7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu

7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu

Wolisz uczyć się języka angielskiego w pidżamie niż w szkole językowej? Wypróbuj tych 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu!


Dlaczego wybieramy naukę języka angielskiego w domu?

Jednym z popularniejszych angielskich porzekadeł jest my home is my castle czyli „mój dom jest moim zamkiem” czy też twierdzą.

Generalnie lubimy przebywać w swoim domu. Wracamy tam z utęsknieniem po ciężkim dniu pracy, gdy na dworze zawierucha i deszcz. Zrzucamy niewygodne ubrania z pracy, wskakujemy w kapcie i z kubkiem gorącej (angielskiej!) herbaty, zabieramy się za nasze hobby.

W domu czujemy się bezpiecznie i nieskrępowanie, ponieważ jesteśmy u siebie. Nic więc dziwnego, że kursy i strony internetowe oferujące naukę języka angielskiego w domu zdobywają coraz większą popularność!

nauka angielskiego przez internet
Patrz również: Czy nauka języka angielskiego przez internet ma sens?

Jakie są zalety nauki języka angielskiego w domu?

  • Nauka języka angielskiego w domu jest wygodna. Nigdzie indziej nie możemy się tak rozluźnić jak w domu. Nie musimy przejmować się ubraniem, ani tym jak wypadniemy przed innymi. Rozluźnienie natomiast ma błogosławiący wpływ na naszą naukę.
  • Nauka angielskiego w domu pozwala zaoszczędzić czas. Nie musimy tracić cennych godzin na dojazdy, stać w korkach, rezerwować czasu w ciągu dnia. W domu angielskiego uczyć możemy się w środku nocy lub dnia, kiedy mamy cały dzień lub tylko kilka minut.
  • Nauka angielskiego w domu pozwala nam pożytecznie spędzić czas. Gapienie się w telewizor może jest relaksujące, ale na dłuższą metę dopadnie nas poczucie zmarnowanego czasu. Dużo więcej satysfakcji daje nam robienie czegoś pożytecznego, czy będzie to praca w ogródku czy właśnie nauka języka angielskiego w domu.
  • Nauka języka angielskiego w domu jest bezstresowa. Uczymy się własnym tempem. Nie musimy przejmować się, jeśli coś źle powiemy czy popełnimy błąd. Nie wkurzają nas niewychowani uczniowie z klasy, nie czujemy też presji znerwicowanego nauczyciela. Jedyny stres jaki możemy mieć, to ten który sami postanowimy sobie zafundować!

Będziecie zdziwieni, na jak wiele sposobów można uczyć się języka angielskiego w domu. Nie muszą to być wcale nudne ćwiczenia gramatyczne, ani horrendalnie drogie kursy.

Brzmi dobrze?

nauka angielskiego w domu
Dziewczyna dzwoni i mówi „Przyjdź, nikogo nie ma w domu”. On przychodzi i nikogo nie ma w domu. 🙂

Poniżej lista 7 pomysłów na naukę języka angielskiego w domu!


1. Nauka języka angielskiego na domowym karaoke

Większość z nas lubi sobie podśpiewywać coś pod nosem, szczególnie pod prysznicem. Dlaczego by nie wykorzystać naszego naturalnego talentu do nauki języka angielskiego w domu?

Z pomocą przyjdzie tu nam karaoke – na Youtubie znaleźć można mnóstwo piosenek z napisami, do których można sobie śpiewać. Dla co bardziej uzdolnionych znajdą się również wersje karaoke właśnie, w których jest tylko muzyka, a to my sami musimy zaśpiewać linię melodyczną piosenki. Nie musimy znać tekstu na pamięć, wyświetli się nam na teledysku. Jest też sporo stron internetowych połączonych wyłącznie karaoke, gdzie znaleźć można niemal każdą piosenkę. Nie ważne więc czy lubisz Elvisa Presley’a, One Direction czy Sex Pistols, każdy znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego by nie sprawdzić też znaczenia słów, skoro już i tak znamy na pamięć tekst naszej ulubionej piosenki po angielsku? Wtedy będziemy w stanie śpiewać wyraźniej i będziemy rozumieć co śpiewamy… co niestety nie zawsze jest dobrą wiadomością!  🙂

Ale są też fajne piosenki z których można się uczyć języka angielskiego – wiele tłumaczeń ich tekstów znajdziesz na tym blogu!

