nawyki skuteczna nauka języka angielskiego

3 nawyki skutecznej nauki języka angielskiego według nauki

Naukowcy badający naukę języków obcych opisali trzy nawyki skutecznej nauki języka angielskiego. Czy Twoja nauka języka angielskiego jest skuteczna według… nauki?


Języka angielskiego na całym świecie w tej chwili uczy się około 1,2 miliarda ludzi. Bez względu na to czy chcesz dostać ciekawszą i lepiej płatną pracę, czy zdać szkolne egzaminy, poniższe trzy porady pomogą Ci w nauce języka angielskiego.

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Czytaj również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Marzenia o skutecznej nauce języka angielskiego

Kto nie chciałby jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego? Reklamy najróżniejszych metod skutecznej nauki języka angielskiego przechwalają się, że są tak skuteczne, że szybko nauczysz się języka angielskiego, nawet w czasie kilku tygodni. Czasami nawet bez żadnego wysiłku, jedynie sobie pochrapując w stanie głębokiej relaksacji. Wielu twierdzi, że wystarczy słuchać.

Zejdźmy jednak na ziemię. Nauka jak i nasze osobiste doświadczenie wyraźnie pokazują, że nauka języka angielskiego wymaga czasu.

Co więc ważne jest na dłuższą metę?

nauka języka angielskiego przez sen
Czytaj również: Sen o nauce języka angielskiego przez sen.

Ze skuteczną nauką języka angielskiego jest jak z dbaniem o swoją wagę

Warto porównać naukę języka angielskiego z dbaniem o swoją formę. Czy można schudnąć 20kg przez noc? A przez kilka miesięcy? To już bardziej.

Podobnie jak trzeba zbudować nawyk zdrowego odżywiania się i stylu życia, tak samo należy przyzwyczaić się do regularnej nauki. Tak jak dobrze wiedzieć, które pokarmy są najbardziej odżywcze, warto również wiedzieć, jakie nawyki dają największą gwarancję wyuczenia się języka w dłuższej perspektywie czasu.

Dr Masato Hagiwara, poliglota z Nagoya University oraz dr Burr Settles (Uniwersytet Wisconsin-Madison) na podstawie obszernych badań opracowali listę trzech nawyków, które łączą uczniów osiągających sukcesy na językowej ścieżce.

szybka nauka języka angielskiego
Czytaj również: Szybka nauka języka angielskiego według nauki

Pierwszy nawyk skutecznej nauki języka angielskiego: Podejście „od niedzieli” nie działa

Badania wyraźnie pokazują, że ilość dni przerwy między lekcjami dramatycznie zwiększa ryzyko zarzucenia nauki w ogóle. Im częściej uczymy się języka angielskiego, chociażby byłyby to krótkie lekcje, tym większa szansa, że odniesiemy sukces.

Szanse na porzucenie nauki dramatycznie rosną już przy pięciu do sześciu dniach przerwy między naszymi sesjami. Dlatego pamiętaj o regularnej nauce – niekoniecznie muszą to być zajęcia w szkole, równie dobrze może być to kurs języka angielskiego online Speakingo czy jakiś inny dobry kurs.


Nawet przy najskuteczniejszej metodzie, język angielski nie nauczy się sam!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


Badania wykazały również, że „weekendowi” uczniowie osiągają gorsze wyniki, niż uczniowie „codzienni”.

Co ciekawe dobre wyniki uzyskują ludzie uczący się przed zaśnięciem (co spójne jest z innymi badaniami związku snu z zapamiętywaniem).

Dlatego szczególnie na początku włóż trochę wysiłku w utworzenie nowego nawyku, polegającego na powtarzaniu materiału nawet kilka razy dziennie. Nawyk raz wytworzony wystarczy wtedy jedynie podtrzymywać i nauka wydarza się sama.

dlaczego nauka języka angielskiego jest prosta
Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka prosta?

Drugi nawyk skutecznej nauki języka angielskiego: Nie dla słomianego zapału

Uczniowie którzy osiągają wymierne rezultaty nie przeforsowują się. Uczą się krótko i regularnie.

