Co prawda język angielski jest tylko jednym z niemal 7000 żywych języków na Ziemi, jest zdecydowanie najbardziej międzynarodowy. Tak jak Rzymianie wprowadzili łacinę na terytorium imperium rzymskiego, język angielski wraz z Brytyjczykami podbił cały świat. Poniżej 10 ciekawostek o języku angielskim, które pokazują jego światową moc.
Co to jest język angielski?
Język angielski czy też angielszczyzna to jeden z języków germańskich (plemienia Anglów), który rozwinął się na terytorium Wielkiej Brytanii i podbitych przez nią krajach (w szczytowym momencie było to aż 70% całej powierzchni Ziemi!). Charakteryzuje się prostą gramatyką i ogromną ilością słów.
Obecnie nazywa się go uniwersalnym językiem ludzkości, współczesnym lingua franca. Występuje wiele odmian języka angielskiego różniących się głównie wymową, lecz również słownictwem, a czasami nawet gramatyką. Z powodów historycznych w języku angielskim jest wielka ilość zapożyczeń z różnych języków (niektórzy mówią, że język angielski nie zasługuje nawet na miano języka, lecz jest kreolem – zlepkiem różnych języków).
Po języku chińskim i hiszpańskim, jest trzecim najpopularniejszym językiem na świecie. Z powodu swego globalnego zasięgu wpływa też na inne języki, w tym na język polski.
10 ciekawostek o języku angielskim
Język angielski to niezmiernie ciekawy temat do zgłębienia. Zacznijmy może od mniej porywających, ale niezmiernie ważnych ciekawostek, by przejść do coraz ciekawszych faktów ze świata biznesu i geopolityki.
10. Język angielski jest językiem nauki
Szacuje się, że 80% wszystkich tekstów naukowych pisana jest w języku angielskim. Co więcej, nawet jeśli praca pisana jest w czymś języku ojczystym, zwykle formalnym wymogiem jest napisanie abstraktu w języku angielskim (zmora anglisty – poprawiłem językowo setki takowych streszczeń od przyjaciół naukowców).
Jest to zrozumiałe. Praca naukowa, szczególnie niszowa, napisana w języku ojczystym ma małe szanse dotrzeć do szerszego grona czytelników. Język angielski niezbędny jest również do tego, by móc występować na różnych konferencjach naukowych, projektach badawczych i tak dalej.
To samo dotyczy zresztą biznesu. Bez znajomości języka angielskiego nasz rynek zbytu zawsze będzie ograniczony. Dlatego na przykład w mniejszych krajach ludzie chętniej uczą się języków obcych.
9. Język angielski na rynku wydawniczym
Według statystyk UNESCO 22% książek wydawanych na świecie jest w języku angielskim. To jednak nic w porównaniu z 63% wszystkich magazynów. Co ciekawe, w języku angielskim czytać potrafi tylko 11% mieszkańców Ziemi (600 milionów). Więcej jest Chińczyków (język mandaryński) z 800 milionami ludzi potrafiących czytać w tym języku – produkują jednak tylko niecałe 5% informacji na świecie. Przynajmniej póki co…
Tymczasem na tym polu nadal prowadzi język angielski, w którym przekazywane jest 44% wszystkich informacji na świecie. Na drugim miejscu jest język niemiecki ze skromnymi 7% – jakby ktoś zastanawiał się czy uczyć się języka angielskiego czy niemieckiego.
(Moim zdaniem nauka niemieckiego to strata czasu – jak tylko próbuję rozmawiać moim łamanym niemieckim z Niemcami, oni chyba z litości z miejsca przechodzą na język angielski! 🙂 )
8. Język angielski w internecie
World Wide Web (www – sieć obejmująca świat szeroki) wynaleziona została przez Anglika, Sir Tima Berners-Lee w 1990 roku. Nic dziwnego, że w latach dziewięćdziesiątych 80% internetu było w języku angielskim. Sytuacja ta dynamicznie się jednak zmienia.
Z powodu rozwoju internetu w różnych krajach (w Chinach w latach 2000-2010 wzrost o 1280%!) udział procentowy języka angielskiego w internecie spadł do 30%. Chociaż język chiński depcze mu po piętach (650 milionów użytkowników), język angielski nadal jest jednak najpopularniejszym językiem w internecie (800 milionów użytkowników internetu).
7. Język angielski NIE jest oficjalnym językiem w USA
Język angielski nie jest oficjalnym językiem w USA, ponieważ w Stanach Zjednoczonych nie ma czegoś takiego jak język oficjalny. Okazuje się, że bez biurokratycznych przepisów regulujących tak wydawałoby się istotne aspekty życia społecznego można funkcjonować i to całkiem nieźle!