Miłosny boomerang w Back To You (Louis Tomlinson, Bebe Rexha)
Patrz również: Miłosny boomerang w Back To You (Louis Tomlinson, Bebe Rexha).

2. Nauka angielskiego w domu poprzez czytanie na głos

Oczywiście bardzo dobrze jest czytać po angielsku w każdej postaci. Czytanie oswoi nas a angielską pisownią, słownictwem, gramatyką i stylem. Jednak czytając na głos otrzymujemy dodatkowy bonus – trenujemy swój język, czy raczej cały aparat mowy do wyrażania się w języku angielskim.

Nie wiesz jak wymówić jakieś słowo? Nie musisz iść na lekcje, żeby zapytać o to lektora, ani rozszyfrowywać hieroglifów fonetycznych w papierowym słowniku. Dziś wiele słowników online, na przykład Merriam-Webster  podaje nie tylko znaczenie, ale również wymowę danego słowa. Wystarczy kliknąć w głośniczek przy definicji i już.

Dla nauki języka angielskiego w domu warto wybrać sobie tekst na naszym poziomie, o tematyce która nas interesuje – poezja, literatura, komiksy. Możemy z pasją czytać wtedy w zaciszu domowy do woli na głos, na całe gardło i nikt nam złego słowa nie powie!

skuteczna nauka jezyka angielskiego
Czytaj również: Skuteczna nauka języka angielskiego – 5 porad poligloty

3. Uprawiaj aerobik w domu z angielskim instruktorem online

W zdrowym ciele zdrowy duch! Warto o siebie zadbać zarówno na płaszczyźnie fizycznej jak i intelektualnej. Dlaczego by nie zrobić tego jednocześnie!

Z nieocenioną pomocą przyjdzie nam tu znowu YouTube, można też według gustu i uznania zamówić sobie płytkę DVD z naszym ulubionym trenerem fitnessu czy jogi.

Różnica polegać będzie jedynie na tym, że powtarzać będziemy nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale też słowa instruktora. Przynajmniej aż nie dostaniemy zadyszki…

Ale nawet samo słuchanie angielskich instrukcji dobrze nam zrobi. Możemy też powtarzać je po prostu w myślach, zamiast myśleć jedynie, kiedy ta tortura się skończy! 🙂

Ale gra chyba warta świeczki!

naukę języka angielskiego w domu aerobik
Patrz również: Angielski na siłowni z Arnoldem Schwarzeneggerem.

4. Graj w gry po angielsku

A propos gier: szczególnie ucząc młodzież języka angielskiego widać, jak dużo wynoszą z pozornie trwoniących czas gier komputerowych. Zwykle gry występują w różnych wersjach językowych, dlaczego by więc nie ustawić ich sobie po angielsku!

Zabawa ta sama, a pożytek nieporównywalnie większy!

Naukę języka angielskiego w domu można wesprzeć również grami planszowymi. Niedzielne popołudnie z rodziną urozmaicić może nam ciekawa gra, która może być przecież w języku angielskim. Po prostu zamień Eurobiznes na Monopoly! Nic nie wchodzi łatwiej do głowy, niż słowa i frazy spotykane w grach, w które uwielbiamy grać z bliskimi!

angielskie gry
Czytaj również: W jakie gry grają Anglicy?

5. Zadzwoń z domu na zagraniczną linię obsługi klienta

Nie musisz wcale na nic narzekać jak Anglik. Możesz wymyślić sobie jakiś problem lub spróbować dowiedzieć się czegoś o nowej ofercie. Możesz zapytać o informacje na temat któregoś z ich produktów lub zapytać o alternatywy.

Większość dużych firm ma infolinie po angielsku. Nie zdziw się tylko, jeśli dzisiejsza darmowa lekcja nauczy Cię… rozumienia angielskiego z hinduskim akcentem!

rozmowa po angielsku przez telefon
Patrz również: Rozmowa po angielsku przez telefon

6. Nagrywaj się

Dobrym pomysłem jest robić notatki naszych genialnych pomysłów i przemyśleń dla przyszłych pokoleń, warto też spisać listę rzeczy do zrobienia. Dlaczego by nie robić tego po angielsku!

Większość telefonów komórkowych ma opcje nagrywania głosu. Możesz nagrywać się i potem odsłuchiwać swoich wypowiedzi. Uczysz się zarówno nagrywając, kiedy to układasz zdania po angielsku, przypominasz sobie słówka, oraz odsłuchując gdy masz okazję posłuchać swojego akcentu i wyłapać rzeczy, które można by w nim poprawić.