Jest to fenomen znany psychologom nauki, bez względu na to czy uczymy się angielskiego, matematyki czy gry w koszykówkę.

Zapomnij więc o „zakuwaniu przed deadlinem”. Dużo nauki w krótkim czasie jest nie tylko mało efektywne, ale jest duża szansa, że skończy się rezygnacją z nauki języka angielskiego.

dlaczego nauka angielskiego jest taka trudna
Patrz również: Dlaczego nauka języka angielskiego jest taka trudna?

Trzeci nawyk skutecznej nauki języka angielskiego: Powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj

Jeśli znaleźliśmy fajny kurs, będziemy chcieli iść na przód i otworzyć tyle lekcji ile się da. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł.

Psychologowie dawno już zbadali tzw. spacing effect . Oznacza on, że nauka materiału rozłożona w czasie dużo lepiej wchodzi do głowy. Mózg też potrzebuje chwili na oddech.

Jednym słowem poznawaj nowy materiał, kiedy opanujesz poprzedni. Powtarzaj, kiedy zaczynasz zapominać lub materiał nie został jeszcze do końca opanowany.

Na wielu nowoczesnych kursach, na przykład jeśli uczysz się z inteligentnym modułem zapamiętywania odpowiedzi Speakingo, powtórki zaplanowane są tak, by jak najskuteczniej przyswajać słówka i konstrukcje.

skuteczna nauka jezyka angielskiego
Więcej o krzywej zapominania we wpisie o skutecznej nauce języka angielskiego – 5 porad poligloty.

Pamiętaj, że nauka języka angielskiego jest dobra dla Ciebie, Twojego mózgu i pamięci!

Skuteczna nauka języka angielskiego to nie tylko końcowy efekt. To również proces ćwiczenia mózgu w zapamiętywaniu. Twoje szare komórki są jak mięsień. Tylko jeśli będziemy ich używać pozostaną w dobrej formie z nami na starość.

Nie spoczywaj na laurach! Stawiaj sobie nowe cele, kto się nie rozwija ten stoi w miejscu!

Ludzie znający język angielski statystycznie więcej zarabiają, ich jakość życia jest wyższa, są nawet zdrowsi fizycznie. To dobra motywacja do nauki języka angielskiego, ponieważ jest to pożyteczne nie tylko dla Ciebie, ale też wszystkich wokół!

Nie ograniczaj się do jednej metody nauki języka angielskiego – moim zdaniem najlepsze efekty daje połączenie lekcji w szkole językowej z kursem języka angielskiego online.

Ucz się angielskiego w domu, w pracy, w szkole, czytaj angielskie książki i strony internetowe, słuchaj angielskiej muzyki i radia – otocz się językiem angielskim, by Twój mózg zrozumiał, że nauka języka angielskiego jest dla Ciebie czymś ważnym.

Speakingo opinie Grzegorz Kuśnierz
Patrz również: Językowe pogawędki z komputerem – wywiad z założycielem polskiej platformy do nauki języka angielskiego Speakingo.

Zbuduj nawyk skutecznej nauki języka angielskiego!


Ucz się regularnie, nie forsuj się i powtarzaj materiał.

Nie przejmuj się jeśli to trochę potrwa.

Nawet najdłuższą podróż zawsze trzeba zacząć od pierwszego kroku!

Śpiesz się powoli i ciesz się nauką!


A jakie nawyki Wam pomagają w skutecznej nauce języka angielskiego?

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Gramatyka angielska, speakingo, grammar nauka, kurs
Gramatyka angielska – wszystko czego potrzebujesz [lista]

Gramatyka angielska zawarta w kursie języka angielskiego online Speakingo – czyli wszystko czego potrzebujesz by swobodnie porozumiewać się po angielsku! Zobacz jakie zagadnienia ćwiczymy na tym kursie angielskiego online (lista ze linkami do 180 tekstów!), jakie są poziomy zaawansowania i jak w ogóle wygląda nauka gramatyki angielskiej ze Speakingo?

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!