastolatki z najgorszymi ocenami w Europie

Spośród 1444 przebadanych uczniów tylko 11% angielskich nastolatków potrafiło “niezależnie” pisać w tym języku obcym. Dla porównania średnia w pozostałych krajach dla tego poziomu kompetencji językowej to 40%.

Najwyższe oceny z czytania po francusku dostało tylko 9.2% angielskich uczniów, co również jest najniższym wynikiem w Europie.

Co ciekawe, drugie miejsce od końca zajęli właśnie Francuzi. Ci najwyraźniej też sądzą, że cały świat powinien mówić w ich języku.

angielskie nastolatki
Czytaj również: Jak zostać nauczycielem szkolnym w Wielkiej Brytanii?

Nauka języków obcych dobrze wpływa na gospodarkę

Z nowego raportu British Academy wynika jednak, że ich nieuctwo językowe negatywnie wpływa na brytyjską gospodarkę. Prof. Nigel Vicent stwierdził bez ogródek „To oczywiste, że przed Wielką Brytanią jest jeszcze długa droga, zanim dogonimy naszych europejskich sąsiadów i międzynarodową konkurencję (…) Języki są niesłychanie ważne dla zdrowia i bazy badawczo-edukacyjnej, konkurencyjności Wielkie Brytanii, dla jednostek jak i całego społeczeństwa”.

W raporcie czytamy również, że wraz z rozwojem stosunków międzynarodowych, Anglicy uczyć powinni się nie tylko języka mandaryńskiego, arabskiego i rosyjskiego, ale również tureckiego, farsi i… polskiego.

poziomy angielskiego, gospodarka kraju, ekonomia, patriotyzm
Patrz również: Wyższy poziom angielskiego to bogatsza gospodarka kraju!

Co na to ministerstwo edukacji?

Brytyjskie ministerstwo edukacji obiecuje zająć się problemem „chronicznego braku zainteresowania nauką języków obcych w szkole”. Dopiero w 2014 roku został wprowadzony obowiązek nauki języka obcego we wszystkich angielskich szkołach podstawowych.

Czy jest się więc czego wstydzić?

Polska natomiast znajduje się w czołówce krajów mówiących po angielsku. Dlatego nie ma się czego wstydzić – nawet jeśli czasem zdarzy nam się popełnić jakiś tzw. „błąd gramatyczny”, to i tak jest to oznaka tego, że jesteśmy lepiej wykształceni.

W odróżnieniu od naszego anglojęzycznego rozmówcy, my potrafimy posługiwać się jakimś językiem obcym!

co można robić gdy się nudzi w domu, nuda, angielski
Patrz również: Amerykańska nastolatka radzi co można robić, gdy się nudzi w domu.

Chcesz poprawić polskie statystyki znajomości języka angielskiego?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Szokujące informacje? A jakie są Wasze doświadczenia z brytyjskim systemem oświaty? Podzielcie się wiadomościami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
błędy native speakerów
10 błędów native speakerów

Tak jak Polak może niepoprawnie posługiwać się językiem polskim, tak samo angielski czy amerykański native speaker może kaleczyć język angielski. Dlatego poznaj tych 10 błędów, których nauczyć się możesz od native speakerów!

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!