Być może nawet z czasem założysz swojego audiobloga! Możesz to zrobić na Bloggerze czy Tumblr zupełnie za darmo. Opowiadaj o swoim dniu, twórz recenzje obejrzanych filmów, doradzaj jak tresować kota. Opowiadaj o tym co lubisz z pożytkiem dla swoich słuchaczy i swojego angielskiego!

piosenki po angielsku

7. Zapamiętuj cytaty po angielsku

Czym lepiej błysnąć w towarzystwie, niż mądrym cytatem! Jest mnóstwo stron z cytatami i sentencjami po angielsku o przyjaźni, miłości, motywacji czy życiu. Zapamiętując je uczymy się czegoś pożytecznego w życiu i podnosimy swoją umiejętność pięknego wysławiania się. Błyśnięcie ładną sentencją również podniesie nam ocenę na każdym egzaminie, zarówno ustnym jak i pisemnym. Dobre kursy języka angielskiego, na przykład Speakingo, zawierają sporo ciekawych stwierdzeń, przysłów i cytatów uatrakcyjniających naukę!

Dobrym źródłem chwytliwych wypowiedzi do zapamiętania są nie tylko wielcy poeci i myśliciele, ale też filmy czy nawet popularne piosenki. Znam ludzi, którzy potrafią z pamięci zacytować połowę dialogów z Pulp Fiction czy innych kultowych filmów. Do nauki angielskiego w domu można wykorzystać nawet kreskówki. Jeśli mamy problem z wychwyceniem dialogów z filmu, możemy zwykle znaleźć transkrypcje w internecie (wpisz w Googla nazwę filmu + transcript).

Są też liczne strony na Facebooku z cytatami i mądrościami. Z tym jednak trzeba uważać. Jak przeczytałem w jednym z nich, nie warto wierzyć we wszystko co przeczytamy w internecie tylko dlatego, że znaleźliśmy w nim zdjęcie z cytatem – radzi ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych ameryki, prezydent Abraham Lincoln (1809-1865).

7 sposobów na naukę języka angielskiego w domu
Patrz również: Śmieszne cytaty do nauki języka angielskiego.

8. Zapisz się na kurs języka angielskiego online

Nauka online ma wiele zalet. Samodzielna nauka języka angielskiego w domu jest jak najbardziej możliwa, potrzebne są nam jednak do tego odpowiednie materiały.

W internecie znaleźć można mnóstwo kursów, darmowych i płatnych, lepszych i gorszych. Dobry kurs powinien być przygotowany przez doświadczonego nauczyciela języka angielskiego, zawierać spójny program dydaktyczny i ciekawe lekcje.

Najtrudniej znaleźć jednak w internecie kursy, które nie uczyłyby rozwiązywania gramatycznych krzyżówek czy suchych słówek, ale rzeczywiście uczyły mówić. Na polskim rynku wyjątkiem jest tu kurs języka angielskiego online Speakingo, który dzięki nowoczesnej technologii rozpoznawania mowy i w oparciu o autorska listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów pozwala szybko i przyjemnie zacząć mówić po angielsku… w domu!

kurs jezyka angielskiego online speakingo i kot

Chodzi o to, że na Speakingo nauka polega na rozmowie. Uczysz się gardłem nie oczami. Dzięki temu później, gdy będzie trzeba coś naprawdę powiedzieć, będziesz mieć już nawyk mówienia, nie będziesz szukać w głowie słówka ani zastanawiać się, który z 12 gramatycznych czasów użyć.

A oprócz tego słuchasz głosu native speakera, oglądasz piękne zdjęcia, raczej relaksujesz się niż wytężasz umysłowo, a wiedza sama wchodzi Ci do głowy – zupełnie jak dziecku, które uczy się mówić!

Zresztą najlepiej zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań wypróbuj sobie tę metodę nauki języka angielskiego w domu.

Dzięki Speakingo, poczujesz się z językiem angielskim jak w domu!


Ucz się języka angielskiego w domu na kursie online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A jakie są Wasze doświadczenia i pomysły na naukę języka angielskiego w domu?

Podzielcie się nimi w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
angielski do słuchania
Angielski do słuchania

Chociaż zawsze podkreślam wagę mówienia, to jednak angielski do słuchania również odgrywana ogromną rolę w nauce języka. Jak dziecko – najpierw słuchasz, potem mówisz. Jak więc skutecznie słuchać by jak najwięcej się nauczyć?

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!