dzień św patryka, patron irlandii, st patricks day saint,

Pijany dzień św. Patryka (St. Patrick’s Day), patrona Irlandii

Zobacz, jak 17 marca w Irlandii i USA obchodzi się dzień św. Patryka (St. Patrick’s Day) oraz jakie są korzenie tej ciekawej tradycji.

Na zdjęciu: Dzień św. Patryka. Dzień, w którym wszyscy są Irlandczykami.

Kim był św. Patryk?

Święty Patryk urodził się w IV wieku w Anglii, w rzymsko-brytyjskiej rodzinie. Według legendy jako nastolatek został porwany przez irlandzkich najeźdźców, po czym jako niewolnik musiał wypasać tam owce. Wtedy to ukazał mu się Bóg i wskazał drogę ucieczki z powrotem do Anglii.

Święty Patryk jednak po jakimś czasie wrócił jednak do Irlandii z misją nawrócenia kraju na chrześcijaństwo. Mówi się, że „przegonił z wyspy węże” – chociaż wiadomo, że nigdy tych gadów na zielonej wyspie nie było. Chodzi tu oczywiście o pogan.

W uznaniu za swe zasługi za krzewienie chrześcijaństwa na niełatwym gruncie, z czasem został świętym i patronem Irlandii.

dzień św patryka, patron irlandii, st patricks day saint, historia
By uhonorować moje przegonienie węży z Irlandii błagam was, byście malowali się na zielono i wymiotowali na ulicach (angielski oryginał napisany troszkę po staroangielsku: nie mówi się już thee tylko you, ani thyselves tylko yourselves, natomiast beseech wyszło już praktycznie z użycia.)

Kiedy wypada święto św. Patryka?

Według podań Święty Patryk umarł 17 marca. Dlatego też święto św. Patryka wypada właśnie 17 marca.

Swoją drogą Paddy jest zdrobniałą wersją imienia Patrick, dlatego zamiast Saint Patrick’s Day mówi się czasami St. Paddy’s Day.

St Patricks’ s Day, St. Patrick’s Day czy Saint Patrick’s Day?

Nie ma tu zgody wśród anglojęzycznych edytorów, więc możemy spokojnie przyjąć, że wszystkie te formy są poprawne. Saint (wym: saant) znaczy „święty” i zawsze można napisać to słowo w pełnej, nie skróconej formie. Jeśli chodzi o konkretnego świętego, wtedy Saint piszemy wielką literą. W skrócie natomiast zwykle dajemy kropkę. Niektórzy lingwiści jednak powiedzą, że kropki nie trzeba, ponieważ t jest ostatnią literą słowa saint.

dzień św patryka, patron irlandii, st patricks day saint, dom
Wyjście (na) dzień św. Patryka. Wracanie do domu w dzień św. Patryka.

Dzień świętego Patryka — irlandzkie czy amerykańskie święto?

Pierwsze obchody St. Patric’s Day miały miejsce w… Ameryce. W okolicach 1700 roku był to… protest irlandzkich żołnierzy w Nowym Jorku przeciwko okupacji Irlandii przez Anglię1. Jeszcze do niedawna podczas „The Troubles” (problemy), czyli walki o niepodległość Irlandii Północnej organizatorami parad byli terroryści z IRA.

Co ciekawe, Saint Patrick’s Day jest dużo popularniejszym świętem w Stanach Zjednoczonych niż w Irlandii. W ten dzień okazuje się, że każdy biały Amerykanin ma irlandzkiego przodka, tak więc jego obowiązkiem jest ubrać się na zielono i upić do nieprzytomności, a potem jeździć autem po pijaku i/lub wdać się w jakąś burdę. Szacuje się, że co roku na Saint Patrick’s Day Ameryka traci 160 miliardów dolarów….

dzień św patryka, patron irlandii, st patricks day saint, usa, ameryka
Dzień św. Patryka w Ameryce. Tymczasem w Irlandii.

W Saint Patrick’s Day musisz wiedzieć co to są shamrock, shillelaghs i shenanigans oraz kto to leprechaun!

A teraz kilka słówek, które przydadzą Ci się raczej tylko na obchodach St. Patric’s Day.

Co to jest shamrock?

Shamrock to trójlistna, irlandzka koniczyna, symbol tej wyspy. Ale nawet jeśli znajdziesz się kiedyś na wsi i zapragniesz użyć słowa „koniczyna”, to po angielsku jest to clover. Shamrock jest jednym z rodzajów clover.

irlandia, alkoholowa joga
Patrz również: Patoświęta z Irlandczykami: Dropkick Murphys (Season’s Upon Us)

Co to jest sheilelaghs?

Sheilelaghs („szilejli”) to kolejny symbol Irlandii, a tym samym obchodów dnia św. Patryka. Sheilelaghs to, nic innego jak, charakterystyczna pałka z okrągłą końcówką, którą kiedyś używano do rozwiązywania sporów. Taki folkowy bejzbol.

Co to znaczy shenanigans?

