Wyjeżdżasz za granicę? A może po prostu napisałeś w CV, że znasz angielski? Spodziewaj się rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku! Co powiedzieć na rozmowie rekrutacyjnej i jakich typowo angielskich zwrotów użyć, żeby dostać wymarzoną pracę?
Na obrazku:
- Tak więc opowiedz nam trochę o sobie.
- Wolałbym nie, naprawdę potrzebuję tej pracy.
Rozmowa o pracę po angielsku
Były czasy, gdy liczył się „papier”. Certyfikat poświadczający znajomość języka angielskiego otwierał drogę do kariery. Dziś coraz więcej ludzi, szczególnie rekruterzy, zna język angielski. Wiedzą też, że papier wszystko przyjmie…
Dlatego nie ma co się dziwić, że jeśli pochwalimy się w swoim CV znajomością języka angielskiego, część – jeśli wręcz nie całość – rozmowy o pracę może odbyć się po angielsku!
W tym tekście opowiemy sobie jak przygotować się do rozmowy o pracę po angielsku, poznamy kilka przydatnych fraz tak, żeby praca Twoich marzeń stała się rzeczywistością!
List motywacyjny i CV po angielsku
Zanim jednak dojdzie do rzeczonej rozmowy rekrutacyjnej po angielsku, musimy wysłać list motywacyjny i CV po angielsku. Szczególnie jeśli aplikujemy o pracę w Anglii dobrze wiedzieć, że „CV po angielsku” to nie tylko przetłumaczone słowa! Inny jest cały układ i logika naszego Resume.
Jest to na tyle obszerny temat, że jak napisać dobre CV po angielsku opowiadam w osobnym tekście:
Można również zastanowić się, czy warto wpisywać do CV kursy online. Moim zdaniem jak najbardziej!
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku?
Jak do każdego ważniejszego wydarzenia w życiu, dobrze starannie przygotować się również do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku.
Oczywiście warto przestudiować stronę internetową firmy, by poznać ich etos i filozofię pracy.
Dobrze jest zadać sobie w głowie pytania, jakie możemy usłyszeć.
Jakich odpowiedzi pracodawca oczekuje?
Jeśli natomiast rozmowa kwalifikacyjna ma odbyć się po angielsku, dobrze jest oczywiście posprawdzać kluczowe dla branży słowa. Te jednak prawdopodobnie już znasz.
Dlatego dobrym pomysłem będzie zrobić sobie szybką powtórkę z mówienia po angielsku – najlepiej na kursie języka angielskiego online Speakingo oczywiście!
Jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną w Anglii?
To nie jest tak naprawdę tak błahe pytanie jak by się mogło z pozoru wydawać.
Pierwsze wrażenie pełni kluczową rolę, a jak to mówią „piszą nas jak nas widzą”. Nie znaczy to, że musimy ubierać się sztywno i nienaturalnie. Dobrze jednak odrobinę o tym pomyśleć, żebyśmy dobrze siebie reprezentowali, by nasza osoba była wiarygodna i spójna – miała swoją integrity jak to mówią angielscy dżentelmeni.
Z kulturowych spraw warto też wiedzieć, że w Anglii dżinsy uchodzą za strój nieformalny. Podczas gdy w Polsce był to zawsze symbol zachodniego luksusu, w Anglii to raczej symbol zbyt kowbojskiego wyluzowania.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku
Poniżej kilka przydatnych zwrotów na rozmowę kwalifikacyjną po angielsku. Nie traktuj ich zbyt dosłownie, oczywiście wszystko musi wydarzyć się w odpowiednim momencie i kontekście. Myślę jednak, że „przerobienie” poniższych zwrotów może przydać Ci się na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku! Tłumaczenia jak zwykle dosyć dosłowne a nie piękne, ponieważ jak by nie było to strona do nauki języka angielskiego!
Jak zacząć rozmowę kwalifikacyjną po angielsku?
Zacznij rozmowę kwalifikacyjną od uprzejmego przywitania po angielsku, na przykład:
- How are you today?
(Jak się dziś masz/Państwo miewacie?)
- I’m pleased to meet you!
(Miło mi Pana/Państwo/Ciebie/Was poznać!)
Następnie podziękuj za możliwość wzięcia udziału w tej rozmowie kwalifikacyjnej
- Thank you for taking the time to meet with me today.
(Dziękuję, że „wzięliście”/poświęciliście czas na spotkanie się ze mną dziś.)
- I really appreciate being considered for this role.
(Naprawdę doceniam bycie wziętym pod uwagę do tej pracy/stanowiska.)
Następnie pokaż, że „odrobiłeś swoje zadanie domowe” – poznałeś firmę. Pochwal się też, jeśli znasz kogoś, kto pracuje w firmie – osobiste polecenie w Anglii jest jeszcze ważniejsze niż w Polsce. Cały świat działa w oparciu o „znajomości”!
