kreskówki do nauki angielskiego

Kreskówki do nauki angielskiego

Myślisz, że kreskówki są tylko dla dzieci? Niekoniecznie! Mogą stać się Twoją tajemną bronią w nauce języka angielskiego! Poniżej przedstawiam powody dlaczego kreskówki do nauki angielskiego mogą zdać egzamin również w przypadku dorosłych.


Oglądanie kreskówek to prawdopodobnie jeden z prostszych, tańszych i przyjemniejszych sposobów nauki języka angielskiego. Animowane bajki do nauki angielskiego pozwalają nam zanurzyć się w anglojęzycznej rzeczywistości bez potrzeby wyjeżdżania z Polski.

Kreskówki do nauki angielskiego są świetnym pomysłem nie tylko wtedy, gdy Twoja pociecha chce oglądać bajki. Skoro już musi gapić się w telewizor, może też się przy okazji czegoś nauczyć – szczególnie ważne do wieku sześciu lat jest tu osłuchanie się z językiem. Jest wtedy szansa, że nauczy się mówić z czystym angielskim akcentem.

Nie znaczy to jednak wcale, że Ty również nie możesz nauczyć się czegoś z kreskówek do nauki angielskiego!

kreskowki do nauki j angielskiego
Czujesz się winna, że Twoje dzieci oglądają za dużo telewizji? Po prostu wyłącz dźwięk i włącz napisy Bum! Teraz czytają.

 

Ale czy kreskówki do nauki angielskiego nie są tylko dla dzieci?

Niekoniecznie. Wiele kreskówek, na przykład Simposonowie czy Family Guy zawierają takie żarty, których dzieci słuchać nie powinny. O zawartych w nich seksie i przemocy nie wspominając (swoją drogą zawsze zastanawiało mnie dlaczego przemoc w bajkach jest dużo bardziej tolerowalna niż kawałek odkrytej piersi, ale to już zupełnie inny temat).

Co więcej nawet te kreskówki, które przeznaczone dla dzieci, robione są dziś w taki sposób, by śmieszyły nie tylko naszych milusińskich, ale również rodziców, którzy z nimi do kina się wybiorą. Jak dla mnie Szrek byłby tu najlepszym przykładem.

Ale by zrozumieć subtelne żarty dla rodziców w bajkach dla dzieci, trzeba angielski już dosyć dobrze znać.

A co z początkującymi uczniami?

nauka jezyka angielskiego dla początkujących
Czytaj również: Dlaczego zdaniem Szekspira nauka języka angielskiego dla początkujących powinna być prosta i przyjemna?

Kreskówki do nauki angielskiego dla każdeg0

Moim zdaniem kreskówki, a nie właśnie jakieś bardziej ambitne programy, są idealną opcją dla początkujących i średniozaawansowanych adeptów zgłębiających mowę Szekspira. Jest ku temu kilka powodów:

  • Kreskówki są proste. Fabuła nie jest szczególnie skomplikowana. Zrozumiemy o co w niej chodzi nawet jeśli nie znamy ani jednego słowa w nich wypowiedzianego. Jednak wszystko co usłyszymy gdzieś tam nam w głowie zostanie. Ponieważ rozumiemy historię a nie słowa, nasz mózg dedukuje sobie znaczenie nowych, angielskich słów z kontekstu. Jeśli zaczniemy oglądać coś bardziej skomplikowanego, okaże się że nic nie zrozumiemy i pojawi się w najlepszym wypadku znudzenie, lub co gorsza frustracja i rezygnacja. A tak przy kreskówkach do nauki angielskiego dobrze się bawimy, a język obcy sam wchodzi nam do głowy.
  • Kreskówki przeznaczone są dla młodych Anglików czy Amerykanów, którzy nie władają jeszcze swoim ojczystym językiem na poziomie literackim. Dlatego w kreskówkach pojawiają się proste, kluczowe konstrukcje gramatyczne. Dokładnie to, czego potrzebujemy na początku. Kreskówki traktują jednak o kluczowych interakcjach międzyludzkich, które często dotyczą problemów z życia wziętych. Po prostu opowiedziane są w uproszczony i nieskomplikowany sposób. Słownictwo jest również podstawowe. Nawet jeśli nauczymy się kilku typowo dziecięcych, dodatkowych słówek niekoniecznie znajdujących się na liście 2000 najpopularniejszych słów Speakingo (na przykład TNT czyli wybuchowy trotyl), to na pewno nam to też nie zaszkodzi.
  • Kreskówki powtarzają w kółko te same motywy. Dzieci przeżywają świat na tyle świeżo, że tę samą bajkę oglądać mogą w nieskończoność. Kolejne epizody często oscylują wokół tych samych motywów. Nawet w tym samym odcinku zauważyć można wiele powtarzalnych wątków. W ten sposób przyswajamy kluczowe słownictwo i frazy. Powtarzanie jest kluczowe dla procesu zapamiętywania. Im więcej razy coś usłyszymy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie nam w głowie.
  • Kreskówki do nauki angielskiego są krótkie. Można obejrzeć sobie odcinek w autobusie, podczas przerwy czy w ramach rozluźnienia po pracy lub bardziej wymagającej skupienia nauce.
księżniczką z bajek Disney'a angielski
Rozwiąż quiz: Którą księżniczka z bajek Disney’a jesteś?

Jakie kreskówki do nauki języka angielskiego wybrać?

