Myślisz, że kreskówki są tylko dla dzieci? Niekoniecznie! Mogą stać się Twoją tajemną bronią w nauce języka angielskiego! Poniżej przedstawiam powody dlaczego kreskówki do nauki angielskiego mogą zdać egzamin również w przypadku dorosłych.
Doktor anglistyki poleca oglądać kreskówki po angielsku
Oglądanie kreskówek to prawdopodobnie jeden z prostszych, tańszych i przyjemniejszych sposobów nauki języka angielskiego. Animowane bajki do nauki angielskiego pozwalają nam zanurzyć się w anglojęzycznej rzeczywistości bez potrzeby wyjeżdżania z kraju.
Kreskówki do nauki angielskiego są świetnym pomysłem nie tylko wtedy, gdy Twoja pociecha chce oglądać bajki. Skoro już musi gapić się w telewizor, może też się przy okazji czegoś nauczyć! Szczególnie ważne jest by do wieku sześciu lat osłuchać się z językiem, który chcemy się nauczyć. Jest wtedy szansa, że dziecko nauczy się mówić z czystym angielskim akcentem. I nie znaczy to jednak wcale, że Ty również nie możesz nauczyć się czegoś z kreskówek do nauki angielskiego!
Opowiadam o tym również na kanale Speakingo na YouTube
- do którego gorąco zalecam się zapisać!
A teraz to samo – tylko bez przejęzyczeń 🙂
Kreskówki to darmowy kurs języka angielskiego dla dzieci… i dorosłych!
Kiedyś na zagranicznej wycieczce usłyszałem dzieci moich bułgarskich znajomych. Rozmawiały płynną angielszczyzną, z nieskazitelnym, brytyjskim akcentem. Pomyślałem, że w takim razie też jak ja muszą mieszkać na Wyspach Brytyjskich, więc zapytałem ich o to. Ku mojemu zaskoczeniu odpowiedzieli, że nigdy nawet tam nie byli?
- „To jak to się stało, że wasz dzieci tak świetnie mówią po angielsku?” zapytałem żywo zainteresowany z pobudek zawodowych.
- „Mamy z naszymi dzieciakami prosty układ” odpowiedzieli. Mogą oglądać tyle bajek ile chcą. Ale pod jednym warunkiem – mogą oglądać kreskówki tylko i wyłącznie po angielsku!”
Co za genialny pomysł! Ludzie wysyłają kilkuletnie dzieci na lekcje angielskiego, gdy pod nosem mają darmowy kurs języka angielskiego dla dzieci – który dodatkowo daje im szansę na odrobinę spokoju!
Kreskówkowy Parenting Hack
I tu drobna podpowiedź. Namówiłem do tej metody już kilku rodziców, którzy z powodzeniem ją stosują. Podali mi też dodatkowy trick – nie mów dziecku, że te bajki istnieją również w polskiej wersji. Są tylko po angielsku i już! A czekolada też jest tylko dla dorosłych! 🙂
Po więcej takich tricków zapraszam do tekstu: Błyskotliwe porady dla młodych rodziców (parenting hacks).
Czy kreskówki do nauki angielskiego są tylko dla dzieci?
Niekoniecznie. Wiele kreskówek, na przykład Simposonowie czy Family Guy zawierają takie żarty, których dzieci… słuchać nie powinny. O zawartych w nich seksie i przemocy nie wspominając (swoją drogą zawsze zastanawiało mnie dlaczego przemoc w bajkach jest dużo bardziej tolerowalna niż kawałek odkrytej piersi, ale to już zupełnie inny temat).
Co więcej nawet te kreskówki, które przeznaczone są dla dzieci, robione są dziś w taki sposób, by śmieszyły nie tylko naszych milusińskich, ale również rodziców, którzy z nimi do kina się wybiorą. Jak dla mnie Szrek byłby tu najlepszym przykładem.
Ale by zrozumieć subtelne żarty dla rodziców w bajkach dla dzieci, trzeba angielski już dosyć dobrze znać.
A co z początkującymi uczniami?
Kreskówki do nauki angielskiego dla każdeg0
Moim zdaniem kreskówki, a nie właśnie jakieś bardziej ambitne programy, są idealną opcją dla początkujących i średniozaawansowanych adeptów zgłębiających mowę Szekspira. Jest ku temu kilka powodów:
- Kreskówki są proste. Fabuła nie jest szczególnie skomplikowana. Zrozumiemy, o co w niej chodzi, nawet jeśli nie znamy ani jednego słowa w nich wypowiedzianego. Jednak wszystko, co usłyszymy gdzieś tam nam w głowie zostanie. Ponieważ rozumiemy historię, a nie słowa, nasz mózg dedukuje sobie znaczenie nowych, angielskich słów z kontekstu. Jeśli zaczniemy oglądać coś bardziej skomplikowanego, okaże się, że nic nie zrozumiemy i pojawi się w najlepszym wypadku znudzenie, lub co gorsza frustracja i rezygnacja. A tak przy kreskówkach do nauki angielskiego dobrze się bawimy, a język obcy sam wchodzi nam do głowy!
