egzamin maturalny, ustny angielski

6 rzeczy których lepiej nie robić na egzaminie maturalnym [ustny angielski]

Tym razem coś dla maturzystów! Gościnny wpis doświadczonej nauczycielki języka angielskiego Doroty Spili z elikeenglish o tym, jakich błędów lepiej nie popełniać na ustnej części egzaminu maturalnego z języka angielskiego.


6 rzeczy których lepiej nie robić na części ustnej egzaminu maturalnego z języka angielskiego!

Ponieważ część ustną egzaminu maturalnego z języka angielskiego zdają obowiązkowo wszyscy, jako egzaminatorzy spędzamy wiele godzin słuchając maturzystów chcących jak najlepiej zdać ustny egzamin maturalny z języka angielskiego.

Co roku mamy możliwość zaobserwować rzeczy, które robią zdający, a z których często nawet nie zdają sobie sprawy. Na ich podstawie przygotowałam dla Was listę sześciu rzeczy, których lepiej nie robić podczas ustnej części egzaminu maturalnego z języka angielskiego!

jak byc dobrym z angielskiego
Patrz również: Jak być dobrym z angielskiego?

1. Na egzaminie maturalnym nie pytaj „Może mi to pani przetłumaczyć?”

To zdanie to cytat z jednego z maturzystów. Niestety nauczyciel egzaminujący nie może nic nam tłumaczyć. Tak więc zadawanie takiego pytania egzaminatorowi nie jest najlepszym pomysłem.

Co zatem zrobić jeśli nie rozumiesz tego o co egzaminujący zapytał?

Najlepiej będzie, jeśli poprosisz o sparafrazowanie pytania. Jeśli zadasz pytanie w ten sposób:

  • Could you repeat, please?

Bardzo możliwe, że egzaminator jedynie powtórzy Ci pytanie w takiej samej formie jak uprzednio. Jeśli nie zrozumiałeś pytania, niewiele Ci to pomoże.

Warto zatem zapytać zamiast tego zapytać:

  • Could you paraphrase, please?

Masz wówczas pewność, że nauczyciel użyje innych słów i tym samym jest szansa, że jednak zrozumiesz o co pyta i będziesz w stanie poprawnie odpowiedzieć!

mówienie po angielsku, blokada językowa, nauka
Patrz również: Mówienie bez blokady językowej również dla nieśmiałych!

2. Czy na egzaminie maturalnym więcej znaczy lepiej?

To nie tak. Musimy pamiętać, że zadania na części ustnej egzaminu maturalnego mają trwać konkretną, ustaloną ilość czasu, to znaczy 2-5 minut. Całe zadanie musi skończyć się wraz z upływem przeznaczonego na nie czasu.

Oczywiście to egzaminator będzie kontrolował czas, ale nie zmuszaj go by Ci przerywał. W zadaniu 1 i 2 najważniejszy jest treściwy, ale nie za długi komunikat. Masz odnieść się do pytania, zareagować.

Postaraj się zatem zbudować sensowną odpowiedź i nie przedłużać mówiąc o czymkolwiek. Najwięcej treści wymagane jest przy zadaniu nr 3, w którym mamy uzasadnić wybór jednej z rzeczy przedstawionej na obrazkach. I wówczas nie ograniczamy się do krótkiego zdania.

nauka całych zdan po angielsku
Patrz również: Czy nauka całych zdań po angielsku ma sens?

3. „Nie wiem”, „Nie rozumiem” i język polski.

Podobnie jak z prośbą o przetłumaczenie, takie wyrażenia w języku polskim na egzaminie maturalnym z języka angielskiego sygnalizują naprawdę spory brak wiedzy. Co ciekawe wielu maturzystów mówi na maturze ustnej po prostu.. po polsku. Może to być objaw stresu, ale dobre uzasadnienie i tak nie poprawi naszej sytuacji, dlatego warto postarać się by tego nie robić. Matura ustna póki co nie jest egzaminem wyjątkowo trudnym (ma się to zmienić od roku 2023, tu pisałam o tym jakie mają nastąpić zmiany).

Czasami wystarczy krótko odpowiedzieć nawet z błędami, żeby całkiem nieźle zdać ustny angielski. Mówienie „nie wiem” lub „nie rozumiem” po polsku w odpowiedzi na pytanie egzaminatora, zamień na „I don’t understand, can you repeat/paraphrase, please?”.

Naucz się tego zdania na pamięć, zadaj kiedy naprawdę nie rozumiesz pytania, a będzie to nie tylko spory plus, ale może pomóc Ci też poradzić sobie ze stresem.