- I was so excited when _____ told me this position was open!
(Byłem bardzo podekscytowany, gdy _____ powiedział mi, że jest wakat na tę pracę/stanowisko.)
- I’ve done a lot of research already, and I’m excited to learn more about your company from you.
(Sprawdziłem/czytałem/szukałem już wiele informacji jestem podekscytowany by dowiedzieć się więcej na temat Waszej firmy od Was/Państwa.)
Pamiętaj, żeby w Anglii swój kulturowo naturalny entuzjazm podnieść o 500%, bo inaczej wyjdziesz na niezainteresowanego gbura!
Część główna rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku
Następnie przechodzimy do ataku, czyli bezczelnie się chwalimy. Szczególnie w Anglii ludziom nie brak wiary w siebie, więc to co jako Polak możesz uznać za przyzwoitość, tam odebrane zostać może jako brak kompetencji.
- I’ve reviewed the job description, and it aligns well with my experience and qualifications. I’m looking forward to talking more about these with you.
(Otrzymałem opis pracy i dobrze pasuje do mojego doświadczenia i kwalifikacji. Chętnie szczegółowo porozmawiam o tym z Państwem.)
Na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku musisz koniecznie wyjaśnić, co wniesiesz do firmy. I to konkretnie, cyfry i procenty są super!
- In previous roles, here’s what I’ve done ___ and this is how I will add value to your company.
(Oto co robiłem w moich poprzednich pracach _____ a w ten sposób dodam wartość/pzyniosę pożytek Waszej firmie.)
W Anglii szczególnie zwracają uwagę na to, czy potrafisz pracować w zespole.
- I consider working with others to be one of my strengths.
(Uważam, że praca z innymi jest jedną z moich silnych stron.)
Nawet jeśli to tylko wakacyjna praca w Anglii, na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku musisz powiedzieć, że to Twoja praca marzeń i chcesz spędzić w niej resztę życia! Anglicy są przyzwyczajeni do kłamania… 😉 To w tej właśnie pracy chcesz rozwijać się zawodowo i osobiście!
- This role aligns with my long-term goals, and I’d really like to continue to build my career at this company.
(To stanowisko wpisuje się w moje długoplanowe cele i naprawdę chciałbym budować swoją karierę w tej firmie.)
- I’m always looking to build my skills, and I’ve recently ____ (taken a course, read a book, studied a subject, etc.) which I think has really sharpened my edge in this field.
(Zawsze szukam możliwości rozwijania swoich umiejętności, ostatnio – zrobiłem kurs, przeczytałem książkę, studiowałem jakiś temat/przedmiot itd. – co moim zdaniem naprawdę wyostrzyło moje zrozumienie na tym polu.)
Pytania rekrutacyjne na rozmowie kwalifikacyjnej
W części głównej rozmowy rekrutacyjnej spodziewać się również możemy pytań.
Oczywiście każde stanowisko będzie miało charakterystyczne dla siebie pytania rekrutacyjne. Oczywiście należy na nie wyczerpująco i rzeczowo odpowiedzieć, by dowieść swoich kompetencji zawodowych.
Warto jednak skoncentrować się nie tylko na samych pytaniach, ale wpleść w naszą wypowiedź praktyczne przykłady z naszej kariery zawodowej. Nie wystarczy powiedzieć, że jesteś świetnym kandydatem na to stanowisko – musisz wyjaśnić dlaczego. Oczywiście w uzasadnieniu „odhaczasz” punkty wyszczególnione w ofercie pracy!
Użyj przykładów z życia wziętych, barwnie opowiedz o swoich sukcesach na podobnym stanowisku czy przy podobnych zadaniach.
Historie te muszą mieć związek z tym, czym zajmuje się i czego potrzebuje firma, w której pracę chcesz uzyskać.
Koniecznie z mierzalnymi efektami – na przykład:
- I increased sales by ten per cent.
(Zwiększyłem sprzedaż o 10%.)
- I developed an app for Google, which has been downloaded a million times.
(Stworzyłem aplikację mobilną dla Googla, która została pobrana milion razy.)
Mówimy tu o zamkniętej przyszłości dlatego używamy w tym przypadku czasu simple past. Dlaczego w tym ostatnim zdaniu jednak jego pierwsza część jest w czasie simple past, a druga w czasie present perfect?
Dowiesz się tego z poniższego tekstu: Czy różnica między czasem simple past a czasem present perfect może zabić?
Jak zakończyć rozmowę kwalifikacyjną po angielsku?
Gdy już odpowiedzieliśmy na pytania rekruterów, pora byśmy to my zadali pytania.
Oczywiście powinny one dowieść naszego entuzjazmu i żywego zainteresowania firmą, w której chcemy pracować. Dowodzimy w ten sposób naszych kompetencji społecznych – to znaczy, że da się nas lubić i przyjemnie się będzie z nami współpracowało, co wcale nie jest takie bez znaczenia, szczególnie w Anglii.