- Kreskówki przeznaczone są dla młodych Anglików czy Amerykanów, którzy nie władają jeszcze swoim ojczystym językiem na poziomie literackim. Dlatego w kreskówkach pojawiają się proste, kluczowe konstrukcje gramatyczne. Dokładnie to, czego potrzebujemy na początku. Kreskówki traktują jednak o kluczowych interakcjach międzyludzkich, które często dotyczą problemów z życia wziętych. Po prostu ludzkie historie opowiedziane są w uproszczony i nieskomplikowany sposób. Słownictwo jest również podstawowe. Nawet jeśli nauczymy się kilku typowo dziecięcych, dodatkowych słówek niekoniecznie znajdujących się na liście 2000 najpopularniejszych słów Speakingo (na przykład TNT czyli wybuchowy trotyl), to na pewno nam to też nie zaszkodzi!
- Kreskówki powtarzają w kółko te same motywy. Dzieci przeżywają świat na tyle świeżo, że tę samą bajkę oglądać mogą w nieskończoność. Kolejne epizody często oscylują wokół tych samych motywów. Nawet w tym samym odcinku zauważyć można wiele powtarzalnych wątków. W ten sposób przyswajamy kluczowe słownictwo i frazy. Powtarzanie jest kluczowe dla procesu zapamiętywania. Im więcej razy coś usłyszymy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie nam w głowie. Zresztą to samo możesz robić ze swoimi ulubionymi filmami – skoro wiesz już o co w nim chodzi, dlaczego by nie zobaczyć go następnym razem po angielsku!
- Kreskówki do nauki angielskiego są krótkie. Można obejrzeć sobie odcinek w autobusie, podczas przerwy czy w ramach rozluźnienia po pracy lub bardziej wymagającej skupienia nauce.
Jakie kreskówki do nauki języka angielskiego wybrać?
Zanim pogrążymy się jednak w bajkowym szaleństwie, warto krytycznie przyjrzeć się kreskówce, którą zamierzamy zacząć oglądać. Na przykład warto zwrócić uwagę na to by:
- ich bohaterowie mówili normalnym angielskim – głos podkładany w kreskówkach często jest zniekształcony czy posiada mocny akcent. Być może rozśmieszy to native speakera, a nas w najlepszym razie sfrustruje, a w najgorszym nauczymy się mówić z groteskowym akcentem. To co może brzmi śmiesznie dla dziecka na co dzień otoczonego czystym językiem angielskim, niekoniecznie nadaje się dla nas do celów naukowych. No chyba że chcemy nauczyć się języka kaczogrodzkiego. Warto wybrać więc te bajki, w których aktorzy podkładają czysty, wyraźny i zrozumiały głos. Dlatego odradzałbym popularnego Kaczora Donalda czy Bugsa Bunniego.
- Oprócz tego warto wybierać takie kreskówki do nauki angielskiego, w których jest sporo dialogów. Nie musimy wszystkiego dokładnie rozumieć, chodzi o kontakt z językiem angielskim. Kreskówka w której są wyłącznie animacje i onomatopeje (jak w Teletubisiach) być może dostarczy nam odrobinę rozrywki, niestety nie polepszy naszego zrozumienia języka angielskiego.
Każdy ma inny gust, polecam więc znaleźć swoje ulubione kreskówki do nauki języka angielskiego. Jest ich mnóstwo. Przypomnę jednak o tych kilku, które uważam za szczególnie pomocne w nauce języka angielskiego, oraz gdzie ich szukać.
Gdzie oglądać kreskówki do nauki języka angielskiego?
Tak więc na pewno będzie to Cartoon Network. Jak sama nazwa wskazuje jest to kanał poświęcony kreskówkom właśnie (po angielsku cartoon to kreskówka). Niezliczona ilość bajek o bohaterach i ich perypetiach. Na przykład Regular Show to jedna z tych bajek, o których nie wiadomo czy jest dla dzieci czy dla dorosłych.
Dodatkowo dużo bajek (na przykład Inspector Gadget) jest na Netflixie.
Kreskówki do nauki języka angielskiego na YouTube
Kolejnym wspaniałym źródłem kreskówek jest oczywiście YouTube.