To potoczne, wielofunkcyjne słowo, które znaczyć może przekręty i machlojki, ale w kontekście obchodów dnia św. Patryka chodzi raczej o różne żarty, wybryki i ogólną błazenadę. A przy tak suto zakrapianym święcie, o coś takiego nietrudno!

dzień św patryka, patron irlandii, st patricks day saint, piss
Zasmuca mnie myśl, że będzie to być może pierwszy dzień św. Patryka, którego nie będę oddawać z Tobą publicznie moczu.

Kim jest leprechaun?

Leprechaun natomiast to jest… leprechaun (wym: leprekoon), czyli charakterystyczny skrzat z folkloru irlandzkiego – oczywiście ubrany na zielono. Leprechauny są kumplami elfów i szewcami, a w kieszeni mają zawsze dwie monety. Srebrna moneta służy leprechaunowi do płacenia. Jest jednak pewien niuans – dzięki magicznej mocy po dobitym targu zawsze wraca do kieszeni leprechauna. Tej złotej używa zaś, by wykupić się, jeśli ktoś pochwyci tego 90 centymetrowego skrzata. Oczywiście ona również nie przyda się porywaczowi, ponieważ wkrótce zamienia się w popiół.

Leprechauny znają miejsca, w których zakopane są skarby, niechętnie jednak zdradzają ich położenie. Stąd wzięło się powiedzenie, że garniec skarbów leprechauna leży „po drugiej stronie tęczy” – to znaczy jest nie do zdobycia. Jeśli ktoś użyje jednak angielskiego idiomu:

  • He found the pot of gold at the end of the rainbow.

(On znalazł garnek złota na końcu tęczy.)

To znaczy, że spełniło się jego marzenie (niekoniecznie tylko w aspekcie finansowym), które wydawało się wszystkim niemożliwe do zrealizowania.

dzień św patryka, patron irlandii, st patricks day saint, leprechaun
Ten leprechaun był pyszny.

Zwroty i cytaty po angielsku na St Patrick’s Day

Możesz też błysnąć którymś z angielskich zwrotów lub cytatów, które znaleźć można często na okolicznościowych pocztówkach czy memach:

  • St. Patricks Day is like Valentines’s Day for people who love whiskey and bad decisions.

Dzień św. Patryka jest jak Walentynki dla ludzi, którzy uwielbiają whiskey i złe decyzje.

[W Irlandii jest whiskey, natomiast whisky jest w Szkocji.]

  • Let’s make some poor decisions on St. Patrick’s Day – as we do every day.

Podejmijmy jakieś „biedne” (złe) decyzje w dzień św. Patryka – jak robimy to co dzień.

  • There’s no gentle way to tell you that you’re the designated driver on St. Patrick’s Day.

Nie ma łagodnego sposobu powiedzenia Ci, że jesteś osobą-wybraną-do-nie-picia-by-zawieźć-po-imprezie-resztę-ekipy-do-domu (designated driver, czasami w skrócie DD) na dzień św. Patryka.

[Patrz również: Alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!]

  • I went drinking on St. Patrick’s Day, so I took a bus home… That may not be a big deal to you, but I’ve never driven a bus before!

Poszedłem pić w dzień św. Patryka, wróciłem więc do domu autobusem… Być może dla Ciebie to drobnostka, ale ja nigdy do tej pory nie kierowałem autobusem (zwróć uwagę na poprawne w opowiadaniu o dotychczasowych doświadczeniach zastosowanie czasu present perfect)!

  • May Siri be able to decipher your slurred requests for bar locations this St. Patric’s Day!

Oby Siri (rozpoznawanie komend głosowych w telefonie) była w stanie rozszyfrować twe bełkotliwe zapytania o lokalizacje knajp w ten dzień św. Patryka!

  • Happy St. Patric’s Day to my friends who are Irish, Catholic and/or alcoholic!

Szczęśliwego dnia św. Patryka moim przyjaciołom, którzy są Irlandczykami, katolikami i/lub alkoholikami!

irlandzkie przysłowia, aforyzmy, cytaty, mądrości, angielski, irlandia
Patrz również: Irlandzkie przysłowia po angielsku i polsku.

Byliście kiedyś może na obchodach dnia św. Patryka w Irlandii lub USA? I jak było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Mów po angielsku jak św. Patryk!

Hmm, a może lepiej nie – w końcu mówił językiem staroangielskim, który przypomina raczej dzisiejszy… język niemiecki niż angielski!

Współczesnego angielskiego, dziś języka całego świata, możesz nauczyć się łatwo i przyjemnie na kursie języka angielskiego Speakingo!

Nauka polega tu na rozmowie po angielsku z telefonem lub komputerem, który rozumie Cię, chwali i poprawia. Słuchasz native speakera, oglądasz śliczne zdjęcia i rozmawiasz na swoim poziomie zaawansowania – a całe zawarte na kursie słownictwo i najważniejsze słówka same wchodzą Ci do głowy i to w poprawnym kontekście!

Zresztą najlepiej zarejestruj się sama lub sam i sprawdź, czy pasuje Ci taka metoda nauki angielskiego!

Pierwszy tydzień nauki, test poziomujący i dyktando oraz listę 2000 najpopularniejszych słów dostajesz zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!


Zapisz się na kurs języka angielskiego Speakingo!

Chcesz mówić jak Anglicy? Zacznij mówić jak oni!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!