21, twenty one pilots, stressed out, piosenki po angielsku, tlumaczenie
Patrz również: Zestresowani 21 Pilots śpiewają „Stressed Out” w drugim trybie warunkowym.

4. Cokolwiek lepsze niż nic?

Kolejna sytuacja, którą często obserwujemy na egzaminie to sytuacja, w której uczeń nie rozumiejąc kompletnie tego o co pytamy na ustnym angielskim, mówi cokolwiek. Dosłownie cokolwiek. I wówczas pytając:

  • „What would you do if your dog got sick?”

(Co zrobiłbyś, gdyby twój pies zachorował? – pytanie w drugim trybie warunkowym)

dostajemy odpowiedź:

„Yes, yes”, „I think yes”, albo „I agree”.

(„Tak, tak”, „Myślę, że tak”, „Zgadzam się”.)

Następuje wtedy chwila konsternacji, egzaminator musi zdecydować jak pomóc i czy w ogóle pomagać maturzyście zadając pytanie inaczej.

W praktyce zwykle wygląda to tak, że zadaje się pytanie jeszcze raz i jeśli uczeń nadal nie rozumie i nie prosi o pomoc, przechodzi się do kolejnego pytania.

Tu znów przypomnę: naucz się jak prosić o parafrazę, korzystaj z pomocy, bo naprawdę na ustnej części egzaminu maturalnego można tę pomoc od egzaminującego uzyskać. Oczywiście nie za dużo, bo wówczas stracisz dodatkowy punkt, ale jeśli zapytasz 2-3 razy o parafrazę to nic się złego nie zadzieje.

matura ustna z jezyka angielskiego
Patrz również: Jak zdałam maturę ustną z języka angielskiego?

5. Nieznajomość procedur egzaminu maturalnego

Tu mam na myśli brak wiedzy na temat formy i przebiegu egzaminu ustnego.

Często zdarza się, że maturzysta nie wie co zrobić z wylosowanym zestawem, nie wie, że nie wolno po nim pisać, że nie wolno go ze sobą zabierać. Zapomina, że nie wolno wnosić telefonu i zamiast zostawić go w domu potem stresuje się co z nim zrobić przed wejściem do sali.

To może wydawać się drobnostką, ale warto dokładnie wiedzieć jak ma wyglądać egzamin maturalny do którego mamy przystąpić, bo ta wiedza pomoże nam opanować stres i skupić się na uzyskaniu dobrego wyniku.

Co więcej musimy wiedzieć jak wyglądają poszczególne zadania maturalne, żeby nie wykonać polecenia niepoprawnie. Nierzadko się zdarza, że maturzysta opisuje obrazek w zadaniu 3, w którym to powinien uzasadnić wybór, przez co zadanie zostaje niezaliczone.

matura ustna z języka angielskiego zwroty
Patrz również: Przydatne zwroty na maturę ustną z języka angielskiego.

6. I jeszcze… już tak z humorem (choć z życia wzięte) ?

Lepiej również nie wkładać zbyt dużego dekoltu na tą okazję, nie trzymać w rękach różańca, ani też nie skubać hybrydy z paznokci w trakcie odpowiadania! ?

Państwowy egzamin maturalny to sprawdzian otoczony procedurami ze wszystkich stron. Wszystko co dzieje się na egzaminie maturalnym jest opisane w dokumentacji, na wszystko co się wydarzy przewodniczący zespołu egzaminującego ma obowiązek zareagować w konkretny sposób. Nie ma miejsca na wyjątki i nie ma miejsca na ulgi lub przymykanie oka.

Ważne jest zatem, żeby dokładnie wiedzieć co jest ważne, i jaka jest forma części pisemnej i ustnej egzaminu maturalnego.

To pomoże Wam bez stresu poradzić sobie z egzaminem maturalnym z języka angielskiego!

Powodzenia już wkrótce drodzy maturzyści!

Dorota Spila z www.elikeenglish.pl

Zapraszam Was również do siebie, na mojego bloga językowego elikeenglish, na którym przeczytacie na przykład „Po co mi matura z angielskiego?

Znajdziecie tam rzetelnie wytłumaczoną gramatykę i np. planer maturalny do pobrania!

Prowadzę też grupę maturalną na Facebooku , na której znajdziecie materiały do nauki oraz moje aktualności maturalne i pomoc gramatyczną.

A tutaj kilka praktycznych porad ode mnie, jak zdawać egzaminy z angielskiego:


Oczywiście warto też rozgadać się po angielsku przed egzaminem maturalnym na:

kursie języka angielskiego online Speakingo!

Wypróbuj tydzień gratis i bez zobowiązań!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!