Martha Speaks – kreskówka do nauki angielskiego
Tutaj polecałbym na przykład „Martha Speaks” (Marta mówi). Pies zjadł zupę z alfabetem i zaczyna mówić. To typowo edukacyjna kreskówka ucząca dzieci nowych słówek, nic więc dziwnego, że bardzo wyraźnie i powoli tam mówią – idealna kreskówka do nauki angielskiego! Dodatkowym ułatwieniem dla uczących się angielskiego wzrokowców jest to, że na oficjalnym kanale tej kreskówki są też angielskie napisy w tych filmach.
Word Girl – kreskówka do nauki języka angielskiego
Inną bajką uczącą nowych słów jest „Word Girl” (nie mylić z Wonder Woman, bo to zupełnie inna historia!). Word Girl to też ostra dziewczyna, ona jednak zwycięża nad złem nie pięścią, lecz za pomocą siły słów. Angielskich oczywiście.
Doki – ciekawa kreskówka do nauki angielskiego
Jeśli natomiast chcemy bardziej osadzić naszą naukę w kontekście poznawania nowych kultur, z pomocą przyjść nam może kreskówka Doki. Oczywiście uczą się tam też nowych słówek związanych z kulturami odwiedzanych krajów.
Klasyka gatunku – Świnka Pepa do nauki brytyjskiego angielskiego
Oprócz tego nie można nie wspomnieć o klasyce gatunku kreskówek do nauki angielskiego, czyli Śwince Peppie. Jest na tyle popularna, że amerykańscy rodzice narzekają, że dzieci zaczynają im mówić z brytyjskim akcentem w domu!
„Było sobie życie” po angielsku
Jeśli natomiast chcesz dodatkowo podszkolić swoje słownictwo z biologii, świetnie nadaje się do tego legendarna kreskówka do nauki angielskiego „Było sobie życie”.
Po angielsku „Once upon time… Life!”
Ale to już raczej opcja dla bardziej zaawansowanych.
BLUEY zamień problem w zabawę
Znajome psycholożki poleciły mi jeszcze dodatkowo dwie ciekawe kreskówki, które nie tylko przyjemnie się ogląda, ale które tez pomagają w ogólnym rozwoju dziecka… i człowieka. Okazuje się, że niektóre bajki mogą być po prostu mądre!
Pierwsza z takich bajek to Bluey czyli urocza historia o rodzinie piesków, która musi radzić sobie z typowo ludzkimi problemami, ale potrafi zawsze zamienić problem w zabawę.
„Niestety” jest tez polska wersja tej bajki, ale oczywiście polecam angielski oryginał!
Rozpoznaj emocje z Inside Out
Dla nieco poważniejszego widza 🙂 polecam kreskówkę „Inside Out” (po polsku „W głowie się nie mieści”). Nauczyć się tu można nie tylko jak rozpoznawać swoje emocje, ale jak je nazywać – i to po angielsku!
Poniżej pełna wersja filmu (w odcinkach):
Czy z kreskówek po angielsku nauczysz się mówić po angielsku?
Jak przyjemne kreskówki do nauki angielskiego by jednak nie były, znowu istnieje ryzyko, że wyłącznie taka nauka zaowocuje jedynie bierną znajomością języka angielskiego.
Nauczymy się rozumieć ze słuchu, ale co z naszą umiejętnością mówienia po angielsku?
W tym kreskówki do nauki angielskiego szczególnie nam niestety nie pomogą.
Ale nic straconego!
Od czego jest przecież kurs mówienia po angielsku Speakingo!
Metoda Speakingo polega na rozmowie pełnymi, poprawnymi zdaniami ze swoim komputerem lub telefonem, który nas – o dziwo – rozumie. Jeśli dobrze odpowiemy na pytanie to nawet chwali, w razie potrzeby poprawia, ale nigdy nie traci cierpliwości!
W ten sposób uczymy się języka angielskiego jak dziecko uczące się mówić w swoim ojczystym języku. Słuchamy aksamitnego głosu native speakera, oglądamy piękne zdjęcia, „tylko” coś tam odpowiadamy, a wiedza sama wchodzi nam do głowy!
To nie tylko skuteczna, ale również przyjemna metoda nauki języka angielskiego!
Dzięki kursowi online Speakingo, wkrótce sama będziesz mogła (lub mógł) podkładać głos w kreskówkach do nauki angielskiego!
A jakie są wasze ulubione kreskówki do nauki angielskiego?
Podzielcie się swoimi ulubionymi bajkami w komentarzach!
Jedna odpowiedź
Mój brat dokładnie przez oglądanie bajek nauczył się sporo z języka niemieckiego więc wierzę, że i oglądanie kreskówek czy filmów po angielsku da radę poprawić nam nieco język:)