angielski do słuchania

Angielski do słuchania

Chociaż zawsze podkreślam wagę mówienia, to jednak angielski do słuchania również odgrywana ogromną rolę w nauce języka. Jak dziecko – najpierw słuchasz, potem mówisz. Jak więc skutecznie słuchać by jak najwięcej się nauczyć?


Angielski do słuchania online

W XXI wieku mamy niemalże nieograniczony dostęp do anglojęzycznych materiałów, które możemy wykorzystać w skutecznej nauce języka angielskiego. Dziecko gdy uczy się mówić, również najpierw tylko słucha, dopiero potem nagle w nie do końca zrozumiały dla nauki sposób zaczyna mówić. Tak samo można nauczyć się również języka angielskiego!

Poniżej kilka uwag i przemyśleń w kwestii tego jak sprawić, by nasz angielski do słuchania przyniósł nam jak największy pożytek.

angielski do słuchania
Więc myślisz, że możesz uczyć się nie słuchając? To lepiej posłuchaj!

Zacznij z pozytywną motywacją do nauki języka angielskiego

Język angielski jest fajny!

Dzięki nauce języka angielskiego będziesz więcej zarabiać, rozwiniesz mózg, otrzymasz dostęp do nieograniczonej wiedzy i możliwości rozwoju. To jest dla Ciebie dobre!

Dbaj o swoją motywację, a Twoja nauka będzie przyjemna i skuteczna!

Jak skutecznie zniechęcić się do nauki języka angielskiego? xD
Patrz również: 10 sposobów jak skutecznie zniechęcić się do nauki j. angielskiego? xD

Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Zwykle pędzimy do coraz to nowych doświadczeń. Myślimy, że rozwój polega na ciągłym dokładaniu sobie na talerz… po czym nie możemy strawić tego, co już tam mamy!

Bardzo ważne jest powtarzanie rzeczy tak, by rzeczywiście się czegoś nauczyć. Masz ulubiony film? Obejrzyj go kilka razy po angielsku – może nawet bez napisów. Zobaczysz, że za każdym razem zrozumiesz coś więcej. A wiedza coraz bardziej będzie osiadać Ci w głowie.

Dlatego też nie polecam rajdu po lekcjach na kursie języka angielskiego online Speakingo. Przeładowanie nowym materiałem może skończyć się jedynie frustracją i rezygnacją. Take your time! (Daj sobie czas).

Nauka wymaga czasu, a powtarzanie właśnie sprawia, że czujemy rozwój, czujemy satysfakcję, ponieważ widzimy swój progres.


Chcesz rozumieć Anglików?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo


angielski do słuchania
Tak, mów dalej, słucham uważnie (to angielski idiom – dosłownie „jestem cały uszami). Patrz również: Słodkie memy z psami.

Szukaj sensu i nie przejmuj się pojedynczymi słówkami

Zupełnie jak ze skuteczną nauką czytania ze zrozumieniem, w angielskim do słuchania chodzi o całościowy sens, a nie poszczególne słowa.

Możesz się rozluźnić – nie da się nauczyć wszystkich milionów angielskich słów! Nawet rodzonym Anglikom zdarza się nie zrozumieć jakiegoś słówka (o tym jak się je pisze nie wspominając!).

Dlatego najważniejsze jest po prostu wysłuchanie tego o czym jest tekst czy nagranie i czego się możemy z niego dowiedzieć.

Jeśli czegoś nie zrozumiesz, nie frustruj się tym próbując sobie przypomnieć znaczenie danego słowa, tylko podążaj za naturalnym potokiem konwersacji.

Wyłapuj zrozumiałe konstrukcje i frazy, a na ich bazie zrekonstruujesz sobie całościowy sens wypowiedzi.

dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna
Czytaj również: Dlaczego język angielski jest taki trudny?

A co z egzaminami ze słuchania?

Tutaj oczywiście sprawa rzeczywiście się komplikuje, ponieważ na testach pytania zwykle dotyczą szczegółowych informacji właśnie, które trzeba wyłapać. Na każdym egzaminie ustnym z języka angielskiego jednak mamy okazję posłuchać nagrania dwukrotnie.

Dlatego za pierwszym razem po prostu wsłuchaj się w sens wypowiedzi. Dopiero za drugim razem szukaj konkretnych informacji. Od ogółu do szczegółu.

Tutaj dobrym pomysłem jest „polowanie” na konkretne frazy, które sygnalizują potrzebne nam informacje.

matura ustna z jezyka angielskiego
Czytaj również: Jak bez stresu zdałam maturę ustną z języka angielskiego?

Rozumiesz więcej niż myślisz!

Nie poddawaj się, jeśli czegoś nie zrozumiesz!

Oczywiście, że każdy mówi z innym akcentem. Szczególnie native speakerzy mówią tak, że trudno ich zrozumieć.

Pamiętam dobrze swoją frustrację, gdy po ukończeniu filologii angielskiej pojechałem do Manchesteru… i nie mogłem zrozumieć prostych zdań wypowiadanych po „makuniańsku”…

Ze wszystkim można się jednak osłuchać. Nie można tylko tracić wiary!