Tak więc pod koniec rozmowy rekrutacyjnej możesz ładnie zapytać po angielsku:
- I’ve done a lot of research about this organization, and I really love _____ about you. Can you tell me more about _____?
(Wiele czytałem o tej organizacji i naprawdę podoba mi się w Was to, że _____ Czy moglibyście powiedzieć mi więcej o _____?)
- Can you tell me more about the goals the company is trying to meet this quarter?
(Czy moglibyście mi powiedzieć coś więcej o celach jakie firma chce osiągnąć w tym kwartale?)
- I would love to work here because _____.
(Chciałbym u Państwa pracować ponieważ _____)
- The position sounds like a great fit. I’m ready for next steps, so please let me know if you need anything else from me.
(Stanowisko wygląda na świetnie dopasowane do mnie. Jestem gotowy podjąć kolejne kroki, tak więc powiedzcie proszę jeśli potrzebujecie czegokolwiek więcej ode mnie.)
- Thanks again for taking the time to chat today! Have a great rest of your day.
(Jeszcze raz dziękuję za czas poświęcony na rozmowę! Miłej reszty dnia!)
Koniec rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku to nie koniec procesu rekrutacji!
Dobrze jest wykazać się „proaktywną” postawą i nie czekać na „gwiazdkę z nieba”, lecz samemu „przypomnieć się” rekruterom. Nie nachalnie oczywiście, ale z pewnością nie zaszkodzi krótka wiadomość czy email, w którym potwierdzamy, jak bardzo podobało się nam na rozmowie kwalifikacyjnej:
- I really enjoyed learning more about this role. Thank you so much for taking the time to talk today.
(Naprawdę podobało mi się dowiadywanie o tym stanowisku. Dziękuję bardzo za poświęcony mi czas na rozmowę dziś.)
- As I mentioned, after learning more about your operations I strongly believe my qualifications make me an excellent fit for this role.
(Jak już wspomniałem, po tym gdy dowiedziałem się więcej na temat tego jak funkcjonujecie silnie/głęboko wierzę, że za sprawą swoich kwalifikacji świetnie nadaję się na to stanowisko.)
- Please don’t hesitate to reach out if you have any further questions about my experience, or if you’d like to schedule another time to chat.
(Proszę nie wahać się i skontaktować się ze mną jeśli będziecie mieli dalsze pytania w kwestii mojego doświadczenia, lub jeśli chcielibyście umówić się na kolejną rozmowę/pogawędkę.)
- I’d be thrilled to work with this organization.
(Jestem podekscytowany na samą myśl o pracy dla Państwa firmy.)
Jak płynnie mówić po angielsku na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa o pracę sama w sobie jest stresująca. A co dopiero jeśli nasza rozmowa kwalifikacyjna ma obyć się po angielsku! Kiedy staramy się sensownie odpowiedzieć na pytania rekrutacyjne, nie będziemy mieli czasu zastanawiać się nad gramatycznymi regułkami i powtarzać czasy. Musimy po prostu mówić!
Dlatego w ramach przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku – i nauki języka angielskiego jako takiego – polecam kurs języka angielskiego online Speakingo! Po rejestracji dostajesz tydzień za darmo bez żadnych zobowiązań, a jeśli zapragniesz kontynuować naukę, cały miesiąc kosztuje tylko tyle co jedna jedyna korepetycja z lektorem.
Kurs w całości opiera się on na rozmowie, przez co nawet w stresującej sytuacji mamy nawyk mówienia i odpowiadania na pytania. Jak żołnierz Marines strzelasz gdy zobaczysz cel zamiast przypominać sobie równania z aerodynamiki. Tak samo po Speakingo po prostu poprawnie mówisz zamiast zastanawiać się nad gramatyką. Mówienie masz „we krwi” a nie w teorii, przez co wypadniesz dużo lepiej i naturalniej nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej, ale wszystkich rozmowach po angielsku!
Oczywiście nauka wymaga czasu, dlatego bez względu na to czy aktualnie wybierasz się na rozmowę rekrutacyjną po angielsku czy nie, polecam zacząć naukę już teraz, by w niedalekiej przyszłości odpowiadać na pytania rekrutacyjne jak Anglik!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
Pomóż swojemu szczęściu na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku!
Pomysły na zdania zapożyczyłem
ze strony angielskiej firmy rekrutacyjnej Balanced Careers
Ktoś z Was był na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku? Jakie są Wasze doświadczenia i porady? Podzielcie się koniecznie w komentarzach!
Jedna odpowiedź
To idealny wpis dla tych, którzy planują pracę a granicą. Nawet tą sezonową.
My ze znajomymi się wybieramy więc z pewnością się przyda:)