Wręcz przeciwnie, jako że Amerykę zbudowali ludzie posługujący się najróżniejszymi językami, prawa regulujące język uważano za zagrożenie dla dużo ważniejszych aspektów amerykańskiej tożsamości narodowej, przede wszystkim kwestii osobistej wolności. Język nie miał ani łączyć ani dzielić Amerykanów, był tylko narzędziem komunikacji.
Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii również nie ma przepisów, które określałyby język angielski jako oficjalny język w tym kraju (źródło tutaj).
6. Język angielski w przestworzach
Chcesz zostać pilotem? Ucz się języka angielskiego!
W powietrzu nie ma czasu na sprawdzanie słówek w słowniku! Dlatego już w 1962 roku Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO wprowadziła przepisy, zgodnie z którymi wszyscy piloci i kontrolerzy lotu muszą znać język angielski.
Stało się tak, ponieważ nieznajomość języka angielskiego stała się przyczyną kilku nieszczęśliwych wypadków. Na przykład mówi się, że zderzenia na pasach startowych na Teneryfie, lotnisku JFK w Nowym Jorku czy w Kolumbii spowodowane zostały problemami komunikacyjnymi.
5. Język angielski łączy… Azję!
Język angielski łączy nie tylko Europę i Amerykę. Przełamuje również bariery pomiędzy azjatyckimi krajami. Język angielski jest oficjalnym językiem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.
Dzięki temu dyplomaci i biznesmeni mogą ze sobą swobodnie rozmawiać, bez potrzeby uciekania się do pomocy tłumacza. W ten sposób – zupełnie na odwrót niż ma to miejsce w biurokratycznej Unii Europejskiej – mogą zaoszczędzić na zbędnych tłumaczeniach.
4. Język angielski wypiera lokalne języki
Szacuje się, że do 2100 roku zaniknie nawet 90% używanych obecnie języków. Oczywiście dostaje się za to językowi angielskiemu. Z drugiej strony po co uczyć się języka, którym mogę porozmawiać z garstką sąsiadów, skoro mogę nauczyć się języka angielskiego i rozmawiać z całym światem!
Również w Azji wiele szkół rezygnuje z nauczania lokalnych dialektów na rzecz nauki języka angielskiego. Etnolodzy biją na alarm. Osobiście nie widzę nic strasznego w świecie, w którym wszyscy mogą się ze sobą dogadać! To co nie udało się esperanto, może udać się językowi angielskiemu!
3. Język angielski w świecie polityki
Włącz telewizor i zobacz na demonstrację w jakimś kraju na końcu świata. Demonstranci będą mieli tam transparenty z hasłami w języku angielskim. Nawet jeśli często sami nie rozumieją, co napis po angielsku znaczy to wiedzą, że w ten sposób dotrzeć mogą ze swoim problemem do ludzi na całym świecie.
Lokalne media docierają do milionów ludzi, jednak globalne mają dużo szerszy zasięg. Na przykład BBC Global News dociera do ćwierć miliard ludzi. Sformułowanie swego przesłania w języku angielskim jest szansą na to, że sprawa dotrze do dużo większej ilości ludzi i wywrze skuteczniejszy nacisk na polityków.
2. Język angielski o mało co nie został oficjalnym językiem w Japonii
Japonia ma burzliwą historię relacji z językiem angielskim. Pierwsze pomysły wprowadzenia języka angielskiego w Japonii pojawiły się jeszcze w 1872 roku. Japoński ambasador w Ameryce forsował ten pomysł, by ułatwić handel i wymianę zagraniczną.
Postępowe pomysły spotkały się jednak z oporem ze strony konserwatywnych Japończyków. Pewnym kompromisem miała być wersja języka angielskiego zwana Englic, która pomijała kulturowe – amerykańskie i brytyjskie – aspekty języka angielskiego.
Mimo tego, według EF Proficiency Index jedynie połowa Japończyków mówi po angielsku i to w większości na bardzo podstawowym poziomie. Osobiście się im nie dziwię – myślę, że nauczyć się im języka angielskiego jest tak samo trudno jak nam… japońskiego.
1. Język angielski dla większości jego użytkowników nie jest językiem ojczystym
Język angielski jest językiem ojczystym dla 360-400 milionów ludzi z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Irlandii i Nowej Zelandii, czasami również też z Karaibów, Afryki czy Azji Południowej. To jednak pestka w porównaniu z 750 milionami ludzi, którzy nauczyli się języka angielskiego jako swojego drugiego języka.