Bardzo często znamy wszystkie słowa, które nasz rozmówca wypowiada – jedyne czego nam potrzeba to po prostu przyzwyczaić się do sposobu, w jaki nasz rozmówca je wypowiada. Dlatego angielski do słuchania jest taki ważny właśnie – pozwala nam się osłuchać z żywym językiem.

Dbaj tylko o to, żeby nie skończyło się jak w tym słynnym powiedzeniu „angielski nauczany w naszej szkole rozumieją tylko absolwenci naszej szkoły”… Łatwo jest zrozumieć kogoś z własnego kraju, kto mówi po angielsku z tym samym akcentem co my. Ale nie po to chyba jednak uczymy się języka angielskiego…

dlaczego nauka języka angielskiego jest prosta
Czytaj również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka prosta?

Słuchaj z różnych angielskich źródeł

Dlatego nie ograniczaj się wyłącznie do książkowego akcentu, o samym czytaniu tekstu nie wspominając. Słuchaj różnych wersji języka, którym mówi półtora miliarda ludzi!

Zdecydowana większość z nich musiała się go dopiero nauczyć i każdy mówi z jakimś akcentem. Nie dajmy się nakręcić – nie uczymy się języka angielskiego by rozmawiać z Anglikami, lecz by komunikować się z całym światem!

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu
Czytaj również: 7 sposobów nauki języka angielskiego w domu.

Czego słuchać po angielsku?

W dobie internetu w zasięgu ręki masz wiele różnych źródeł języka angielskiego. Poniżej kilka pomysłów na to, gdzie możesz znaleźć materiały do posłuchania po angielsku:

Internetowe radio po angielsku

Wkurzają Cię wiadomości o polskiej polityce w naszym radio? Przełącz się na któreś z tysięcy angielskich rozgłośni internetowych! Na pewno znajdziesz taką, która odpowiada Twoim gustom muzycznym i politycznym!

Nie musisz wszystkiego rozumieć. Sam dźwięk języka angielskiego w tle sprawi, że podświadomie będziesz przyswajać jego melodię i konstrukcje, a mózg pogodzi się z faktem, że jego nauka jest dla Ciebie ważna.

angielski do słuchania
Twoje sekrety są ze mną bezpieczne. Istnieje duża szansa, że nie słuchałem. Patrz również: Cytaty o kotach do nauki angielskiego.

Oglądaj filmy z napisami

Dubler nie tylko zabija ekspresję aktorskich wypowiedzi. Uniemożliwia Ci również naukę języka angielskiego! Nawet jeśli oglądasz filmy z napisami, to słuchasz po angielsku dialogów i zawsze coś Ci z nich w głowie zostaje. To naprawdę działa!

Wystarczy popatrzeć na taka Holandię – wszystkie filmy są tam z napisami i ludzie świetnie mówią tam po angielsku. A już w Niemczech związki zawodowe aktorów wymusiły przepis, że wszystkie filmy w telewizji muszą mieć podkładane głosy dublera i ludzie mówią tam po angielsku już dużo słabiej.

Na szczęście internet daje Ci wybór!

henry caville, czyta po angielsku, wiedzmin, witcher, ostatnie zyczenie, last wish, listening
Patrz również: Henry Cavill czyta po angielsku fragmenty Wiedźmina (listening)

Podkasty i filmiki instruktażowe na YouTube

To już bardziej zaawansowana sprawa, chociaż nie tak bardzo jak by się wydawało.

Dlaczego?

Tematyczne podkasty wydawać się mogą niezrozumiałe dla przeciętnego słuchacza. Jeśli jednak opanujesz słownictwo branżowe – z zwykle jest to tylko kilkadziesiąt kluczowych słów – zdziwisz się, jak wiele zrozumiesz z anglojęzycznego podkasta czy tematycznego filmu edukacyjnego.

Chcesz poczuć się jak student najlepszych uczelni na świecie?

Wielu najlepszych profesorów publikuje swoje wykłady online, wystarczy poszperać po sieci!

Albo możesz pozwiedzać odległe zakątki świata z najlepszymi przewodnikami jak w listeningu (słuchance) poniżej:

angielski park narodowy Dartmoor
Czytaj również: Zwiedzaj Park Narodowy Dartmoore z Anglikami z Youtube’a.

Audiobooki po angielsku

Jest tyle książek, które chcielibyśmy przeczytać, ale nigdy na to nie mamy czasu.

Nie mamy go też na naukę języka angielskiego.

Dlaczego by więc nie połączyć tych dwóch rzeczy i nie przesłuchać książki (audiobooka) w języku angielskim!

Istnieją również uproszczone wersje dla uczniów o ograniczonym zasobie słownictwa.

Ta forma słuchania po angielsku idealna jest dla kierowców czy ludzi spędzających wiele czasu w podróży.

angielski do słuchania
Ja słuchający piosenek o sprzedawaniu narkotyków i zabijaniu ludzi w drodze do regularnej pracy od 9 do 17.