Zanim pogrążymy się jednak w bajkowym szaleństwie, warto krytycznie przyjrzeć się kreskówce, którą zamierzamy zacząć oglądać. Na przykład warto zwrócić uwagę na to by:

  • ich bohaterowie mówili normalnym angielskim – głos podkładany w kreskówkach często jest zniekształcony czy posiada mocny akcent. Warto wybrać te bajki, w których aktorzy podkładają czysty, wyraźny i zrozumiały głos. Dlatego odradzałbym popularnego Kaczora Donalda czy Bugsa Bunniego. To co może brzmi śmiesznie dla dziecka na co dzień otoczonego czystym językiem angielskim, niekoniecznie nadaje się dla nas do celów naukowych. No chyba że chcemy nauczyć się języka kaczogrodzkiego.
  • Oprócz tego warto wybierać takie kreskówki do nauki angielskiego, w których jest sporo dialogów. Nie musimy wszystkiego dokładnie rozumieć, chodzi o kontakt z językiem angielskim. Kreskówka w której są wyłącznie animacje i onomatopeje być może dostarczy nam odrobinę rozrywki, niestety nie polepszy jednak naszego zrozumienia języka angielskiego.

Każdy ma inny gust, polecam więc znaleźć swoje ulubione kreskówki. Dlatego napiszę tylko o tych, które uważam za szczególnie pomocne w nauce języka angielskiego, oraz gdzie ich szukać.

kawały, dowcipy, żarty o Jasiu po angielsku
Czytaj również: Dowcipy o Jasiu w szkole po angielsku

Gdzie oglądać kreskówki do nauki języka angielskiego?

Tak więc na pewno będzie to Cartoon Network. Jak sama nazwa wskazuje jest to kanał poświęcony kreskówkom właśnie (po angielsku cartoon to kreskówka). Niezliczona ilość bajek o bohaterach i ich perypetiach. Na przykład Regular Show to jedna z tych bajek, o których nie wiadomo czy jest dla dzieci czy dla dorosłych.

Drugim wspaniałym źródłem kreskówek jest oczywiście YouTube. Tutaj polecałbym na przykład „Martha Speaks” (Marta mówi). Pies zjadł zupę z alfabetem i zaczyna mówić. To typowo edukacyjna kreskówka ucząca dzieci nowych słówek, nic więc dziwnego, że bardzo wyraźnie i powoli tam mówią – idealna kreskówka do nauki angielskiego! Dodatkowym ułatwieniem dla uczących się angielskiego wzrokowców jest to, że na oficjalnym kanale tej kreskówki są też angielskie napisy w tych filmach.

Inną bajką uczącą nowych słów jest „Word Girl” (nie mylić z Wonder Woman, bo to zupełnie inna historia). Word Girl to też ostra dziewczyna, ona jednak zwycięża nad złem nie pięścią, lecz za pomocą siły słów. Angielskich oczywiście.

Jeśli natomiast chcemy bardziej osadzić naszą naukę w kontekście poznawania nowych kultur, z pomocą przyjść nam może kreskówka Doki. Oczywiście uczą się tam też nowych słówek związanych z kulturami odwiedzanych krajów.

Oprócz tego nie można nie wspomnieć o klasyce gatunku kreskówek do nauki angielskiego, czyli Śwince Peppie:

Dodatkowo dużo bajek (na przykład Inspector Gadget) jest na Netflixie.

Jeśli natomiast chcesz podszkolić swoje słownictwo z biologii, świetnie nadaje się do tego legendarna kreskówka do nauki angielskiego „Było sobie życie”. Po angielsku „Once upon time… Life!”

Czy z kreskówek po angielsku nauczysz się mówić po angielsku?

Jak przyjemne kreskówki do nauki angielskiego by jednak nie były, znowu istnieje ryzyko, że wyłącznie taka nauka zaowocuje jedynie bierną znajomością języka angielskiego.

Nauczymy się rozumieć ze słuchu, ale co z naszą umiejętnością mówienia po angielsku?

W tym kreskówki do nauki angielskiego szczególnie nam niestety nie pomogą.

Ale nic straconego!

Od czego jest przecież kurs mówienia po angielsku Speakingo!

Metoda Speakingo polega na rozmowie pełnymi, poprawnymi zdaniami ze swoim komputerem lub telefonem, który nas – o dziwo – rozumie. Jeśli dobrze odpowiemy na pytanie to nawet chwali, w razie potrzeby poprawia, ale nigdy nie traci cierpliwości!

W ten sposób uczymy się języka angielskiego jak dziecko uczące się mówić w swoim ojczystym języku. Słuchamy aksamitnego głosu native speakera, oglądamy piękne zdjęcia, „tylko” coś tam odpowiadamy, a wiedza sama wchodzi nam do głowy!

To nie tylko skuteczna, ale również przyjemna metoda nauki języka angielskiego!

Dzięki kursowi online Speakingo, wkrótce sama będziesz mogła (lub mógł) podkładać głos w kreskówkach do nauki angielskiego!

kurs mówienia po angielsku speakingo

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A jakie są wasze ulubione kreskówki do nauki angielskiego?

Podzielcie się swoimi ulubionymi bajkami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on tumblr
Share on skype
Share on linkedin
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
reklama:

Klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

dziŚ Polecam:
ELIZJA czyli jak Anglicy połykają samogłoski?
ELIZJA – czyli jak Anglicy połykają spółgłoski?

Nie potrafisz zrozumieć Anglików, na przykład na filmie, chociaż rozumiesz napisany tekst? Albo zdarza się, że w czytanym przez Ciebie tekście, są jakieś skróty, których nie potrafisz rozszyfrować? Jednym z winowajców jest tu elizja (elision), czyli połykanie spółgłosek. A czasami nawet całych słów!

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Jedna odpowiedź

  1. Mój brat dokładnie przez oglądanie bajek nauczył się sporo z języka niemieckiego więc wierzę, że i oglądanie kreskówek czy filmów po angielsku da radę poprawić nam nieco język:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!