Zaimek to dosyć szeroka kategoria gramatyczna, jest ich wiele rodzajów. W tym wpisie znajdziesz krótki przegląd zaimków w języku angielskim z linkami do szczegółowych wpisów o każdym z nich.
Na obrazku: „Gdy byłem dzieckiem, moja nauczycielka języka angielskiego popatrzyła w moją stronę i powiedziała: Nazwij (podaj) dwa zaimki.” „Kto, ja?” odpowiedziałem” (poprawnie podał zaimek względny i zaimek osobowy).
Co to są zaimki w języku angielskim?
Zaimki w języku angielskim to te krótkie słowa, które zastępują nam inne angielskie słowa – rzeczowniki (np. ja), przysłówki (np. jak), liczebniki (np. tyle) czy przymiotniki (np. mój). Ale nie tylko.
Opisy gramatyczne mogą tu być bardzo szczegółowe i skomplikowane, do tego angielskie językoznawstwo niekoniecznie pokrywa się z polską terminologią (czasami zaimek to pronoun czasami pro-form).
Uważam, że z punktu widzenia człowieka, który po prostu chce się nauczyć języka angielskiego zbytnie przejmowanie się gramatyka opisową to generalnie strata czasu.
Nie znaczy to jednak, że jeśli akurat mamy taką fantazję, to nie warto sobie czasem o angielskiej gramatyce poczytać!
Wszystko czego potrzebujesz, by poprawnie używając zaimków, płynnie mówić po angielsku, znajdziesz w poniższych sześciu wpisach:
6 rodzajów zaimków w języku angielskim
Aby łatwiej było się uczyć, pogrupowałem je w sześć wpisów:
- Zaimki osobowe (personal pronouns) w języku angielskim.
- Angielskie zaimki dzierżawcze (possessive pronouns).
- Zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) w języku angielskim.
- Angielskie zaimki zwrotne (reflexive pronouns).
- Zaimki nieokreślone (indefinite pronouns) w języku angielskim.
- Angielskie zaimki względne (relative pronouns).
- Ćwiczenia na zaimki w języku angielskim.
1. Zaimki osobowe (personal pronouns) w języku angielskim
Zaimki osobowe zastępują nam… osobę. Będzie to na przykład ja (me oraz I), ty (you), oni (they) i tak dalej. Wszystko na ich temat w kontrowersyjnym wpisie:
2. Zaimki dzierżawcze (possessive pronouns) w języku angielskim
Jeśli coś jest jednak „moje” (mine lub my), twoje (yours) czy jej (hers) potrzebujemy – jak mewy z kreskówki Memo – użyć poetyckiego zaimka dzierżawczego (possessive pronouns) – nie mylić z popularnym przymiotnikiem dzierżawczym your, her (possessive adjective)…
3. Zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) w języku angielskim
Zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) poznaliśmy prawdopodobnie już na pierwszej lekcji języka angielskiego, ponieważ często potrzebujemy ich by powiedzieć najprostsze zdanie.
This is a car (To jest auto). There is a book. (Tam jest książka).
Zaimki wskazujące są cztery, w zależności od tego czy opisywany przedmiot jest blisko czy daleko, jeden czy wiele.
4. Zaimki zwrotne (reflexive pronouns)
Tutaj sprawa wygląda zgoła inaczej niż w języku polskim, gdzie mamy nasze „się”. W języku angielskim zaimki zwrotne to słowa takie jak yourself czyli “siebie samego, sobie”.
Na obrazku poniżej:
„Opowiedz mi o sobie„
„Sobie jest zaimkiem zwrotnym, używanym gdy działanie podmiotu i jest zwrotnie odzwierciedlone na przedmiocie tego działania” 🙂
Mam nadzieję, że w poniższym wpisie wyjaśniam to odrobinę prościej 🙂
5. Zaimki nieokreślone (indefinite pronouns) w języku angielskim
Niech „ktoś” (somebody) to zrobi? „Ktoś” jest najbardziej zapracowaną osobą na świecie!
„Ktoś” to również zaimek nieokreślony (indefinite pronoun) i na szczęście jest ich kilka. Może się jakos podzielą tą pracą…
6. Zaimki względne (relative pronouns) w języku angielskim
Kto? Zaimki względne!
Po angielsku „who„, które wymawia się jak charakterystyczne pohukiwanie sowy.
Ale to również kilka innych słów zwykle zaczynających się na litery wh.
7. Ćwiczenia na zaimki w języku angielskim
Teoria może być nawet ciekawa i przyjemna. Niestety aby płynnie mówić w języku angielskim to za mało.
Jeśli chcemy mówić po angielsku… musimy zacząć mówić!
Dlatego bardzo ważne jest, by wszystkie te zaimki w języku angielskim stosować w praktyce!
Na kursie języka angielskiego online Speakingo znajdziesz mnóstwo zdań, w których wszystkie te zaimki jak i wszystkie inne potrzebne Ci części mowy, konstrukcje gramatyczne i starannie wybrane, najbardziej popularne słownictwo.
To co w gramatyce opisowej przyprawia nas o ból głowy, na kursie języka angielskiego online Speakingo okazuje się proste i oczywiste, ponieważ uczymy się tu języka angielskiego jak dziecko – powtarzamy i rozmawiamy, a cała wiedza niespostrzeżenie sama wchodzi nam do głowy!
A co ciekawe rozmawiasz zupełnie bez stresu, kiedy chcesz i jak długo chcesz… ze swoim komputerem lub telefonem, który Cię rozumie, chwali, a w razie potrzeby też poprawia! Taka nauka jest nie tylko szybka i skuteczna, ale również przyjemna!
Zresztą najlepiej zarejestruj się i za darmo wypróbuj przez tydzień, czy podoba Ci się nauka języka angielskiego ze Speakingo!
Kto ja? Tak Ty!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!
A jakie są Wasze przygody z zaimkami w języku angielskim? Czy wszystko jasne czy może coś trzeba uzupełnić? Piszcie śmiało w komentarzach!