Piosenki po angielsku

W języku angielskim jest wiele samogłosek, dlatego bardzo dobrze nadaje się do śpiewania. Wiele zespołów, które myślimy, że są z Ameryki czy Anglii, jest tak naprawdę z różnych europejskich krajów.

Jeśli jakaś piosenka wpadła Ci w ucho, sprawdź sobie tekst piosenki (wystarczy wpisać w Googla „tytuł piosenki” + „lyrics”), przetłumacz niezrozumiałe słówka, przez co każde kolejne odsłuchanie będzie utrwalaniem nowego materiału!

Również na tym blogu publikuje wiele tłumaczeń piosenek po angielsku, zwykle z komentarzem gramatyczno-literackim. 🙂

Nie przejmuj się jednak, jeśli nawet po przetłumaczeniu tekst nadal nie będzie miał sensu. To, że zaczynamy rozumieć słowa piosenek po angielsku jest dla mnie osobiście największą wadą znajomości języka angielskiego… 😉

piosenki po angielsku
Patrz również: Pięć piosenek po angielsku które pomogą Ci w nauce.

Dyktanda po angielsku

Dyktanda pomagają nie tylko w nauce pisania. Jeśli robisz sobie dyktando w języku angielskim, musisz również dekodować dźwięki i dopiero potem je zapisać.

Czasami zdarza się wręcz tak, że wiemy jak dane słowo się pisze, ale nie wiemy jak ono brzmi (lub vice versa).

Dyktanda pozwalają załatać tę dziurę w naszej wiedzy i bezbłędnie pisać wypracowania i emaile po angielsku.

Dyktando z języka angielskiego online
Patrz również: Dyktando z języka angielskiego online na kursie Speakingo.

Treningowe słuchanie po angielsku

To prawda, że żywy język jest często trudny do zrozumienia. W przypadku długich wypowiedzi łatwo można zgubić watek, stracić koncentrację.

Z drugiej strony, jak wielokrotnie podkreślałem w różnych tekstach, sama nauka słówek i gramatycznych regułek również jest opłakana w skutkach

Jak więc najlepiej słuchać po angielsku?

Moim zdaniem najlepiej ćwiczyć słuchanie po angielsku:

  • w pełnych zdaniach, które uczą jednocześnie słów i gramatyki;
  • w przyjemnej ilości, która nas nie przytłacza i nie zniechęca;
  • na poziomie, który jest dla nas do ogarnięcia (nie za proste, ale również nie za trudne);
  • zdania te powinny być poprawne (co w przypadku angielskich piosenek, memów czy tekstów w internecie nie jest wcale takie oczywiste), by nie nauczyć się błędnych struktur gramatycznych. Niestety oduczenie się błędów jest jeszcze trudniejsze niż nauczenie się czegoś od początku;
  • zdania powinny być powtarzalne, aby z jednej strony osiąść w pamięci, a z drugiej strony dać zastrzyk satysfakcji do dalszej nauki, gdy zaczynamy oswajać się z materiałem, który staje się coraz bardziej zrozumiały i komfortowy.
angielski do słuchania
Kontynuuj… Słucham. Patrz również: Cytaty o psach, by Twój angielski… nie zszedł na psy!

 

Jaka strona do słuchania po angielsku?

Dlatego moim zdaniem doskonałym narzędziem do ćwiczenia słuchania po angielsku jest kurs języka angielskiego online Speakingo.

Nie dość, że spełnia wszystkie powyższe warunki, to jego fenomenalną cechą jest to, że rzeczywiście uczy nas mówić!

Fakt, że musimy rozmawiać z komputerem, udzielać pytań i zadawać je sprawia również, że nasze słuchanie po angielsku jest czynne a nie bierne (czytaj: nauka jest skuteczniejsza!). A Speakingo rozumie Cię, chwali, w razie potrzeby poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości ani nie odwołuje zajęć!

Dlatego jeśli dostęp do internetu nie jest dla Ciebie problemem, nauka języka angielskiego online ze Speakingo może okazać się dokładnie tym, czego szukasz!

Zresztą, najlepiej przekonać się samemu czy samej na pierwszym, darmowym tygodniu testowym!


Język angielski nie nauczy się sam!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A jakie są Wasze ulubione sposoby ćwiczenia słuchania po angielsku? Napiszcie w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
"I would like to" czyli dialog w restauracji po angielsku
„I would like to” czyli dialog w restauracji po angielsku

Gdy wylądujesz w angielskiej, lub jakiejkolwiek zagranicznej restauracji i zapragniesz zamówić coś do jedzenia, w Twoim dialogu z kelnerem na pewno padną takie frazy jak: I would like to, I’d like to, I’ll have. Zapoznaj się z poniższymi zwrotami w restauracji po angielsku, by nie stresować się przy posiłku, bo

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

2 odpowiedzi

  1. Mam pytanie…nie moge znalezc informacji na temat odplatnosci za kurs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!