Różnica ta ciągle rośnie. Rodzi to ciekawe pytania – czy język angielski należy jeszcze do Anglików? Czy możemy nadal mówić o „poprawnym” akcencie?
Wielu badaczy uważa, że dziś angielski jest językiem międzynarodowej komunikacji i kultury, tym samym nie należy do nikogo w szczególności.
Dlatego też nie ma co za bardzo przejmować się swoją wymową czy akcentem – ważne jest by się dogadać, a nie by za wszelką cenę próbować wyjść na Anglika!
A teraz, gdy znacie już tych 10 ciekawostek o języku angielskim zapraszam do nagrania wideo, na którym bardzo ładną i wyraźną angielszczyzną pan prezenter powie mniej więcej to samo.
Mówi bardzo szybko, więc można też ustawić sobie odtwarzanie w zwolnionym tempie – bardzo przydatna moim zdaniem funkcja.
Zobacz ile będziesz w stanie zrozumieć!
Słówka: Krótki słowniczek do filmu z ciekawostkami o języku angielskim:
73 słówka według kolejności występowania w nagraniu:
- language – język
- Roman Empire – imperium rzymskie
- science – nauka
- database – baza danych
- peer reviewed – recenzowany (przez innego naukowca)
- abstract – streszczenie
- foreign – obcy, zagraniczny
- research – badanie
- indigenous – rdzenny, rodzimy
- publish – publikować
- compare – porównać
- impressive – robiące wrażenie
- literate – piśmienny
- encourage – zachęcać
- dominance – dominacja
- web – sieć
- competition – konkurencja
- in particular – w szczególności
- shrink – skurczyć się
- common – popularne
- inequality – nierówność (niesprawiedliwość)
- officially – oficjalnie
- misconception – błąd w myśleniu
- diversity – różnorodność
- record – odnotować, zapisać
- law – prawo, przepis
- danger – zagrożenie
- identity – tożsamość
- tool – narzędzie
- aviation – lotnictwo
- air traffic control – kontrola lotu
- on request – na żądanie
- available – dostępny
- routes – trasy
- services – usługi
- runway – pas startowy
- for the sake – dla, mając na celu
- uncommon – nieczęste
- interpreter, translator – tłumacz
- establish – założyć
- encourage – zachęcać, wspierać
- cut costs – ciąć koszty
- member states – państwa członkowskie
- death – śmierć
- predict – przewidywać
- be lost – zostać utraconym
- extinction – wymarcie
- chosen – wybrany
- provide – dostarczać
- abandon – porzucić
- diverse – różnorodny
- switch on – włączyć
- unrest – niepokój
- far-off – odległy
- wider audience – szersza publiczność
- struggle – zmagać się, mieć problem w osiągnięciu
- billion – miliard
- in the hope that – w nadziei na to że
- consider – rozważać
- difficult relationship – trudny związek
- suggest – sugerować
- international trade – handel międzynarodowy
- instead of – zamiast tego
- proposal – propozycja
- appeal – urok, atrakcyjność
- native – rodzony, rdzenny
- come as a surprise – być zaskoczeniem
- hold a conversation – prowadzić rozmowę
- increasingly – coraz bardziej, rosnąco
- belong – przynależeć
- out dated – przestarzałe
- inferior – gorszy, niższej jakości
- valid – ważny, prawomocny
I jak, dało się teraz wszystko zrozumieć?
Jeśli nie, polecam oczywiście kurs języka angielskiego online Speakingo!
Jak dziecko uczysz się na nim mówić po angielsku nie przejmując się niepraktyczną gramatyką.
Uczysz się całych fraz, dzięki czemu rozpuszczają się opory przed mówieniem!
A wszystko to zupełnie bez stresu, ponieważ rozmawiasz… ze swoim telefonem lub komputerem, które – ciekawostka – dzięki programowi Speakingo są w stanie Cię nie tylko zrozumieć i pochwalić, ale też w razie potrzeby poprawić. A Ty oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz native speakera i „tylko” odpowiadasz na pytania na Twoim poziomie zaawansowania – a wiedza, cała gramatyka i słownictwo, tymczasem same wchodzi Ci do głowy!
Zresztą najlepiej dwoma kliknięciami zarejestruj się poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań przez tydzień popróbować jak wygląda taka nauka języka angielskiego online!
Chcesz więcej rozumieć po angielsku?
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
A może Wy znacie jeszcze jakieś ciekawostki o języku angielskim?
Podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach!